Jak samodzielnie stworzyć skalniak w ogrodzie?
InspiracjeRośliny

Jak samodzielnie stworzyć skalniak w ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zakładanie przydomowego skalnika wcale nie jest takim trudnym zadaniem, jakby się mogło wydawać. Wymaga jednak dużego nakładu pracy. Podczas tworzenia skalniaka niezbędna będzie również znajomość roślin oraz zastosowanie kamieni dekoracyjnych.

Planowanie skalniaka

Skalniak w ogródku powinien tylko naśladować naturę. W końcu to nic innego jak wydzielona mała część ogrodu, którą porastają niskopienne kwiaty w otoczeniu kamieni – co bardziej przypomina górską łąkę.

Ogród skalny może mieć dowolną formę. Najlepiej, gdy nie jest „prowadzony od linijki”. Warto zacząć „tworzenie” skalniaka od narysowania go na kartce, co ułatwia rozmieszczenie roślin oraz kamieni – dzięki temu można uniknąć wielu błędów podczas sadzenia!

Ważna lokalizacja

Nawet najmniejszy skalniak przykuwa uwagę, dlatego jego lokalizacja w ogrodzie nie może być przypadkowa. Skalniak powinien wpisywać się w całą architekturę ogrodu, w którym się znajduje – może być częścią nasypu lub zupełnie „płaski”, w formie kamiennych ścieżek porośniętych przez niskie rośliny tworzące dywan. 

Od miejsca, w którym zakładany jest skalniak, zależy również dobór roślin. Większość roślin, które idealnie się do tego nadają, to rośliny preferują miejsca nasłonecznione. Takie miejsce jest z reguły w ogrodzie od strony południowej bądź południowo-zachodniej. Nie należy budować skalniaka blisko drzew, ponieważ  dają one zbyt dużo cienia, a ich korzenie pobierają bardzo dużo wody.

Przygotowanie ziemi pod skalniak

Gdy wybierzesz już odpowiednie miejsce w ogrodzie pod skalniak, to musisz w tym miejscu ściągnąć wierzchnią warstwę ziemi. Na dno tego miejsca należy wysypać drobne kamienie oraz gruby żwir- stworzą idealną warstwę drenażu. Jeśli gleba należy do tych dobrze przepuszczalnych, to wystarczy ją tylko przekopać i usunąć wierzchnią warstwę oraz chwasty.

Wykop powinien być zawsze większy niż przewidywany skalniak. Brzegi skalniaka warto wyłożyć agrowłókniną, a następnie przysypać małymi kamieniami i żwirem. Dzięki temu można zapobiec porastaniu skalniaka trawą i chwastami.

Jakie kamienie są najlepsze na skalniak?

Kamienie są jednym z najważniejszych elementów skalniaka, jednak należy pamiętać, że kamienie na skalniaku nie powinny zajmować więcej niż 50% jego powierzchni. Skały, które mają nieregularny kształt i ostre krawędzie będą najlepsze do budowy skalniaka. Są to:

  • dolomity,
  • wapienie,
  • bazalty,
  • granity.

Warto wybrać  jeden lub dwa rodzaje kamieni, które należy układać piętrowo, tworząc poziome półki. Dół skalniaka warto ułożyć z największych kamieni, zakopując je w ziemię na głębokość 1/3 wielkości – będzie to solidny fundament całej konstrukcji. Następnie należy ułożyć  kolejną wartę kamieni, obficie podlewając je wodą tak, aby ziemia osiadła. Po około 2 tygodniach, kiedy ziemia już osiądzie, można przystąpić do sadzenia roślin. 

Wybór roślin do przydomowego skalniaka

W ogrodowych skalniakach nie należy sadzić tylko roślin górskich, lecz rośliny z różnych środowisk. Najbardziej popularne rośliny na skalniak to niskie gatunki o intensywnych kolorach i silnych zapachach. Mniejsze rośliny sadzimy zawsze z przodu a większe z tyłu. Najpopularniejszymi roślinami sadzonymi na skalniaku są:

  • bergenia sercolistna,
  • dąbrówka,
  • rojnik,
  • rozchodnik,
  • dzwonek karpacki,
  • goździk pierzasty,
  • zawciąg nadmorski,
  • żagwin ogrodowy.

Na skalniak świetnie sprawdzą się również rośliny cebulowe:

  • krokusy,
  • tulipany,
  • narcyzy,
  • szafirki.

Skalniak ogrodowy powinien mieć również tło w postaci roślin iglastych, np.: jałowców, świerków czy cyprysików.

Kiedy zakładać skalniak?

Skalniak można tak naprawdę założyć w każdym momencie, jednak warto robić to na wiosnę – rośliny będą miały więcej czasu, aby się „przyjąć”. W miesiącach letnich nie warto zakładać skalniaka ze względu na upały. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak magazyny energii mogą zrewolucjonizować twoje gospodarstwo rolne?
Jak magazyny energii mogą zrewolucjonizować twoje gospodarstwo rolne?
Poznaj sposób, w jaki magazyny energii mogą pomóc w efektywniejszym i bardziej zrównoważonym zarządzaniu twoim gospodarstwem rolnym.
Minimalizm w garderobie – czy to ma sens?
Minimalizm w garderobie – czy to ma sens?
Minimalizm w garderobie stał się w ostatnim czasie bardzo modnym trendem. Przeczytaj, czym jest kapsułkowa szafa.
Czemu służy użyźnianie gleby?
Czemu służy użyźnianie gleby?
Gleba musi być żyzna i bogata w substancje mineralne, by rodziła zdrowe i smaczne plony. Zobacz, jak i czym użyźniać glebę oraz dlaczego warto to robić
Ostatnie wpisy