6 faktów o aluminium
Inne

6 faktów o aluminium

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aluminium to materiał, który stał się w ostatnich czasach niezwykle popularny. Jest wykorzystywane do produkcji puszek w których przetrzymujemy żywność, samochodów, czy nawet  przy konstrukcji nowoczesnych budynków. Zakres zastosowania jest na prawdę szeroki, ale jakim właściwościom i innym okolicznościom zawdzięcza taką popularność?

1. Wysoka zawartość aluminium w skorupie ziemskiej.

Aluminium występuje w skorupie ziemskiej jako glin. Z kopalni pozyskujących boksyt, urobek trafia do zakładów wzbogacania gdzie przetwarzany jest w tlenek glinu. Następnie w zbiornikach ciśnieniowych przy wykorzystaniu wysokiej temperatury tlenek jest przetwarzany w glinian sodu, który po oddzieleniu od zanieczyszczeń i rozpuszczeniu w elektrolicie rozgrzanym do 900 stopni zostaje przetworzony w metal jaki znamy pod nazwą aluminium. Jest on trzecim najczęściej występującym pierwiastkiem na naszej planecie, dlatego nie musimy się martwić jego brakiem w niedalekiej przyszłości.

2. Aluminium jest lekkie

W porównaniu do stali, żelaza lub miedzi jest ono niezwykle lekkie. Mimo swojej niewielkiej wagi posiada jednak wysoką odporność i wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne. Metal ten nie ulega korozji dlatego idealnie nadaje się do jakichkolwiek projektów zewnętrznych. Jego waga ułatwia też transport, a niska cena sprawia, że jest to niezwykle atrakcyjny produkt na rynku.

3. Recykling aluminium jest jednym z łatwiejszych procesów

Jakość aluminium nie pogarsza się wraz z ilością przetworzeń w recyklingu. Zawsze zachowa swoje właściwości, dlatego dzięki możliwości bezproblemowego przetworzenia jest on przyjazny środowisku, szczególnie, że bardzo duże ilości tego metalu służą nam jako obiekty codziennego użytku, a skupy złomu bardzo chętnie przyjmują chociażby aluminiowe puszki.

4. Aluminium nie potrzebuje konserwacji

Jest to materiał, który nie rdzewieje i nie koroduje, dlatego jego konserwacje można ograniczyć do czyszczenia ewentualnych zabrudzeń lub odświeżenia starej farby. Nie wymaga ono, żadnych zabiegów zabezpieczania antykorozyjnie.

5. Jest bardzo łatwe przy formowaniu

Aluminium jest metalem, który można bezproblemowo formować i wyginać na wszystkie możliwe sposoby. Jest to pomocne przy produkcji wspominanych puszek, części samochodowych lub opakowań jednorazowych.

6. Bardzo dobry odbłyśnik

Aluminium efektywnie odbija ciepło i światło, zachowując temperaturę pod osłoną, dlatego popularnym jego wykorzystaniem jest produkcja koców ratunkowych lub folii aluminiowych do przechowywania żywności. Blachy z aluminium są używane jako oprawy oświetleniowe czy ramy okienne i pozwalają w przypadku oświetlenia znacząco zmniejszyć zużycie energii poprzez lepsze wykorzystanie jego źródła.

Podsumowując

Jak widać aluminium posiada bardzo dużo zastosowań i jest on obecny wszędzie w naszym codziennym życiu, jego odkrycie umożliwiło nam znaczne ograniczenie ciężaru konstrukcji do których wcześniej trzeba było używać innych metali. Dzięki możliwości nieskończonego recyklingu możemy spokojnie używać go przy wytwarzaniu produktów które przy użyciu innych materiałów trudniejszych do przetworzenia lub nienadających się do recyklingu szkodziły by naszemu środowisku generując duże ilości śmieci.

Jeśli artykuł zyskał Twoje zainteresowanie i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o aluminium, lub interesuje Ciebie wykonanie projektu z użyciem profili aluminiowych, zapraszamy do zapoznania się z blogiem i ofertą produktową na stronie profil-aluminowy.pl.

Zdjęcie główne: pexels.com/Madison Inouye

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak palić w kominku?
Jak palić w kominku?
Dowiedz się, jak oraz czym należy palić w kominku, a także, jakie są największe zalety jego posiadania.
Jak skrzynie i schowki mogą przekształcić twój ogród w prywatny raj?
Jak skrzynie i schowki mogą przekształcić twój ogród w prywatny raj?
Odkryj, jak proste przedmioty takie jak skrzynie i schowki mogą kompletnie odmienić wygląd twojego ogrodu i zapewnić ci prywatny zakątek do relaksu.
Ocieplanie domu – samodzielnie czy z firmą budowlaną?
Ocieplanie domu – samodzielnie czy z firmą budowlaną?
Ocieplenie pozornie nie jest skomplikowanym procesem, jednak kryje wiele pułapek, w które może wpaść niedoświadczony fachowiec lub kompletny amator.
Ostatnie wpisy