Odnawianie mebli – zobacz, jak to zrobić
Zrób to sam

Odnawianie mebli – zobacz, jak to zrobić

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Stare lub zniszczone meble można odnowić samodzielnie, dając im drugie życie. W jaki sposób to zrobić?

Samodzielne odnawianie mebli

Sposób renowacji mebli jest zawsze zależny od efektu, który chcemy uzyskać. Można pokryć meble bezbarwną lakierobejcą, aby wyeksponować naturalne piękno lub pomalować kryjącą farbą, aby całkowicie zmienić wygląd mebla. W odnawianiu mebli istnieje jeszcze wariant pośredni – można pomalować mebel na nietypowy kolor, nie zamalowując jednocześnie słojów – idealnie sprawdzą się do tego różne lakierobejce.

Odnawianie mebli w kilku krokach

1. Przygotowanie do odnawiania

Zanim przystąpisz do odnawiania mebli, musisz odpowiednio przygotować się do pracy. Jeśli odnawiasz meble w pomieszczeniu, to należy zabezpieczyć podłogę oraz wynieść z pomieszczenia zbędne przedmioty (jeśli to możliwe). Dobrym pomysłem jest przeprowadzanie renowacji na zewnątrz – nie można odnawiać mebli na słonecznym stanowisku, lepiej jest to zrobić w cieniu.

W odnawianiu mebli przydadzą się:

  • szlifierka z drobnoziarnistym i gruboziarnistym papierem ściernym oraz bloczki ścierne,
  • opalarka z różnymi wymiennymi końcówkami,
  • wałek lub pędzel,
  • miękka szmatka.

Podczas przeprowadzania prac warto mieć rękawice oraz okulary ochronne.

2. Przygotowanie powierzchni mebla

W renowacji mebli jednym z najważniejszych kroków jest usunięcie starej powłoki malarskiej lub lakieru. Gdy warstwy same odchodzą, to można je zetrzeć za pomocą szlifierki z gruboziarnistym papierem, a następnie wygładzić powierzchnię papierem drobnoziarnistym.  Aby wyeksponować słoje drewniane, należy usunąć starą farbę do litego drewna.

W ten sposób można przygotować powłokę mebli z litego drewna, fornirowanych z naturalną okleiną lub ze sklejki.

Starą powierzchnię na meblach z litego drewna można usunąć za pomocą opalarki. W przypadku mebli fornirowanych lub ze sklejki należy zachować bardzo dużą ostrożność – zaleca się „delikatne” używanie szlifierki, aby nie uszkodzić powierzchni mebla. Jeśli mebel ze sklejki nie był wcześniej odnawiany, to bardzo często wystarczy tylko zmatowić powierzchnię przy pomocy drobnoziarnistego papieru.

3. Odpylenie powierzchni mebla

Kolejnym etapem jest odpylenie powierzchni mebla. Najlepiej jest to zrobić za pomocą odkurzacza. Warto odkurzyć również całe pomieszczenie, w którym będzie malowany mebel, ponieważ na drewno pokryte farbą mogą opaść drobinki pyłu, które będą widoczne po pomalowaniu. Po odkurzeniu całego mebla warto przetrzeć go delikatnie wilgotną szmatką.

4. Usuwanie korników

Bardzo często zdarza się, że w drewnianych meblach mieszkają „niechciani lokatorzy”. Można wtedy zauważyć w drewnie małe otwory. Aby pozbyć się korników, wystarczy zastosować odpowiednie środki chemiczne. Najlepiej jest wlać środek chemiczny w dziury stworzone przez korniki, a następnie je zaszpachlować.

5. Uzupełnienie ubytków  w drewnie

Podczas usuwania starej powłoki malarskiej można uszkodzić powierzchnię drewna. Do jej uzupełnienia należy zastosować masę szpachlową. Odcień masy powinien być zawsze dobrany do koloru drewna.

Cienką warstwę masy szpachlowej należy nałożyć na drewno i poczekać, aż wyschnie. W zależności od potrzeb nakłada się kolejną cienką warstwę masy szpachlowej lub szlifuje się i odpyla powierzchnię. W przypadku bardzo dużych ubytków w drewnie należy położyć kilka warstw masy szpachlowej.

6. Malowanie drewna

Ostatnim etapem w odnawianiu mebli jest ich malowanie. Można użyć do tego farby kryjącej, np.: białej, niebieskiej, szarej albo lakierobejcy. Wszystkie produkty do drewna dostępne na rynku zabezpieczają powłokę drewna przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Należy pamiętać, że oleje wzmacniają strukturę drewna, poprzez przenikanie „do środka”, natomiast lakiery i lakierobejce tworzą na drewnie warstwę ochronną.

Samodzielne odnawianie mebli jest łatwym, lecz pracochłonnym zajęciem. Warto poświęcić czas, aby stworzyć piękny i nietuzinkowy mebel.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed pożarem?
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed pożarem?
Zagrożenie pożarem w domu lub mieszkaniu znacznie wzrasta podczas trwania sezonu grzewczego. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć swoje lokum przed tego typu zagrożeniem. Podpowiadamy, jak możesz to zrobić.
Wykończenie pod klucz. Co to oznacza i ile może kosztować?
Wykończenie pod klucz. Co to oznacza i ile może kosztować?
Co to właściwie oznacza, jaki koszt się z tym wiąże i czy może być znany już na samym początku? O tym powiemy poniżej!
Detale, które upiększą łazienkę
Detale, które upiększą łazienkę
Chcesz wiedzieć coś więcej o minimalizmie albo stylu boho w urządzaniu łazienki? Koniecznie sprawdź nasze inspiracje! Może Cię zaskoczyć, jak dobrze współgra z Tobą obecna moda w aranżacji wnętrz.
Ostatnie wpisy