Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, zwróć uwagę na kwiaty łatwe w uprawie. Dzięki nim nabierzesz pewności siebie w pracach ogrodowych.
Na początku przeczytaj etykietę lub opis rośliny. Sprawdź, czy masz do czynienia z kwiatami jednorocznymi, czy wieloletnimi. Zwróć też uwagę na zapotrzebowanie na światło. W przeciwnym razie skazujesz się na porażkę, marnowanie pieniędzy i zabijanie biednych, bezbronnych roślin.
Szukasz klasycznych, jednorocznych kwiatów? W takim razie zwróć uwagę na eleganckie, prawie niezniszczalne aksamitki. Przetrwają upały i susze. Kwitną nieprzerwanie od posadzenia do silnego mrozu. Występują w różnych kolorach, w tym słonecznych żółciach, wesołych pomarańczach i kremowych bielach.
Odetnij suche główki kwiatowe, by zachęcić aksamitki do dalszego kwitnienia. Pamiętaj, by je zachować. Dzięki temu będziesz mieć nasiona do sadzenia w przyszłym roku. Wspomniane rośliny wymagają pełnego nasłonecznienia.
To wspaniałe kwiaty cięte na bukiety. Kwitną przez całe lato. Tolerują nawet słabą glebę, dlatego są mało kłopotliwe. Siej je po ostatnich wiosennych przymrozkach. Staraj się je zasiać w miejscu chronionym przed silnym wiatrem. Pozbądź się suchych kwiatów, by przedłużyć kwitnienie. Pamiętaj jednak, by zostawić kilka główek kwiatowych. Dzięki temu roślina sama się wysieje. Kosmosy mogą być białe, różowe lub czerwone.
Ten delikatny kwiat wspaniale ozdobi Twój ogród. Lubi pełne nasłonecznienie. Przykuwa uwagę miodowym zapachem i ładnymi odcieniami bieli, różu i fioletu. Cieszy się coraz większą popularnością w polskich ogrodach.
Słoneczniki osiągają do 4 m wysokości. Po prostu posiej nasiona w słonecznym, osłoniętym miejscu i obserwuj, jak ładnie rosną. Pamiętaj, zapewnij łodygom podpory, by wyhodować najwyższe kwiaty w okolicy. Występują w ponad 70 odmianach i mają tendencję do przyciągania pszczół.
Wielu ogrodników lubi te „wesołe” kwiaty. Mają charakterystyczny, miętowy zapach. Sprawdzą się doskonale na obrzeżach ogrodu i podkreślą jego walory. Posadź je w dobrze przepuszczalnej glebie, w nasłonecznionym miejscu. Stosuj nawóz z umiarem, by kocimiętka mogła w pełni rozkwitnąć.
Dzięki setkom odmian z pewnością znajdziesz taką, która Ci się spodoba. Mięsiste liście pomagają przetrwać okresy suszy, a stonowane kolory są mile widziane w jesiennym ogrodzie. Rozchodniki wymagają pełnego nasłonecznienia. Możesz przygotować z nich piękny bukiet.
Doda dużo koloru do Twojego ogrodu. Uwielbia upały, zazwyczaj kwitnie od czerwca do jesiennych przymrozków. Nasiona siej bezpośrednio w ogrodzie po ostatnim wiosennym przymrozku. Jeśli chcesz mieć piękne kwiaty, wysiewaj więcej nasion co kilka tygodni do czerwca. Rozmieść rośliny tak, by miały dobrą cyrkulację powietrza. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wielu chorób. Usuń suche kwiaty, by zachęcić cynie do lepszego kwitnienia. Lubią pełne słońce i żyzną, wilgotną, dobrze nawiezioną glebę. Możesz wybrać różowe, czerwone, żółte, pomarańczowe, zielone, fioletowe lub białe kwiaty.
Od przyciągającego uwagę, romantycznego różu po odważną pomarańczę – begonie występują w wielu wspaniałych kolorach. Mogą kwitnąć w doniczkach lub w ogrodzie. Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Potrzebują głównie cienia.
Te jednoroczne rośliny są łatwe w uprawie. Mnóstwem kwiatów możesz się cieszyć późnym latem. Wymagają pełnego nasłonecznienia. Tolerują słabą i suchą glebę, chociaż należy je podlewać podczas długotrwałych okresów suszy. Zrezygnuj z nawozu, który może zahamować kwitnienie. Nasturcje występują zarówno w formie krzewów, jak i pnączy. Co ciekawe, liście i kwiaty są jadalne. Możesz je śmiało dodawać do sałatek.
Te niebieskie kwiaty wyglądają jak miniaturowe goździki. Często przyciągają motyle. Po ostatnich wiosennych przymrozkach zasiej nasiona bezpośrednio w ogrodzie. Możesz je też wysiać w doniczce 6–8 tygodni wcześniej i przesadzić, gdy zrobi się cieplej. Wymagają niewielkiej pielęgnacji. Pamiętaj, by je podlewać w czasie długotrwałej suszy.