„Dama z gronostajem” na gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie — o co chodzi?
Trendy

„Dama z gronostajem” na gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie — o co chodzi?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale jeden z najbardziej popularnych obrazów wielkiego mistrza Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem” lub jak niektórzy zwykli ją nazywać „Dama z łasiczką” znajduje się w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Skąd się tam wziął i czy można pójść i go obejrzeć?

O co chodzi z „Damą z gronostajem”?

Od 29 grudnia 2016 roku Muzeum Narodowe w Krakowie posiada namalowany w 1490 roku w Mediolanie jednego z najsłynniejszych portretów na świecie, a mowa tu oczywiście o „Damie z gronostajem” namalowanej przez Leonarda da Vinci. Obraz został zakupiony około 1800 roku przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, jako prezent dla jego matki Izabeli Czartoryskiej.

Element promocji?

W ostatnim czasie o obrazie zrobiło się szczególnie głośno, gdyż stał się on osią promocji serialu kryminalnego „Lupin” dostępnego na platformie Netflix. Główny budynek Muzeum przyozdobiony został reprodukcją portretu, na której brakuje czarnego naszyjnika. MNKrk na swoim Twitterze pyta: „Kto się na niego połasił?”, a z odpowiedzią przychodzi billboard umieszczony obok gmachu, przedstawiający znanego włamywacza Lupina z naszyjnikiem w ręku i dopiskiem „Merci Madame”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
DIY: Kalendarz rodzinny na 2021 rok
DIY: Kalendarz rodzinny na 2021 rok
Celem rodzinnego planowania jest dbanie aby mieć poczucie dobrze przeżytego czasu.Dzięki organizacji i planowaniu nie zaprzątasz sobie głowy pamiętaniem o niektórych sprawach i ułatwiasz sobie codzienne życie.
Elegancka łazienka – drewno i kamień we wnętrzu
Elegancka łazienka – drewno i kamień we wnętrzu
Elegancka łazienka z drewnem i kamieniem to idealne połączenie natury i luksusu. Drewno i kamień są materiałami, które od wieków są wykorzystywane w budownictwie i wykończeniach wnętrz, a ich połączenie w łazience tworzy przyjemną i spokojną atmosferę. W tym artykule przedstawimy różne sposoby, w jakie drewno i kamień mogą być wykorzystane, aby stworzyć elegancką i luksusową łazienkę.
Gdzie kupować akcesoria meblowe?
Gdzie kupować akcesoria meblowe?
Zakup akcesoriów meblowych wspaniale sprawdza się zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. O wiele lepiej sprawdza się jednak wybór tej drugiej propozycji.
Ostatnie wpisy