Jak dopasować lampę sufitową do wnętrza?
SalonWnętrza

Jak dopasować lampę sufitową do wnętrza?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wielu projektantów wnętrz podąża za zasadą, że w pomieszczeniu powinno znajdować się więcej niż jedno źródło światła. Połącz zatem różne rodzaje oświetlenia, aby stworzyć odpowiednią atmosferę.

Istnieją trzy rodzaje oświetlenia: zadaniowe, nastrojowe i akcentujące. Lampy sufitowe są używane do oświetlenia danego obszaru lub większości pomieszczenia, więc powinny być dość jasne. W miejscach takich jak korytarze są zwykle jedynym źródłem światła. W sypialniach i salonach lampy sufitowe współpracują z lampami, które zapewniają oświetlenie zadaniowe i akcentujące. Przełączniki ściemniające to interesujący dodatek, który natychmiast zamienia lampy sufitowe w przyjemne dla oka oświetlenie akcentujące.

Każde pomieszczenie wymaga określonego poziomu jasności

Wybierz lampę sufitową, która jest wystarczająco jasna dla danego pomieszczenia, używając lumenów. Najpierw określ powierzchnię swojego pokoju (po prostu pomnóż długość przez szerokość). Musisz również wiedzieć, że:

 1. Jadalnie i kuchnie potrzebują 30-40 lumenów na metr kwadratowy.
 2. Pomieszczenia mieszkalne, sypialnie i korytarze potrzebują 20 lumenów na metr kwadratową.

Pomnóż wymagane lumeny przez kwadratową powierzchnię pomieszczenia. W sypialni o wymiarach 10 x 12 metrów potrzebujesz 2400 lumenów. Żarówki mają różne poziomy jasności, więc sprawdź opakowanie, aby określić ilość lumenów.  Poniżej znajdziesz ciekawą wskazówkę:

 • 450 lumenów = 40 watów
 • 800 lumenów = 60 watów
 • 1100 lumenów = 75 watów

Do sypialni 10 x 12 potrzebujesz lampy sufitowej z czterema żarówkami 60 W lub sześcioma żarówkami 40 W. W przypadku lampy sufitowej LED wybierz taką, która emituje 2400 lumenów.

Montaż podtynkowy

Zainstalowane bezpośrednio przy suficie bez szczeliny, lampy do montażu wpuszczanego są idealne do pomieszczeń o niskim suficie. Są łatwe w instalacji przy zastosowaniu istniejącego okablowania. Oprawa do montażu podtynkowego o dużej średnicy zakryje ślady na suficie od starszych, małych lamp. Ponieważ ściśle przylega do powierzchni sufitu, takie oświetlenie ma również inne zalety:

 1. Łatwe w utrzymaniu, ponieważ nie zbierają kurzu ani owadów.
 2. Niskoprofilowe oprawy oświetleniowe pasują do sufitów o wysokości 2-3 metrów.
 3. Bezpieczniejsze w miejscach o dużym natężeniu ruchu i pokojach dziecięcych.
 4. Duży wybór praktycznych, przystępnych cenowo wzorów.
 5. Modne wykończenia, takie jak czerń, mosiądz i złoto, pasujące do oświetlenia w całym domu.

Jak mieszać i dopasowywać lampy sufitowe

Lampy sufitowe powinny współgrać z tymi w kuchni, żyrandolem do jadalni i oświetleniem salonu. Nawet w tradycyjnym domu różne pomieszczenia wymagają spójnego planu projektowego.

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami aby stworzyć spójną aranżację:

 • Czerp wskazówki ze swoich mebli i ogólnej architektury – lubisz minimalistyczny, przytulny domek, formalny, nowoczesny dom na wsi czy nowoczesny glam?
 • Zmierz wysokość sufitu, aby wiedzieć, co będzie pasować.
 • Oprawy sufitowe nie muszą być niemal identyczne we wszystkich pomieszczeniach – ale powinny być podobne pod względem skali, stylu i koloru.
 • Nie mieszaj niezwykle ozdobnego oświetlenia z bardzo prostymi stylami, takimi jak lampy betonowe.
 • Wybierz ciemne wykończenia, takie jak czarne lub brązowe, jeśli Twój dom ma ciemne okucia do drzwi
 • Wybierz chrom, stal szczotkowaną lub czerń ze srebrem, jeśli Twój dom ma chromowane okucia drzwi.
 • Mosiądz, złoto i czerń pięknie współgrają z mosiężnymi okuciami.
 • Powtarzaj dekoracyjne detale, takie jak kryształowe krople, abażury lub świece, aby zachować spójność pomiędzy różnymi przestrzeniami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podłączenie hydrauliki na budowie – co się przyda?
Podłączenie hydrauliki na budowie – co się przyda?
Na każdej budowie hydraulika to podstawa. Zobacz, co przyda się do jej podłączenia.
3 proste sposoby na urządzenie funkcjonalnej i przytulnej sypialni
3 proste sposoby na urządzenie funkcjonalnej i przytulnej sypialni
Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. To tutaj odpoczywamy, regenerujemy siły i zasypiamy, by zacząć kolejny dzień w pełni sił. Dlatego też ważne jest, aby urządzić ją w sposób funkcjonalny i przytulny, aby zawsze czuć się w niej komfortowo. W tym artykule przedstawione zostaną trzy proste sposoby na urządzenie funkcjonalnej i przytulnej sypialni.
Cateringi dietetyczne – rośnie ich popularność
Cateringi dietetyczne – rośnie ich popularność
Zestaw zdrowych posiłków na cały dzień zamawiają nie tylko zapracowani mieszkańcy dużych miast, ale wszyscy ci, którzy pomimo braku wiedzy na temat zdrowego odżywiania chcą by ich codzienna dieta była zbilansowana i urozmaicona.
Ostatnie wpisy