Baseny ogrodowe – rodzaje, kształty, pielęgnacja
Na zewnątrzRośliny

Baseny ogrodowe – rodzaje, kształty, pielęgnacja

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Lato zbliża się wielkimi krokami, już teraz warto przygotować własny ogródek, by to właśnie w nim spędzać większość czasu na świeżym powietrzu. Coraz więcej osób decyduje się na baseny ogrodowe i nie mówimy tutaj jedynie o tych dmuchanych basenikach dla dzieci. Klimat wciąż się zmienia, każdego roku wakacje są coraz bardziej upalne. 

Do tego polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, stać nas na baseny ogrodowe całoroczne, które są doskonałym obiektem rozrywkowym, wypoczynkowym, ale i rekreacyjnym. Przedstawiamy najczęściej wybierane wedle indywidualnych preferencji baseny do prywatnych ogrodów. 

Baseny ogrodowe – jakie wybrać?

Dotychczas baseny ogrodowe były nabywane przede wszystkim dla dzieci, by to najmłodsi mogli oddawać się szalonej zabawie oraz orzeźwieniu podczas upalnych dni. Baseny ogrodowe wkopywane były uznawane raczej za luksus, na jaki nie mógł pozwolić sobie każdy właściciel przydomowej przestrzeni i terenów zielonych. Dzisiaj taka inwestycja jest planowana coraz częściej, a wydatki, jakie trzeba ponieść z jej tytułu, nie są zbyt dużym obciążeniem. Do tego producenci oferują nam tak dużo rozmaitych rozwiązań, że każdy z powodzeniem może znaleźć baseny ogrodowe dopasowane do własnych potrzeb oraz możliwości. 

Wybierając najlepszy basen ogrodowy, trzeba brać pod uwagę przede wszystkim jego rozmiar. Dostępne są te głębokie i duże baseny ogrodowe, jak i małe baseny ogrodowe, które świetnie sprawdzają się na niewielkiej przestrzeni. Wybierać można także różne kształty tego typu obiektu rekreacyjnego – baseny ogrodowe okrągłe są świetną opcją w małych ogródkach i służą raczej do optymalnego odprężenia, zaś baseny ogrodowe prostokątne nadają się do realizacji zadań sportowych, rekreacyjnych. Baseny o tym kształcie można nabywać w przypadku większych ogrodów, których metraż na to pozwala. 

Pod uwagę należy brać samą konstrukcję basenu. Ta będzie wpływać na komfort użytkowania tego obiektu, wygodę utrzymywania go w pełnej sprawności, ale też cenę. Wiadomo przecież, że malutki basenik dmuchany będzie niewielkim kosztem, jeśli zestawimy do z basenem całorocznym, wkopanym w ziemię. Baseny ogrodowe to więc wydatek od kilkunastu złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Te najdroższe wiążą się ze stworzeniem specjalnego projektu na indywidualne zamówienie i zaawansowanymi pracami budowlanymi. 

Baseny ogrodowe – podstawowe rodzaje

Wciąż najpopularniejszym modelem pozostają baseny ogrodowe dmuchane. To tanie baseny ogrodowe, najczęściej kupuje się je właśnie z myślą o najmłodszych. Takie baseny ogrodowe dla dzieci udaje się wybrać wedle preferowanego rozmiaru czy głębokości – te najmniejsze zmieszczą się na tarasie, największe spokojnie pomieszczą nawet kilka osób. Tego rodzaju baseniki są kolorowe, zachęcające do zabawy, optymalnie bezpieczne, chociaż zabawa w wodzie dzieci zawsze musi przebiegać pod kontrolą osób dorosłych. Baseny dmuchane można łatwo przechowywać, ponieważ większość z nich składa się do małych rozmiarów. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju baseny są też najmniej trwałe, wystarczają raczej na jeden sezon letni. 

Kolejny rodzaj to baseny ogrodowe rozporowe. Te można łatwo napompować pompką, do tego są trwalsze od basenów dmuchanych. Baseny rozporowe mogą być nieco większych rozmiarów, ich zaletą jest nadal atrakcyjna cena oraz możliwość korzystania z tego sprzętu przez co najmniej kilka sezonów. 

Jeśli z basenu w ogrodzie chce w pełnym komforcie korzystać cała rodzina, warto sprawdzić baseny ogrodowe stelażowe. Te charakteryzują się sztywną konstrukcją, w użytkowaniu przypominają tradycyjne baseny wkopywane w ziemię. Mogą być naprawdę głębokie i z dodatkowymi akcesoriami, jak drabinki. Są znacznie tańsze niż baseny całoroczne, do tego można je przechowywać zimą na przykład w garażu. 

Najdroższe i jednocześnie najbardziej profesjonalne są baseny ogrodowe całoroczne. To te wkopywane w ziemię albo tzw. kanadyjskie ze specjalnym zadaszeniem.

Jak dbać o baseny ogrodowe?

O ile do małego baseniku dmuchanego można nalać dosłownie kilka litrów wody, by najmłodsi mogli oddać się świetnej zabawie w ogródku, tak większe baseny wymagają już specjalnego utrzymania. Przede wszystkim w dużych basenach niezbędne są filtry do wody, środki odgrzybiające i chemia, która pozwoli zachować jakość wody na optymalnym poziomie bez konieczności jej ciągłego wymieniania. 

Jak czyścić baseny ogrodowe? W tym celu również bez problemu można nabyć specjalne środki, a już sama dezynfekcja wody i zachowanie jej właściwego Ph zapewnia brak pojawiania się glonów i innych nieczystości. Zawsze przydaje się też siatka do wyławiania zanieczyszczeń. Co istotne, baseny, które zostają składane na okres zimowy, muszą być najpierw dokładnie wysuszone. 

Im basen jest większy i wiąże się z większą inwestycją finansową, tym bardziej należy dbać o jego prawidłowe utrzymanie. Wszystkie te aspekty należy brać pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu. Nie ma jednak wątpliwości, że w letnie dni to właśnie prywatny basen na ogródku będzie stanowić najlepszą rozrywkę i stanie się oazą wypoczynku. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak uniknąć brzydkich zapachów w lodówce?
Jak uniknąć brzydkich zapachów w lodówce?
Istnieje wiele domowych sposobów, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych zapachów w lodówce. Sprawdź nasze propozycje!
Edukacyjne maty i dywany dla dzieci – połącz naukę z zabawą!
Edukacyjne maty i dywany dla dzieci – połącz naukę z zabawą!
Szukasz edukacyjnego dywanu lub maty dla Twojego malucha? Przeczytaj, co będzie lepszym wyborem dla Twojej pociechy.
5 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości
5 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości
Czy inwestycja w nieruchomości się opłaca? Po jakim czasie? Zobacz najważniejsze informacje.
Ostatnie wpisy