Ogrzewanie domu – jakie rozwiązanie wybrać?
Budowa i remont

Ogrzewanie domu – jakie rozwiązanie wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Te kilka systemów grzewczych, które wymieniliśmy, to najskuteczniejsze sposoby na ogrzanie Twojego domu. Nie zanieczyszczają środowiska i przy odpowiedniej konserwacji mogą trwać przez długi czas, oszczędzając dużo pieniędzy na rachunkach za media. Wybieraj mądrze zgodnie ze swoimi potrzebami i upewnij się, że wybrana opcja została wykonana przez profesjonalistów.

Najpopularniejszym sposobem na ogrzewanie w domu jest aktualnie ekogroszek. Jest to paliwo kopalne, które można kupić po przystępnej cenie oraz nie jest tak szkodliwe dla środowiska, jak pozostałe węgle. 

Energia słoneczna

Ogrzewanie słoneczne to najskuteczniejszy sposób na ogrzanie domu i zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli chcesz być domem ekonomicznym i przyjaznym dla środowiska. System ogrzewania słonecznego wykorzystuje słońce jako główne źródło, eliminując potrzebę stosowania gazu ziemnego lub węgla, jest wolny od zanieczyszczeń i nie powoduje emisji gazów cieplarnianych po instalacji. Wykorzystuje sprzęt mechaniczny lub elektryczny do przekształcania lub wytwarzania energii słonecznej w ciepło, a także energię elektryczną, która jest przechowywana w różnych systemach i może być używana w dowolnym momencie.

Ich średnia żywotność jest długa i powinna trwać ponad 20 lat. Koszt instalacji tego systemu waha się od 15-25 tysięcy. Aby wdrożyć cały układ słoneczny, będziesz musiał zatrudnić wysoko wykwalifikowanych specjalistów z danej dziedziny.

Grzejniki gazowe

Korzystanie z grzejników gazowych jest bardzo popularnym wyborem w przypadku mniejszych gospodarstw domowych, ponieważ mogą one efektywnie ogrzewać pomieszczenia. Tego typu urządzenia grzewcze mogą działać bezpiecznie bez nadmiernego zużycia energii. Jednak takie grzejniki powinny być regularnie sprawdzane i serwisowane co kilka lat. 

Korzystając z grzejników na gaz spalinowy, dobrą rzeczą jest to, że nie jest potrzebna dodatkowa wentylacja. Jednak efektywność ogrzewania może być nieco mniejsza ze względu na odprowadzanie ciepła przez przewód kominowy. Również wdrożenie infrastruktury może kosztować nieco więcej.

Grzejniki nieprzepuszczalne mogą być o wiele bardziej energooszczędne, ponieważ ciepło, które przechodzi przez otwór wentylacyjny, nie zostanie utracone. Chociaż jest to bardziej wydajne, należy zachować ostrożność, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeśli nie zostaną zainstalowane prawidłowo.

Systemy pomp ciepła

Ten rodzaj ogrzewania jest bardzo energooszczędną opcją i wytwarza ciepło bez użycia paliw kopalnych. Działa to w prosty sposób – pompa elektryczna wytwarza ciepło, które można pobrać z powietrza lub ziemi. System może być używany jako klimatyzator również w cieplejszych okresach, zasysając chłodne powietrze.

Pompy są uważane za opcję przyjazną dla środowiska, ponieważ opierają się na odnawialnych źródłach energii. Być może najlepszą rzeczą w nich, poza tym, że nie zanieczyszczają środowiska, jest to, że są łatwe i stosunkowo niedrogie w instalacji.

Ogrzewanie podłogowe

Nie powoduje prawie żadnych strat energii, równomiernie ogrzewa pomieszczenia, jest elastyczny pod względem źródła energii i co niemniej ważne, wyklucza możliwość rozprzestrzeniania się alergenów i roztoczy spowodowanych ogrzewaniem przy użyciu ruchów powietrza. Jednak ten rodzaj ogrzewania jest prawdopodobnie najtrudniejszym do zainstalowania i kosztuje nieco więcej niż pozostałe. W tym przypadku będziesz musiał również uważać na wybór dywanu.

Ogrzewanie wodne

Podobnie jak systemy ogrzewania słonecznego, ten również przynosi wyraźne oszczędności po czasie. Chociaż kosztują więcej na początku w fazie wdrożenia, to naprawdę opłacą się w kolejnych latach dzięki swojej efektywności energetycznej i bardzo niskim kosztom jej utrzymania. Szacuje się, że po prawidłowym zainstalowaniu ten system będzie działał do 20 lat.

Szacuje się, że wodne systemy ogrzewania domów są o 35% bardziej opłacalne niż na przykład instalacja centralnego ogrzewania. Może jedyną rzeczą, która nie jest ich najlepszą cechą, jest to, że podczas ogrzewania mogą być trochę hałaśliwe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne biurko gamingowe: poradnik krok po kroku
Jak wybrać idealne biurko gamingowe: poradnik krok po kroku
Szukasz idealnego biurka do gier? Odkryj nasz krok po kroku poradnik, który pomoże Ci zrozumieć, na co zwracać uwagę przy wyborze.
DIY: Kalendarz rodzinny na 2021 rok
DIY: Kalendarz rodzinny na 2021 rok
Celem rodzinnego planowania jest dbanie aby mieć poczucie dobrze przeżytego czasu.Dzięki organizacji i planowaniu nie zaprzątasz sobie głowy pamiętaniem o niektórych sprawach i ułatwiasz sobie codzienne życie.
Co należy wziąć pod uwagę, wybierając pompę ciepła?
Co należy wziąć pod uwagę, wybierając pompę ciepła?
Planujesz zakup pompy ciepła do swojego domu? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem, aby był on w pełni świadomy!
Ostatnie wpisy