Aukcje komornicze – czym są i jak działają?
Budowa i remont

Aukcje komornicze – czym są i jak działają?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aukcje komornicze to możliwość zakupu mieszkania nawet o połowę taniej. Ten rodzaj sprzedawania nieruchomości rządzi się swoimi prawami. Jak wyglądają aukcje komornicze? Kto może w nich wziąć udział? Odpowiedzi na te oraz inne nurtujące Cię pytania znajdują się w poniższym artykule. 

Aukcje komornicze – co to tak właściwie znaczy? 

Aukcje komornicze nazywane są również licytacjami komorniczymi. Podczas jej trwania sprzedawana jest nieruchomość lub też ruchomość, która wcześniej należała do dłużnika. Aukcja jest publiczna i prowadzi ją komornik. W związku z tym wziąć w niej udział może każdy. Może to być zarówno osoba prywatna, jak i firma lub instytucja. Jest tylko jeden warunek. Aby wziąć udział w aukcji, musisz wcześniej wpłacić 10 proc. wartości licytowanego przedmiotu. Jest to tzw. rękojmia. Dokładna kwota, która powinna być wpłacona, podawana jest w obwieszczeniu. Aukcje komornicze czasami obejmują więcej niż jeden przedmiot, jedną nieruchomość. Jeśli chcesz wziąć udział w licytacji kilku, za każdym razem musisz wpłacić rękojmię. 

Nie każdy może wziąć udział w licytacji

Przepisy zawarte w ustawie określają również, kto nie może wziąć udziału w licytacji komorniczej. Są to: sam dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzeństwo, rodzice oraz te osoby, które występują na licytacji w charakterze urzędowym. Oprócz nich w aukcji komorniczej nie mogą wziąć udziału osoby, które kiedyś podjęły się licytacji, jednak nie wypełniły jej warunków. Kolejny, kto ma zakaz czynnego uczestnictwa, to osoba, która do nabycia nieruchomości potrzebuje zezwolenia organu państwowego. Z drugiej strony każda z wymienionych osób może biernie brać udział w aukcji, ponieważ jest to czynność publiczna. 

Gdzie można znaleźć informacje o aukcjach komorniczych? 

Informacje o licytacjach komorniczych muszą zostać przekazane do wiadomości publicznej. Kodeks prawa cywilnego określa, w jakich miejscach mają pojawić się stosowne ogłoszenia. Jest to budynek sądu, urząd miasta, dzielnicy czy gminy, do której przyporządkowana jest nieruchomość. Dodatkowo komornik ma obowiązek poinformować o aukcji za pomocą prasy, lokalnych urzędów skarbowych oraz kancelarii komorniczych, oraz na portalu licytacje.komornik.pl. 

Jak wyglądają aukcje komornicze? 

Licytacje komornicze odbywają się przeważnie w budynku sądu. Na miejscu powinien być sędzia lub referendarz sądowy. Aukcja jest publiczna i może na nią wejść każdy, kto jest pełnoletni. Aby zacząć licytować, potrzebny CI jest dokument tożsamości. Jeśli działasz w czyimś imieniu, konieczne jest także pełnomocnictwo. Jak przebiega sama licytacja? 

  1. Komornik informuje o cenie oraz ewentualnych zaległościach;
  2. Rozpoczyna się licytacja. Minimalna kwota podbicia to 1 proc.; 
  3. Po zakończeniu licytacji komornik trzykrotnie ogłasza kwotę, za którą została zlicytowana nieruchomość lub ruchomość i informuje o zakończeniu czynności

Po wygraniu licytacji masz dwa tygodnie na to, by wnieść opłatę za nieruchomość. Jeśli tego dokonasz, stajesz się właścicielem mieszania. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na temat licytacji, znajdziesz je na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/aukcje-komornicze-czym-sa-i-jak-dzialaja

Ubezpieczenie licytowanej nieruchomości

Każde mieszkanie czy dom jednorodzinny należy ubezpieczyć na wypadek różnych zdarzeń losowych. Chodzi w szczególności o pożary, powodzie czy huragany. Jest to także zabezpieczenie na wypadek kradzieży z włamaniem. Wybierając dla siebie najlepsze ubezpieczenie, możesz zdecydować się na różne dodatki. Jeśli chcesz znaleźć dla siebie najlepszą ofertę wejdź na ubezpieczeniemieszkania.pl. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Zdjęcie główne: Tingey Injury Law Firm/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną pościel dla luksusowego komfortu snu?
Jak wybrać idealną pościel dla luksusowego komfortu snu?
Poznaj tajniki wyboru idealnej pościeli, która zapewni Ci luksusowy komfort snu. Wskazówki ekspertów, wiedza o materiałach, modę w sypialni, a wszystko dla lepszego odpoczynku.
Jak ekologiczne rozwiązania termoizolacyjne mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej Twojego domu?
Jak ekologiczne rozwiązania termoizolacyjne mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej Twojego domu?
Dowiedz się, jak ekologiczne rozwiązania termoizolacyjne mogą poprawić efektywność energetyczną Twojego domu, zmniejszając emisję CO2 i obniżając rachunki za energię.
Czym się różni technorattan od rattanu?
Czym się różni technorattan od rattanu?
Szukasz mebli ogrodowych i zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy rattanem a technorattanem, nie wiesz jednak, czym się różnią? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy