Jak stworzyć eko dom?
Budowa i remont

Jak stworzyć eko dom?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ekologiczne budownictwo jest przyjazne środowisku, a także pozwala zmniejszyć zużycie wody oraz energii elektrycznej. Przeczytaj, jakie rozwiązania warto wdrożyć, aby zaprojektować ekologiczny budynek mieszkalny. 

Wykorzystanie naturalnego światła 

W obecnych czasach troska o środowisko naturalne powinna stanowić jeden z priorytetów towarzyszących budowie i aranżacji domu. Będąc na etapie projektu, warto wziąć pod uwagę wykorzystanie alternatywnych surowców wobec tych, które są stosowane w tradycyjnym budownictwie, a także zadbać o maksymalne wykorzystanie naturalnego oświetlenia.

Rozkład pomieszczeń w domu powinien wykorzystywać energię słoneczną, aby zmniejszyć konieczność stosowania sztucznego oświetlenia – w tym celu warto umieścić główne pokoje i jadalnię od wschodu. Zastępstwem dla standardowych przeszkleń w budynku, wykonywanych ze szkła naturalnego lub innych tworzyw sztucznych, mogą być panele poliwęglanowe. Panele z poliwęglanu komorowego charakteryzują się wysoką przepuszczalnością światła i wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki pogodowe, dzięki czemu można je stosować również jako zadaszenia. 

Surowce odnawialne 

Wybierając lokalizację na budowę domu, warto zadbać o to, aby nie ingerować nadmiernie w środowisko naturalne. Do wykończenia budynku mieszkalnego najlepiej wykorzystać materiały pochodzenia naturalnego, które są wytrzymałe, biodegradowalne, a także komponują się z pobliskim krajobrazem.

Ekologiczny dom powinien być również dobrze izolowany w celu zminimalizowaniu strat energii cieplnej. Mieszkańcy tradycyjnych domów też mogą czerpać inspiracje z rozwiązań stosowanych w budownictwie ekologicznym, takich jak fotowoltaika, ogrzewanie biomasą czy własny kompostownik. Warto wyposażyć mieszkanie w sprzęty agd, które są energooszczędne oraz zadbać o właściwy recykling odpadów i ponowne wykorzystanie deszczułki, np. do podlewania kwiatów. 

Coraz więcej osób decyduje się na montaż systemów fotowoltaicznych, dzięki którym są w stanie wytwarzać energię elektryczną z darmowego promieniowania słonecznego, a tym samym obniżyć koszty eksploatacyjne budynku. Stosowanie odnawialnych źródeł energii jest korzystne dla środowiska, ponieważ zasoby nie wyczerpują się w szybkim tempie.

Systemy fotowoltaiczne sprzyjają ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery, nie emitują zanieczyszczeń, a po zużyciu mogą zostać poddane recyklingowi. Fotowoltaika Kraków wykonuje indywidualne projekty modułów fotowoltaicznych, które gwarantują większą wygodę i niezależność w gospodarstwie.

Zdj. główne: Sasu Tikkanen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Marketing mix – na czym polega?
Marketing mix – na czym polega?
Czym jest marketing mix? Jak go zastosować? W naszym poradniku znajdziesz garść praktycznych informacji.
Liniowy czy klasyczny – porównanie różnych rodzajów odpływu ścienno-podłogowego
Liniowy czy klasyczny – porównanie różnych rodzajów odpływu ścienno-podłogowego
W tym artykule przedstawimy porównanie różnych rodzajów odpływów liniowych, aby pomóc Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twoich potrzeb.
Łóżko tapicerowane – wady i zalety
Łóżko tapicerowane – wady i zalety
Urządzasz sypialnię i zastanawiasz się, jakie łóżko wybrać? W naszym artykule mówimy o zaletach i wadach łóżek tapicerowanych, które są coraz popularniejszą alternatywą dla łóżek z drewnianymi ramami.
Ostatnie wpisy