Jak przygotować ścianę do naklejenia fototapety?
Zrób to sam

Jak przygotować ścianę do naklejenia fototapety?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Fototapety na ścianę to doskonały przepis na metamorfozę wnętrza i błyskawiczne wyczarowanie zupełnie nowego wystroju. Szeroki wybór wzorów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jedyną trudnością może się wydawać montaż dekoracji, ale w tym artykule pokażemy, jak się do tego przygotować.

Myśl o pracochłonnej i skomplikowanej metamorfozie wnętrza może skutecznie zniechęcać do podejmowania jakichkolwiek działań. Szukając prostego pomysłu na zmianę dotychczasowego wyglądu pokoju, warto zdecydować się na fototapetę. Wielkoformatowa ścienna dekoracja wprowadzi zupełnie nową jakość do przestrzeni, dzięki czemu bez malowania ścian i wymiany mebli stworzy się odświeżoną stylizację.         

By całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, należy wiedzieć, jak przygotować ścianę i jak nakleić fototapetę. Przyjrzyjmy się więc kolejnym czynnościom krok po kroku.

Jak przykleić fototapetę na ścianę? Zacznij od przygotowania podłoża  

Najważniejszym krokiem, który należy wykonać zanim zacznie się przyklejać bryty do ściany, jest przygotowanie podłoża, które będzie się dekorować. Najlepsza nawet fototapeta może zacząć się odspajać, jeśli będzie przyklejona w nieodpowiedni sposób. By wnętrze prezentowało się pięknie nie tylko przez chwilę, ale przez długie lata, należy się upewnić, że zrobiło się wszystko, jak należy.

Zdejmij wystające elementy ze ściany

Montaż fototapety będzie o wiele łatwiejszy, jeśli nie trzeba będzie docinać brytów do wystających elementów. Właśnie dlatego najlepiej zawczasu je usunąć, jeśli tylko jest to możliwe. Dotyczy to nie tylko półek, ale także gwoździ i haczyków, kontaktów i włączników. Ten krok znacznie ułatwi dalsze czynności.

Jeśli na ścianie jest fototapeta, odklej ją

Przed przystąpieniem do klejenia nowej fototapety należy usunąć poprzednią, jeśli znajduje się na ścianie. W tym celu można wykorzystać wodę zmieszaną z mydłem malarskim albo specjalny preparat do odklejania brytów. Papierową fototapetę usunie się najłatwiej, jeśli jest to winylowa, warto sięgnąć po specjalny środek, by przyspieszyć cały proces. Ścianę smaruje się preparatem za pomocą pędzla i czeka, aż bryty namokną.  

Wyrównaj wszelkie nierówności ściany

Fototapetę klei się najłatwiej, gdy ściana jest idealnie gładka. Taka sytuacja ma jednak miejsce głównie wtedy, gdy dekoruje się nowe mieszkanie dopiero oddane do użytku. W przeciwnym razie mamy do czynienia z różnego rodzaju pęknięciami, odpryskami tynku czy dziurami. By mieć pewność, że fototapeta dobrze przyklei się do ściany, trzeba wyrównać powierzchnię. Najłatwiej zrobić to za pomocą masy szpachlowej. W sytuacji, gdy cała ściana jest bardzo nierówna, na przykład w starym budownictwie, można skorzystać z rozwiązania jakim jest tapeta izolacyjna.  

Zagruntuj dokładnie całą ścianę

Ostatnim krokiem, który należy wykonać, zanim przejdzie się do klejenia fototapety, jest zagruntowanie ściany. To właśnie od tej czynności zależy sukces całego przedsięwzięcia. Można użyć do tego specjalnego preparatu, ale wystarczy też rozwodniony klej do tapet. Ścianę należy posmarować za pomocą pędzla najlepiej na dzień przed montażem fototapety, by mieć pewność, że powierzchnia wyschła. A dlaczego jest to aż tak ważne? Z kilku powodów.

Po pierwsze, zagruntowana ściana mniej chłonie klej, dzięki czemu podczas montażu nie wysycha on tak szybko, co ułatwia klejenie brytów. Po drugie, zagruntowanie przyczynia się do tego, że fototapeta lepiej przywiera do ściany, co gwarantuje lepszy i bardziej trwały efekt metamorfozy. Po trzecie, zagruntowanie okaże się bardzo pomocne w przyszłości, gdy będzie się chciało zmienić fototapetę. Ten krok sprawi, że znacznie łatwiej będzie odkleić bryty od ściany bez uszkadzania tynku. Jak widać, warto poświęcić chwilę, by wykonać ten krok.  

Zobacz, jak przykleić fototapetę – oto instrukcja krok po kroku

Tak przygotowana ściana nadaje się idealnie do dalszego etapu metamorfozy. Odpowiadając na pytanie: jak nakleić fototapetę na ścianę, należy powiedzieć, że bardzo ważne jest przeczytanie instrukcji załączonej do ściennej dekoracji. Tam będzie wyjaśnione, jak z nią postępować.

Zazwyczaj klejem smaruje się ścianę, a nie bryty. Należy pamiętać o tym, by nie smarować ściany „za zapas”, bo klej dość szybko wysycha. Bryty należy kleić od góry do dołu, wygładzając je miękką raklą lub wałkiem malarskim od środka na zewnątrz, by usunąć pęcherzyki powietrza. Kolejne bryty przykleja się do siebie na styk. Bardzo ważne jest także to, by podczas montażu na bieżąco wycierać nadmiar kleju z brytów, bo gdy wyschnie, będzie to o wiele trudniejsze i istnieje ryzyko, że zostaną plamy.

Fototapety na ścianę to błyskawiczny przepis na metamorfozę wnętrza

Wiedząc już, jak kleić fototapety, teraz można skupić się na najprzyjemniejszej części, czyli wyborze efektownego wzoru. W poszukiwaniu inspirujących pomysłów, warto zajrzeć na stronę Myloview.pl, gdzie znajdują się zarówno modne, jak i ponadczasowe propozycje.  

Wśród najchętniej wybieranych fototapet z pewnością znajdują się te inspirowane światem przyrody. Są to zielone liście tropikalnych gatunków, polne kwiaty, dekoracyjne trawy pampasowe idealne do wystroju eko i boho, a także malownicze pejzaże. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także desenie w duchu retro inspirowane na przykład estetyką mid-century modern. Taki wzór pozwoli w oka mgnieniu ożywić dotychczasowy wystrój.   

Klejenie fototapety nie będzie trudnym przedsięwzięciem, jeśli dobrze się do tego przygotujemy i sprawdzimy, jakie czynności należy wykonać krok po kroku. Starannie przyklejony wzór będzie nam służył przez lata!

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są rodzaje umywalek?
Jakie są rodzaje umywalek?
Nie wiesz, jaką umywalkę wybrać do nowej łazienki? Dowiedz się, jakie rodzaje umywalek znajdziesz w sklepach oraz wybierz najodpowiedniejszą armaturę dla Twojej łazienki.
Pokój dzieci razem czy osobno?
Pokój dzieci razem czy osobno?
Urządzasz pokój dziecięcy? Zastanawiasz się, czy Twoje pociechy mają mieszkać razem, czy osobno? Sprawdź plusy i minusy każdego rozwiązania!
Zasady wyboru kominka
Zasady wyboru kominka
Chcesz kupić kominek, a może już go posiadasz? Zapoznaj się z tymi informacjami, które są istotne przy paleniu w kominku!
Ostatnie wpisy