Bluszcz na balkonie – czy to dobry pomysł?
Na zewnątrzRośliny

Bluszcz na balkonie – czy to dobry pomysł?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bluszcz pospolity w ostatnich czasach jest najchętniej sadzony przy ozdabianiu tarasów. Nadaje się do doniczek, pojemników i bezpośrednio do gruntu. 

Zdecydowanym plusem jest to, że bluszcz łatwo przystosowuje się do różnych warunków środowiskowych, przy czym nie sprawia wielkich kłopotów pielęgnacyjnych i jest niezwykle łatwy w utrzymaniu. Stanowi także nieoceniony i naturalnie piękny element dekoracyjny. Jakie są plusy i minusy posiadania bluszczu na balkonie oraz jak o niego dbać?

Bluszcz – co warto wiedzieć?

Bluszcz pospolity (łac. Hedera helix) można spotkać w parkach, lasach i wielu ogrodach. Często porastają płoty i budynki, stanowiąc naturalną dekorację. Bluszcz jest rośliną pnącą. Pędy są mocne i odporne na uszkodzenia, płożą się po powierzchni i przyczepiają do podpór, osiągając nawet 15–20 m długości. Ale niewątpliwie największym walorem dekoracyjnym są liście, zielone i błyszczące o rozpiętości 2–10 cm.

Bluszcz najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych lub całkowicie zacienionych. Warto wspomnieć, że kolor liści zależy od nasłonecznienia. Roślina jest tolerancyjna względem podłoża. Warto też pamiętać, że lubi miejsca wilgotne, zatem zapewnienie jej dostatecznej ilości wody pozytywnie wpłynie na wzrost i wygląd. Pamiętajmy też, że bluszcz rośnie niezwykle ekspansywnie, gdy nie kontrolujemy jego wzrostu.

Może wzrastać w miejscach, w których tego nie planowaliśmy, przez co staje się inwazyjny. Zatem warto dokładnie zaplanować miejsce posadzenia i zadbać o odpowiednią donicę, która uniemożliwi rozprzestrzenianie się na dalsze rejony. W bardzo chłodnych rejonach Polski zaleca się okrywanie bluszczu przed nadejściem zimy. Jednak pnącze samo w sobie jest dość odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr. Również niechętnie jest atakowany przez szkodniki. Natomiast czasem łapie choroby grzybowe i fizjologiczne, na przykład przy przesadnym nadmiarze wody w podłożu.

Bluszcz bardzo łatwo rozmnożyć. Wystarczy urwać kawałek łodygi i wsadzić go do wody lub bezpośrednio do gruntu, by wypuścił nowe korzonki.

Zastosowanie bluszczu

Bluszcz jest rośliną, która z łatwością wkomponuje się w każdą aranżację w naszym ogrodzie czy na balkonie. Niezwykle pięknie się prezentuje, gdy porasta stare pnie drzew (popularne dla ogrodów w stylu angielskim oraz klasycznym) oraz rozmaite podpory, nieestetyczne mury, ogrodzenia, altany czy barierki. Jeśli zapewnimy dobrą podporę w postaci trwałej, sztywnej siatki, możemy uzyskać piękny, naturalnie wyglądający żywopłot.

Bluszcz doskonale sprawdza się jako roślina doniczkowa. Znane są rozmiary miniaturowe, które bez problemu możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Warto jednak pamiętać, że bluszcz pomimo szerokiego zastosowania w przemyśle kosmetycznym oraz ziołolecznictwie jest rośliną trującą. Zatem nie powinniśmy hodować go w warunkach domowych i należy ograniczyć dostęp do rośliny dzieciom i zwierzętom.

Odmiany bluszczu – czym się charakteryzują?

Odmian bluszczu jest bardzo wiele. Gatunki różnią się od siebie siłą wzrostu i wyglądem liści. Część z nich to:

  • Glacier – piękno szaro-zielone liście idealnie nadają się do dekorowania ogródków oraz barierek. Ujmują swoim nietypowym kolorem;
  • Spetchley – odmiana zaliczana do miniatur, ponieważ dorasta do maksymalnie 30 cm długości. Ma piękne ciemnozielone liście;
  • Goldheart – jest to jedna z najczęściej wybieranych odmian ze względu na swój niezwykle dekoracyjny, zielono-żółty kolor;
  • Erecta – ta odmiana nie wspina się po podporach. Ma sztywne pędy, które z czasem kładą się pod swoim ciężarem;
  • Parsley Crested – liście tej odmiany są jasnozielone z karbowanymi brzegami;
  • Szara Stopka – owalny kształt liści odróżnia tę odmianę od pozostałych gatunków;
  • Harald – odmiana o liściach ciemnozielonych z dodatkiem białych plam na brzegach.

Czy warto posadzić bluszcz na balkonie?

Jeśli zależy nam na trwałej, mało wymagającej, ale przy tym pięknej, naturalnej roślinie to oczywiście, że tak! Na balkonach bluszcz nie sprawi problemu ze swoim ekspansywnym wzrostem, ponieważ będzie w donicy. Porośnie barierkę, dając osłonę przed wiatrem i dekorując nasz balkon pięknymi liśćmi. Przy niewielkim nakładzie pracy uzyskamy zachwycający efekt, którym będziemy się cieszyć cały rok.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kto nie musi płacić podatku od nieruchomości?
Kto nie musi płacić podatku od nieruchomości?
Jesteś właścicielem gruntu, domu, mieszkania lub budynku biurowego? Zobacz, jakie nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu.
Jakie są koszty i zalety pozycjonowania lokalnego?
Jakie są koszty i zalety pozycjonowania lokalnego?
Współczesne przedsiębiorstwo to takie, które wybiera nowoczesne kanały komunikacji ze swoimi klientami. Jednym z najważniejszych jest internet, dlatego w celu uzyskania wysokich wyników sprzedażowych warto skupić się na tym, aby być widocznym dla użytkowników sieci i ułatwić im znalezienie swojej oferty.
Praktyczne urządzenia dla domu
Praktyczne urządzenia dla domu
Przeczytaj, jakie akcesoria i sprzęty agd ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie. Wybieramy praktyczne i wygodne rozwiązania do domu.
Ostatnie wpisy