Przegrzewanie mieszkania – dlaczego Polacy to robią i czym to grozi?
Trendy

Przegrzewanie mieszkania – dlaczego Polacy to robią i czym to grozi?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sezon jesienno-zimowy wiąże się z włączonym centralnym ogrzewaniem. Niestety, z najnowszych badań przeprowadzonych dla Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie wynika, że ponad połowa Polaków przegrzewa swoje mieszkania. Sprawdź czym to grozi.

Polacy przegrzewają swoje mieszkania

Polacy w dużej mierze nauczyli się już racjonalnie korzystać z wody czy energii elektrycznej, ale wciąż marnują sporo ciepła – pokazuje badanie przeprowadzone na zlecenie Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Wynika z niego, że ponad połowa z nich przegrzewa swoje mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie co najmniej 22°C.

– Skala marnowania ciepła w polskich domach i mieszkaniach jest zbyt wysoka – mówi agencji Newseria Biznes Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. – Obniżając temperaturę o 1°C, możemy zaoszczędzić w skali roku od 5 do 8 proc. na rachunkach za ciepło, zapewniając sobie przy tym komfortowe warunki pod względem zdrowotnym i swój minimalny wkład w poprawę jakości powietrza. Z ciepła systemowego korzysta 15 mln Polaków, więc każde takie racjonalne zachowanie ograniczające zużycie ciepła ma duży wpływ na ograniczanie emisji CO2.

Jaka jest optymalna temperatura w pomieszczeniach?

Tymczasem według lekarzy w okresie jesienno-zimowym temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach nie powinna przekraczać 20–21°C. Wyższa ma niekorzystny wpływ na zdrowie, bo obniża poziom wilgotności powietrza, co sprzyja m.in. stanom zapalnym i chorobom dróg oddechowych.

– W warunkach wysokiej temperatury rozwijają się czynniki środowiskowe, które są niezdrowe dla domowników, np. roztocza kurzu domowego czy zarodniki grzybów pleśniowych – mówi prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego i alergolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dla agencji informacyjnej Newseria.pl. – W przegrzanych pomieszczeniach ludzie czują się źle, mają bóle głowy, źle śpią. Suche powietrze źle wpływa na drogi oddechowe, może spowodować martwicę nabłonka błony śluzowej nosa, zatok przynosowych i gardła. Z tego powodu pojawiają się u pacjentów dolegliwości takie jak chrypka, zatkany nos i uczucie dyskomfortu w obrębie górnych dróg oddechowych. Dlatego rekomendujemy, żeby te temperatury były jednak niższe.

Źródło: Agencja informacyjna Newseria

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rękawiczki jednorazowe – co musisz o nich wiedzieć?
Rękawiczki jednorazowe – co musisz o nich wiedzieć?
Na rynku występują różne rodzaje rękawiczek - w jaki sposób wybrać więc odpowiedni produkt?
Salon w stylu glamour – jak go urządzić?
Salon w stylu glamour – jak go urządzić?
Chcesz poczuć się jak gwiazda Hollywood? Wystrój salon w stylu glamour. Sprawdź, które elementy wybrać.
Czy pompy ciepła pomagają zaoszczędzić?
Czy pompy ciepła pomagają zaoszczędzić?
Pompy ciepła to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność w dziedzinie efektywnego i ekologicznego ogrzewania. Jednak wiele osób nadal zadaje pytanie: czy pompy ciepła pomagają zaoszczędzić?
Ostatnie wpisy