Jak obliczyć powierzchnię użytkową mieszkania lub domu?
Budowa i remont

Jak obliczyć powierzchnię użytkową mieszkania lub domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zarówno przy kupnie, jak i wynajmie mieszkania, jego metraż ma znaczenie – jest jednym z głównych kryteriów wyboru danej nieruchomości i pozwala na obliczenie średniej ceny za metr kwadratowy.

Rozróżnienie powierzchni całkowitej i użytkowej ma dwojakie znaczenie. Po pierwsze, to w przeliczeniu na metry kwadratowe powierzchni użytkowej podawane są ceny mieszkań i domów – a parametr ten pozwala porównać je między sobą. Po drugie, określają one inne wartości, jednak oba są ważne z punktu widzenia osoby kupującej dom lub mieszkanie. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego czasami warto kupować domy z poddaszem pod skosem i w jaką wartość wlicza się powierzchnia balkonu lub tarasu. 

Powierzchnia całkowita 

Powierzchnia całkowita to pojęcie najprostsze do wytłumaczenia. Oblicza się ją po zewnętrznym obwodzie domu i stanowi ona sumę wszystkich kondygnacji, również tych poniżej i powyżej linii gruntu. Wliczają się w nią tarasy, balkony, piwnice i elementy magazynowe, a także wszelkie elementy konstrukcyjne. 

Powierzchnia użytkowa

Powierzchnia użytkowa określa ilość przestrzeni, na której de facto będziemy żyć. Stanowi ją łączny metraż wszystkich pokojów o funkcji mieszkalnej (liczony po wewnętrznym obwodzie, bez ścian). Od powierzchni całkowitej odróżnia ją to, że nie obejmuje ona tarasów i balkonów, a także piwnic i pomieszczeń magazynowych.

Co ciekawe, powierzchnię użytkową liczy się w 100% dopiero od miejsca, w którym wysokość pomieszczenia wynosi 2,2 m lub więcej. Ma to znaczenie zwłaszcza przy poddaszach, w których występują skosy. Między 2,2 a 1,4 m powierzchnia użytkowa liczona jest jako 50% powierzchni podłogi, a poniżej 1,4 m nie liczy się wcale. Oznacza to, że w pomieszczeniach ze sporym skosem powierzchnia użytkowa jest dużo mniejsza niż powierzchnia liczona tylko po planie podłogi.

Powierzchnia netto

Powierzchnia netto liczona jest po wewnętrznym obwodzie domu i obejmuje przestrzeń wszystkich pomieszczeń w budynku – w stanie wykończonym, na poziomie podłogi. W jej skład wchodzi cała przestrzeń domu ogrodzona powierzchniami zamykającymi, a więc też tarasy i balkony (jednak nie tarasy na poziomie gruntu). Chociaż tak jak w przypadku powierzchni użytkowej, podczas jej obliczania nie uwzględnia się elementów konstrukcyjnych (ścian), obejmuje ona także wszystkie elementy nietrwałe, możliwe do zdemontowania, jak np. ścianki działowe.

Powierzchnia netto jest zatem większa od powierzchni użytkowej i przedstawia zarówno potencjał przestrzeni wewnątrz domu, jak i wielkość tarasów oraz balkonów (ta będzie podobna do różnicy powierzchni netto i użytkowej). 

Zdjęcie główne: pexels.com/Luis Yanez

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zanim zaczniesz malować ściany
Zanim zaczniesz malować ściany
Malowanie ścian może być dla nas dość trudne, jednak znając podstawowe zasady, możemy znacznie szybciej zakończyć remont i to bez pomocy fachowca.
Jak dobrać wielkość dywanu do pomieszczenia?
Jak dobrać wielkość dywanu do pomieszczenia?
Chcesz położyć na podłodze dywan, ale zastanawiasz się, jak duży powinien on być? Skorzystaj z naszych wskazówek. Bez wątpienia pomogą Ci w podjęciu decyzji.
Jak ozdobić świątecznie dom wewnątrz?
Jak ozdobić świątecznie dom wewnątrz?
Szukasz inspiracji na oryginalne dekoracje do domu? Przeczytaj, jakie ozdoby wykreują odpowiedni nastrój w święta, a także sprawdzą się na różne inne okazje w ciągu roku.
Ostatnie wpisy