Jak uzyskać rekompensatę za prąd?
Budowa i remont

Jak uzyskać rekompensatę za prąd?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W związku z podwyżkami cen prądu w 2020 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych stworzyło projekt ustawy o rekompensatach. Zgodnie z jej zapisami będą się o nią mogły ubiegać wyłącznie gospodarstwa domowe. Jakie warunki musisz spełnić, aby ubiegać się o rekompensatę? 

Kto może ubiegać się o rekompensatę za prąd?

Uzyskanie rekompensaty za prąd zgodnie z zapisami projektu ustawy będzie zależało nie tylko od ilości zużytej energii elektrycznej, ale również uzyskanego w 2019 roku dochodu. Oznacza to, że możesz otrzymać rekompensatę tylko, jeśli Twój miesięczny dochód nie wynosi więcej niż 5100 zł netto (czyli rocznie 85 258 zł, co daje 7127 zł miesięcznie). Dlaczego to kryterium jest brane pod uwagę? Jak wynika z dołączonej oceny skutków regulacji, ma to na celu zapobieganie sytuacjom, w których rekompensata przyznawana jest zamożnym odbiorcom końcowym.

Rekompensata nie będzie Ci przysługiwała również wtedy, gdy posiadasz długoterminową lub kompleksową umowę sprzedaży prądu z przedsiębiorstwem, gdzie cena za zużycie energii elektrycznej nie wzrosła w stosunku do tej z 31 grudnia 2019 roku. Z wyjaśnienia można się dowiedzieć, że na rynku były zawierane umowy na okres np. 3 lat z gwarancją stałej ceny, co wyklucza konieczność jakiejkolwiek rekompensaty.

Jeśli chodzi o poziom zużycia energii elektrycznej, który uprawnia Cię do otrzymania rekompensaty, to musi być ono na koniec 2020 roku wyższe niż 63 kWh. 

Jaka jest wysokość rekompensaty za prąd?

Wysokość otrzymanej rekompensaty za prąd będzie uzależniona od ilości zużytej energii. Jak łatwo się domyślić – im niższe było Twoje zużycie energii elektrycznej w 2020 roku, tym niższa rekompensata Ci przysługuje. Poszczególne kwoty zostały ustalone w oparciu o wzrost cen prądu oraz opłat za dystrybucję, a także wzrost kwoty VAT. Ministerstwo wyznaczyło 4 grupy odbiorców w oparciu o ilość zużytej energii i przypadającej na ten przedział kwoty rekompensaty:

  1. Gospodarstwa domowe, w których zużycie prądu wyniosło 63 – 500 kWh: 34,08 zł.
  2. Gospodarstwa domowe, w których zużycie prądu wyniosło 500 – 1200 kWh: 82,60 zł.
  3. Gospodarstwa domowe, w których zużycie prądu wyniosło 1200 – 2800 kWh: 190,86 zł.
  4. Gospodarstwa domowe, w których zużycie prądy wyniosło powyżej 2800 kWh: 306,85 zł.
Rekompensata za prąd
Designed by Freepik

Jak najłatwiej możesz sprawdzić, jakiej rekompensaty możesz się spodziewać? Wystarczy, że przejrzysz stare faktury, gdzie podana jest ilość zużytej energii w danym okresie rozliczeniowym. Przykładowo, jeśli rozliczasz się co pół roku i w pierwszym okresie rozliczeniowym zużytej 620 kWh, to przypuszczalnie w ciągu roku będzie to 1240 kWh. Oznacza to, że będzie Ci przysługiwała rekompensata w wysokości 190,86 zł. Są to rzecz jasna wyłącznie szacunkowe obliczenia, których dokładność zostanie zweryfikowana w oparciu o konkretne wartości na fakturach.

Jak można ubiegać się o rekompensatę za podwyżkę cen prądu w 2020 roku?

Zgodnie z zapisami projektu ustawy Ministerstwa Aktywów Państwowych, aby ubiegać się o rekompensatę, musisz złożyć deklarację, że nie przekroczyłeś drugiego progu podatkowe (czyli Twój dochód w 2019 roku nie wyniósł więcej niż 85 528 zł brutto). Ponadto, w deklaracji musisz zaznaczyć, że pobierana energia elektryczna nie była przez Ciebie wykorzystywana do działalności gospodarczej. Taki dokument złożysz w punkcie obsługi tego przedsiębiorcy, z którym masz podpisaną umowę na sprzedaż prądu.

Przedsiębiorstwa będą musiały dwukrotnie poinformować swoich klientów o możliwości złożenia deklaracji. Ponadto, to oni będą decydować o wysokości ewentualnej rekompensaty. Deklarację będziesz mógł złożyć o od dnia, w którym ustawa wejdzie w życie, do 31 grudnia 2020 roku. Po upływie tego terminu nie będzie już przysługiwać Ci możliwość ubiegania się o rekompensatę. Będziesz ją mógł złożyć w kilku formach:

  • osobiście w punkcie obsługi klienta,
  • tradycyjną drogą pocztową – liczy się data stempla pocztowego,
  • pocztą elektroniczną z kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub z wykorzystaniem profilu zaufanego – wiadomość musi być nadana przed upływem terminu,
  • z wykorzystaniem specjalnego systemu teleinformatycznego, który służy do kontaktu odbiorcy z przedsiębiorstwem.

Przedsiębiorstwo sprawdzi poprawność Twojej deklaracji do 21 dni, a w razie wątpliwości będziesz miał 30 dni na jej poprawienie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Absorbery akustyczne – czym są i kiedy warto z nich korzystać?
Absorbery akustyczne – czym są i kiedy warto z nich korzystać?
O ile o panelach akustycznych słyszał chyba każdy, o tyle precyzyjniejsze hasło „absorbery” brzmi już bardziej enigmatycznie. Czym są więc […]
30 lat IKEA w Warszawie! Trwa jubileuszowa wystawa w stolicy i… online
30 lat IKEA w Warszawie! Trwa jubileuszowa wystawa w stolicy i… online
W tym roku mija 30 lat odkąd powstała pierwsza IKEA w Warszawie. Z tej okazji przygotowano specjalną wystawę.
Sadzonki truskawek – wszystko co trzeba o nich wiedzieć
Sadzonki truskawek – wszystko co trzeba o nich wiedzieć
Trudno jest chyba znaleźć osobę, która nie lubiłaby truskawek. To w końcu niezwykle smaczny i słodki owoc. Nie może zatem dziwić, że wiele osób chciałoby je posadzić w swoim ogrodzie czy na swojej działce.
Ostatnie wpisy