Jak zrobić pisanki na szydełku?
Zrób to sam

Jak zrobić pisanki na szydełku?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Jest to więc idealny czas na przygotowanie świątecznych dekoracji. Wśród ozdób nie może zabraknąć zajączków, baranków i oczywiście kolorowych pisanek. 

Poza tradycyjnymi malowanymi jajkami można wykonać ciekawszą ozdobę na skorupkę. Dla osób, które potrafią posługiwać się szydełkiem i włóczką, wykonanie takie wielkanocnej dekoracji na pewno nie będzie stanowić większego problemu. 

Pisanki wykonane na szydełku mogą być wspaniałą ozdobą stołu wielkanocnego. Takie jajka możemy włożyć również do koszyczka z wielkanocnymi pokarmami. Szydełkowanie jest zadaniem, które wymaga trochę wolnego czasu, cierpliwości i zdolności manualnych, dlatego warto zabrać się za nie jeszcze przed Wielkim Tygodniem. Podpowiadamy, jak wykonać te oryginalne pisanki. 

Pisanki ozdobione włóczką – własnoręczne ozdoby na Wielkanoc

Co jest potrzebne do zrobienia pisanek na szydełku?

Szydełkowanie nie jest trudnym zajęciem, wymaga jednak dużej cierpliwości oraz skupienia. Po opanowaniu techniki można przy pomocy włóczki tworzyć wiele kreatywnych prac, którymi można ozdabiać dom oraz obdarowywać nimi przyjaciół i rodzinę. Jak przygotować się do zrobienia pisanek na szydełku?

 Do wykonania ozdób potrzebne będą:

  • szydełko o niewielkim rozmiarze, dzięki któremu przestrzenie między słupkami będą mało widoczne, 
  • kolorowa włóczka, najlepiej w wiosennych barwach – żółtym, różowym, fioletowym czy zielonym,
  • styropianowe jajeczka, które będą stanowiły pomocnicze wypełnienie, alternatywą może być balonik, lekko wypełniony powietrzem. 

Jak zrobić pisanki na szydełku?

Ozdabianie pisanki rozpoczynamy od podstawy jajka, tworząc niewielkiej wielkości kółko. Następnie dodając kolejne półsłupki i okrążenia zaczynamy pokrywać przygotowane styropianowe jajko lub balonik kolejnymi warstwami włóczki. Pisanka może być cała pokryta miękką włóczką lub możemy wykorzystać inny wzór, w którym otoczka na pisankę będzie bardziej ażurowa. W celu utrwalenia przygotowanej dekoracji, która będzie przypominać skorupkę jajka, trzeba ją odpowiednio usztywnić. Dużą pomocą może być zamoczenie ozdoby w preparacie usztywniającym, może to być klej rozcieńczony w krochmalu (czyli roztworze wody z mąką ziemniaczaną) w proporcji 1:1. W tym przypadku lepiej dekorację przygotować na baloniku, który można przebić po zaschnięciu utrwalacza. 

>> Zobacz też: Jak zrobić tablicę na notatki?

Jak wykorzystać pisanki wykonane na szydełku?

Tak przygotowaną dekorację wielkanocną można użyć na wiele sposobów. Pisanka sama w sobie jest bardzo ładna, ale można ją jeszcze dopracować, tworząc kreatywne i pomysłowe rozwiązanie, które zachwyci wszystkich gości. Jajka przygotowane na szydełku można ozdobić na wiele sposobów. 

  1. Wyszywanie wzorów na pisance 

Znakomitym sposobem, aby nadać pisance wykonanej na szydełku niepowtarzalnego wyglądu, jest wyszycie na niej oryginalnych i kolorowych wzorów. W tym celu warto mieć w domu igłę oraz kilka szpulek muliny. Jajko możemy ozdobić, wyszywając pionowe lub poziome paski lub tworząc własne wzory, które sprawią, że każda pisanka będzie unikalna i jedyna w swoim rodzaju. 

  1. Wisząca ozdoba wielkanocna 

Przygotowaną na szydełku pisankę możemy zawiesić na ozdobnym sznurku lub kolorowej tasiemce, tworząc ciekawą ozdobę. Zawieszkę można dodatkowo ozdobić koralikami, wstążkami, sztucznymi kwiatami czy cekinami. Takie dekoracje możemy zawiesić w oknie, zaznaczając odświętny charakter zbliżającej się Wielkanocy. 

Ciekawym sposobem na wyeksponowanie pisanek będzie zerwanie kilku gałązek z młodymi pączkami. Z gałęzi tworzymy bukiet, który wstawiamy do szklanego wazonu, a następnie na pojedynczych gałęziach wieszamy wcześniej przygotowane wiszące pisanki. To rewelacyjna ozdoba stołu wielkanocnego.

  1. Przekształcenie pisanek w zabawne zwierzątka 

Potencjał pisanek wykonanych na szydełku można w pełni wykorzystać, nadając im nieco zabawnego wyglądu. Fantastycznym pomysłem będzie przemiana pisanek w zwierzątka. Wystarczy kilka dodatków, aby w prosty sposób pisankę zmienić w skocznego zajączka, żółtego kurczaczka czy niesforną świnkę. Oczy, uszy czy ogonki można wykonać z papieru, a następnie przykleić do postawy klejem. Niektórzy są na tyle zdolni i kreatywni, że nawet elementy dodatkowe tworzą za pomocą włóczki i szydełka.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki smartfon z dobrym aparatem będzie idealny na początek przygody z fotografią?
Jaki smartfon z dobrym aparatem będzie idealny na początek przygody z fotografią?
Czy wiesz, jaki smartfon z dobrym aparatem warto kupić na początek?
Jak przerobić klosz z lampy? 4 inspiracje
Jak przerobić klosz z lampy? 4 inspiracje
Uwielbiasz nadawać starym przedmiotom nowe życie? Wejdź i sprawdź, jak przerobić stary klosz na designerską lampę.
Kiedy dziecko powinno zasypiać samo?
Kiedy dziecko powinno zasypiać samo?
Kiedy dziecko powinno zasypiać samodzielnie? Jak je tego nauczyć? Jakich błędów nie popełniać i na co zwrócić uwagę? Wejdź i dowiedz się tego z najnowszego artykułu.
Ostatnie wpisy