Ograniczniki przepięć – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Inne

Ograniczniki przepięć – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czym są ograniczniki przepięć, do czego służą i jak wybrać odpowiednie urządzenie, które na pewno Cię nie zawiedzie? Choć standardowy ogranicznik przepięć wygląda niepozornie, jest bardzo ważnym elementem sieci, chroniącym wszystkie sprzęty, w chwili, gdy występują np. gwałtowne wyładowania atmosferyczne.

Ogranicznik przepięciowy – jak sama nazwa wskazuje – chroni przed przepięciami urządzeń w instalacjach elektrycznych. W uproszczeniu więc sprawia, że nagły wzrost napięcia, przekraczający maksymalne możliwości instalacji, nie doprowadza do zniszczenia urządzeń, które są do niej podłączone. Ponadto stanowi również dodatkową ochronę przed przepięciami łączeniowymi. 

Ograniczniki przepięć – co musisz wiedzieć?

Wchodząc na stronę https://sklep.elus.pl/ograniczniki-przepiec-ochronniki,2,586644, znajdziesz bogaty wybór ograniczników przepięciowych, spośród których na pewno uda Ci się wybrać odpowiedni produkt, odpowiadający Twojej instalacji. Aby jednak dokonać właściwego wyboru, powinieneś wiedzieć, czym różnią się poszczególne produkty. 

Ogranicznik przepięć – klasy

Ograniczniki przepięć można znaleźć pod różnymi nazwami. Czasem określane są jako ograniczniki przepięciowe, przeciwprzepięciowe czy po prostu jako elementy ochronne instalacji odgromowej, czy elektrycznej. Występują w różnych klasach: A, B, C oraz D. Wszystkie stosowane są w instalacji niskiego napięcia, czyli takiej, która działa poniżej 1000 V. 

Ogranicznik przepięć klasy A wykorzystywany jest głównie w celu ochrony napowietrznych linii energetycznych. Klasa B zabezpiecza sieć przed problemami, do których dojść by mogło z powodu wyładowań atmosferycznych i bezpośredniego uderzenia pioruna. 

Ogranicznik przeciwprzepięciowy klasy C ma za zadanie chronić instalację na wypadek występowania przepięć niewielkich wartości. Klasa D natomiast używana jest do szczególnie czułych na przepięcia, konkretnych urządzeń. 

Budowa ograniczników przeciwprzepięciowych

Standardowe urządzenia składają się z podstawy ochronnika oraz wkładki z zabezpieczeniem. Zależnie od klasy, ostatnim elementem może być np. warystor (klasa C) lub iskiernik (klasa B). 

Ochronniki mają podpięte dwa przewody: ochronny oraz fazowy. Gdy nie ma problemów z przepływem prądu w sieci, przez ochronnik nie przepływa prąd. Gdy przepięcia powstają, zadaniem ochronnika jest natomiast skierowanie „nadmiaru” napięcia do ziemi w taki sposób, by nie „dotknął” on domowej sieci elektrycznej. 

Jaki ogranicznik przepięć wybrać? 

Ogranicznik przeciwprzepięciowy powinieneś wybierać na podstawie urządzeń, które masz podpięte do swojej sieci. Nie bez znaczenia jest również wydajność instalacji elektrycznej w Twoim domu. Najczęściej konkretne modele tych urządzeń wybierane są już na etapie tworzenia projektu sieci.

W przypadku konieczności ich wymiany, powinny zostać zastąpione rozwiązaniami o takich samych właściwościach. Pozwoli to na uniknięcie ryzykownych sytuacji i zapewni dalszą ochronę. 

Kompleksowa ochrona przed przepięciami urządzeń elektrycznych

Ograniczniki przepięć pełnią niezwykle ważną funkcję, chroniąc wszystkie Twoje urządzenia elektryczne, podłączone np. do sieci domowej. Od ich odpowiedniego dobrania i jakości zależy prawidłowe funkcjonowanie szeregu innych – często bardzo drogich – sprzętów. 

Biorąc to wszystko pod uwagę, sięgaj wyłącznie po produkty sprawdzonych marek, oferowane przez rzetelnych sprzedawców, którzy cieszą się uznaniem na rynku. Pozwoli Ci to skorzystać z porad specjalistów i wybrać najlepsze rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stworzyć przyjazne dla roślin środowisko wewnątrz domu
Jak stworzyć przyjazne dla roślin środowisko wewnątrz domu
W tym artykule przedstawimy kilka kluczowych kroków, które pomogą Ci stworzyć idealne warunki dla roślin wewnątrz Twojego domu.
Łóżka w stylu eco-friendly
Łóżka w stylu eco-friendly
Styl eco-friendly stał się w ostatnim czasie bardzo popularny. Zobacz najciekawsze łóżka w tym stylu.
Porządki jesienne w domu – przygotuj się na długie wieczory!
Porządki jesienne w domu – przygotuj się na długie wieczory!
Nie wiesz co ze sobą zrobić w długie jesienne wieczory? Co powiesz na generalne porządki? Sprawdź, jak się za nie odpowiednio zabrać, aby się nie zniechęcić.
Ostatnie wpisy