Malowanie ścian – jak łączyć kolory, aby do siebie pasowały?
Budowa i remont

Malowanie ścian – jak łączyć kolory, aby do siebie pasowały?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Malowanie ścian to jedna z kluczowych części urządzania mieszkania. Barwy, jakie wybierzesz, będą Ci towarzyszyły przez co najmniej kilka lat. Zastanów się kilka razy, na które odcienie postawić, aby później nie żałować.

Udając się na wycieczkę do sklepu z farbami, spędzasz tam kilka godzin i nadal nie wiesz, co wybrać? Wiele marek posiada w swojej ofercie testery, które możesz wypróbować po powrocie do domu na własnej ścianie. W takiej sytuacji rozbijesz decyzję na etapy i wybierzesz barwy na spokojnie.

Jeśli w Twoim gospodarstwie domowym jest więcej osób, możesz się skonsultować z innymi członkami rodziny. Ważne jest, aby każdy czuł się w mieszkaniu komfortowo. Kolory wpływają na samopoczucie. Mówi się, że zielony odpręża, niebieski koi nerwy, a czerwony pobudza, może też wzmagać agresję. Do pomieszczeń, w których pracujesz bądź uczysz się, polecany jest żółty, który rozwesela i sprzyja koncentracji. Już rozumiesz, dlaczego jest to takie istotne? 

Jak łączyć kolory?

Zasada kontrastu

Udane zestawienia kolorów to klucz do pięknego wnętrza. Sprawę ułatwić Ci może koło barw. Dzięki niemu dowiesz się, jakie kolory można ze sobą zestawić. Gwarantujemy, że niejedno połączenie Cię zaskoczy.

Podstawowa wersja koła barw składa się z 6 kolorów. Należą do nich: niebieski, czerwony, żółty, pomarańczowy, fioletowy i zielony. Jednak najczęściej umieszczone są na nim również tonacje pochodne. Dalsze odcienie powstają ze zmieszania koloru podstawowego z sąsiadującym z nim wtórnym. Im nasycenie koloru jest większe, tym wzajemne oddziaływanie barw jest silniejsze.

To rozwiązanie wprowadza dynamikę do Twojego domu. Energia przyda się z pewnością w takich pokojach, jak kuchnia, gabinet, a czasem nawet salon. Koło barw dostaniesz w każdym sklepie budowlano-remontowym.

Wykorzystanie dwóch absolutnie różnych barw może podzielić przestrzeń. Jest to cenny zabieg, w momencie, gdy Twoja przestrzeń dzienna to jedno duże miejsce. Niewykluczone, że będziesz chciał oddzielić wizualnie aneks kuchenny od przestrzeni wypoczynkowej, albo strefę relaksu od jadalni. Może taka metoda okaże się być doskonałym wyjściem dla Ciebie.

>> Oświetlenie dekoracyjne – sposób na aranżację wnętrza

Uzupełniająca się kolorystyka

Malować ściany możesz też używając kolorów, które na kole barw znajdują się obok siebie. Taka metoda wniesie do wnętrza spokój. Będzie to idealne rozwiązanie w sypialni, łazience, pokoju dziecięcym i innych pokojach, w których chcesz odpocząć. Najprawdopodobniej każdy potrzebuje miejsca, w którym uzyska harmonię. Dom może być świetnym azylem!

Odcienie tej samej barwy

Zestawienia kolorów oparte są na jednej barwie w różnych odcieniach i o różnym nasyceniu to kolejny patent, który możesz wykorzystać w swoim lokum. Może pomyślisz, że to zestawienia proste i ograniczone? Uważaj, możesz się bardzo pomylić.

Ilość odmian jednej barwy jest niezwykle duża. To ogromne pole do popisu. Odcienie tej samej barwy stworzą poczucie elegancji oraz stylu. Stawiając na ten sposób prawdopodobnie w największym stopniu zredukujesz możliwość wtopy aranżacyjnej. Jest to najprostszy system doboru kolorów na ścianach, meblach i dodatkach. 

Jaką farbę wybrać?

Tym razem nie chodzi o kolor, nie chodzi o markę, ale o fakturę emulsji. Ona także ma swoją rolę. Warto to wiedzieć przed malowaniem.

Farba matowa

Matowe wykończenie ścian jest bardzo popularne w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Sprawdzi się na słabo wypoziomowanych ścianach. Nie odbija ona zbyt dużej ilości światła, dzięki czemu ukryjesz drobne niedoskonałości.

Farba satynowa

W odróżnieniu od poprzedniczki, ta świetnie odbija światło, zarówno to słoneczne, jak i sztuczne. Uwypukla błędy, niestety, ale też rozjaśnia i powiększa wnętrze. Zastanów się, na jakim efekcie bardziej Ci zależy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać biuro serwisowane dla biznesu?
Jak wybrać biuro serwisowane dla biznesu?
Odkryj kluczowe wskazówki i czynniki, które pomogą Ci w wyborze idealnego biura serwisowanego dla Twojego biznesu. Dowiedz się, jakie korzyści może przynieść taka decyzja.
Plan prac w ogrodzie na cały rok – miesiąc po miesiącu
Plan prac w ogrodzie na cały rok – miesiąc po miesiącu
Bądź przygotowany do prac w każdym okresie roku, aby utrzymać swój ogród dobrym stanie i cieszyć się jego urokiem w sezonie wiosenno-letnim.
Przygotuj swój ogród na lato! Praktyczne porady!
Przygotuj swój ogród na lato! Praktyczne porady!
W tym artykule omówimy, jak poprawnie przygotować glebę i pielęgnować trawę, aby stworzyć fantastyczny, zielony ogród, który będzie cieszył oko przez długi czas.
Ostatnie wpisy