Co warto wiedzieć o pigmentach?
Inne

Co warto wiedzieć o pigmentach?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pigmenty to substancje nadające barwę różnym materiałom. Mowa tutaj o farbach, kosmetykach, żywności czy materiałach tekstylnych. Co istotne, mogą być one naturalnego pochodzenia, jak na przykład barwniki roślinne, lub syntetyczne, produkowane chemicznie. W tym poradniku przedstawimy podstawowe informacje o pigmentach oraz wskazówki dotyczące ich wykorzystywania.

Jakie są rodzaje pigmentów?

Obecnie wyróżnia się parę typów pigmentów:

  • organiczne np. antrachinony, ftalocyjaniny czy azopigmenty,
  • nieorganiczne np. tlenki żelaza, tlenki chromu czy tlenki cynku,
  • naturalne, produkowane z różnych źródeł, np. barwniki roślinne, krwawnik, kurkuma, karmel czy spirulina.

Inne istotne kwestie związane z pigmentami

Bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo. Podczas zastosowania pigmentów trzeba o tym pamiętać. Jeżeli mowa o kosmetykach bądź produktach spożywczych, pigmenty powinny być zatwierdzone przez odpowiednie instytucje, takie jak Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) czy Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). W przypadku farb czy innych produktów chemicznych należy przestrzegać zaleceń producenta oraz stosować środki ochrony osobistej. Pigmenty powinny być też przechowywane w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła oraz światła. Jeżeli mowa o produktach w postaci proszku, trzeba zapobiegać tworzeniu się pyłu, który jest szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Najlepszej klasy pigmenty można znaleźć na stronie internetowej https://www.continentaltrade.com.pl/oferta/pigmenty.

Co trzeba wiedzieć o pigmentach?

Przy mieszaniu pigmentów warto pamiętać o zachowaniu proporcji, ponieważ różne pigmenty mogą wymagać innej ilości, aby uzyskać pożądany kolor. Należy również pamiętać, że niektóre produkty tego rodzaju nierzadko reagują ze sobą, co może prowadzić do nieprzewidywalnych efektów. 

Nie mniej istotne są wskazówki dotyczące malowania farb. W tym przypadku trzeba stawiać na dobrej jakości pigmenty, ponieważ mają one wpływ na intensywność i trwałość koloru. Niestety wiele osób zaniedbuje tę kwestię, co potem może powodować problemy.

Warto zaznaczyć, że przygotowanie pigmentów przed użyciem również jest ważne. W przypadku wariantów sproszkowanych zalecane jest ich rozpuszczenie w odpowiednim rozpuszczalniku, takim jak woda, alkohol lub olej, w celu uzyskania płynnej konsystencji. Następnie pigmenty można dodać do farby, kosmetyku lub innych materiałów zgodnie z zaleceniami producenta. Bardzo ważne jest też, żeby pochodziły one od renomowanego producenta, gdyż jakość powinna być zawsze na pierwszym miejscu.

Fot.: Clay Banks/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy rośliny doniczkowe mogą poprawić jakość powietrza w twoim domu?
Czy rośliny doniczkowe mogą poprawić jakość powietrza w twoim domu?
Dowiedz się jak rośliny doniczkowe mogą w naturalny sposób oczyszczać powietrze w twoim domu i poprawiać twoje samopoczucie.
Wąskie przejście – jaka szafa sprawdzi się w przedpokoju?
Wąskie przejście – jaka szafa sprawdzi się w przedpokoju?
Zastanawiasz się, jaka szafa będzie najlepsza do wąskiego przedpokoju? Sprawdź!
Oringi zastosowanie i właściwości
Oringi zastosowanie i właściwości
Zobacz, czym charakteryzuje się ten rodzaj uszczelnień i gdzie znajdują zastosowanie.
Ostatnie wpisy