Płytki w salonie zamiast paneli – czy to dobry pomysł?
SalonWnętrza

Płytki w salonie zamiast paneli – czy to dobry pomysł?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W stylu skandynawskim oraz klasycznym bardzo dobrze prezentują się drewniane panele podłogowe. Jednak pojawia się coraz więcej aranżacji, które zamiast tradycyjnej podłogi drewnianej proponują rozwiązanie w postaci płytek ceramicznych. 

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej podłogi do twojego salonu, to ten artykuł na pewno pomoże ci rozstrzygnąć spór – podłoga drewniana czy płytki ceramiczne?

Kiedy zaprojektować płytki ceramiczne w salonie zamiast paneli?

1. Idealne przy ogrzewaniu podłogowym

Płytki ceramiczne w salonie zamiast paneli sprawdzą się w przypadku ogrzewania podłogowego. Jeśli myślisz o zrezygnowaniu z grzejników i chcesz zaoszczędzić na energii, koniecznie sprawdź taką opcję. Przy płytkach ceramicznych nie trzeba rezygnować z takiego modelu ogrzewania domu. Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania ogrzewania elektrycznego zamiast tego  wodnego, które dłużej uzyskuje prawidłową temperaturę. Jeśli w twoim domu istnieje instalacja solarna lub mała elektrownia wiatrowa, to ogrzewanie elektryczne będzie na pewno oszczędnym sposobem na ciepło w domu.

 2. Wielość wzorów i kolorów

Ogromnym plusem zastosowania płytek ceramicznych jest fakt, że występują w wielu kolorach i wzorach do wyboru. Ta sama mozaika parkietowa wykonana z drewnianych elementów jest nie tylko znacznie droższa, ale również dość kłopotliwa podczas montażu. Należy o tym pamiętać – istnieje znacznie więcej kolorów płytek ceramicznych, które na pewno dopasujesz do swojego wnętrza. 

3. Możliwość wykonania jednolitej powierzchni podłogi 

Panele podłogowe wydają się bardziej eleganckie i sprawiają, że podłoga ma jednolity wygląd. Ten sam efekt osiągniemy również za pomocą płytek ceramicznych, co na pewno doda wnętrzu nieco szyku. 

>> Zobacz też: Domowe sposoby na suche powietrze

Jeśli zależy ci na jednolitej powierzchni, wybierz płytki w salonie zamiast paneli o wymiarach 60 × 60 cm lub 75 × 75 cm. Są znacznie większe, a obecnie nie stosuje się już bardzo szerokich fug, modnych np. w latach 90′. Dzięki odpowiedniemu montażowi podłoga ma eleganckie i jednorodne wykończenie. W pomieszczeniach industrialnych lub nowoczesnych na pewno idealnymi płytkami będą te imitujące beton. W takim wypadku warto wybrać te rektyfikowane – z krawędziami przyciętymi pod kątem prostym. Pomieszczenie staje się wtedy optycznie większe, a podłoga jednolita.

4. Mniej czasochłonna konserwacja

Coraz więcej osób zamiast drewnianej podłogi wybiera płytki ceramiczne. Powód jest dość prozaiczny – obecnie dostępne dobrej jakości płytki nie muszą być często wymieniane. Są odporne na ścieranie oraz stłuczenie. Można je konserwować za pomocą zwykłego płynu do podłóg.

Drewno z kolei zużywa się z czasem i wymaga ciągłej pielęgnacji, froterowania lub mycia nieco droższymi detergentami, które chronią kolor przed blaknięciem. Po pewnym czasie warstwa lakieru ściera się, dlatego ważne jest ich cyklinowanie i ponowne lakierowanie. Drewno ma również większe ryzyko popękania lub powstania ubytków.

W sklepach budowlanych możliwe do zakupienia są płytki ceramiczne o bardzo dużej odporności na ścieranie – do miejsc intensywnie użytkowanych warto więc kupić te z oznaczeniem PEI 3/1500.

5. Łatwiejsze łączenie dwóch pomieszczeń

W mieszkaniach z łączoną kuchnią i salonem często powstaje problem łączenia materiałów. Ze względu na dużą wilgotność oraz większe ryzyko zabrudzenia, kuchnia wykładana jest płytkami ceramicznymi. Do salonu z kolei wybiera się panele podłogowe. Niestety połączenie dwóch tak różnych materiałów może być bardzo trudne. Rozwiązaniem jest więc jednolita podłoga, wykończona płytkami przypominającymi drewniane panele. Całość prezentuje się bardzo elegancko, a dodatkowo łatwiej utrzymać ją w czystości. Jednolita powierzchnia znacznie powiększa przestrzeń i nadaje jej eleganckiego wyglądu.

Jakie rodzaje płytek do salonu będą odpowiednie?

Do nowoczesnego salonu na pewno idealnie sprawdzą się płytki ceramiczne imitujące kamień lub beton. Najlepiej również zakupić tzw. płytki wielkoformatowe, rektyfikowane, które mają bardzo małe spoiny, dzięki czemu tworzą jednolitą powierzchnię. Do bardziej eleganckich i minimalistycznych wnętrz wspaniale nadaje się gres szkliwiony. Odbija światło, przez co pomieszczenie staje się jaśniejsze.

Kolor podłogi można wybrać pod kątem użytych w pokoju kolorów – przy barwnych ścianach dobrze prezentują się jednolite płytki, z kolei bardzo chłodne odcienie farby i mało dodatków kolorystycznych świetnie dopełni podłoga z wzorami oraz w kilku kolorach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety odpływu liniowego
Zalety odpływu liniowego
Zastanawiasz się nad montażem odpływu liniowego w swojej łazience? Podpowiadamy, jakie są zalety takiego rozwiązania!
Innowacyjny montaż okien ma pomóc w ograniczeniu emisji CO2
Innowacyjny montaż okien ma pomóc w ograniczeniu emisji CO2
Polska walczy z emisją dwutlenku węgla. Na rynku pojawiają się innowacyjne metody.
Nowoczesna sypialnia – doradzamy, jak ją urządzić
Nowoczesna sypialnia – doradzamy, jak ją urządzić
Nowoczesne wnętrze jest przede wszystkim funkcjonalny, praktyczny i wygodny. W sypialni komfort liczy się najbardziej, dlatego jej wystrój powinien być właśnie nowoczesny. Podpowiadamy, jak urządzić nowoczesną sypialnię oraz czym powinny charakteryzować się meble do sypialni.
Ostatnie wpisy