Co należy wiedzieć o pompach ciepła?
Budowa i remont

Co należy wiedzieć o pompach ciepła?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W niedalekiej przyszłości możemy spodziewać znacznego ograniczenia wykorzystywania powszechnych surowców energetycznych. Choć zrezygnowanie z węgla kamiennego, ropy naftowej czy gazu ziemnego wydaje się kłopotliwe, na rynku obecne są już bardziej innowacyjne rozwiązania. Wystarczy spojrzeć na rosnącą popularność pompy ciepła. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach? Dlaczego mają pozytywny wpływ na środowisko oraz stan naszego portfela? Sprawdźmy, jakie jeszcze są ich zalety.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła ogrzewa budynek za pomocą energii odnawialnej. Urządzenie opiera swoje działanie na dwóch źródłach ciepła: dolnym i górnym. Pierwszym z nich może być grunt, powietrze oraz wody powierzchniowe lub podziemne, natomiast drugim jest po prostu instalacja grzewcza znajdująca się w budynku. Pompa pobiera ciepło z dolnego źródła i przekazuje je wyżej. W ten sposób nasz dom oraz woda użytkowa zostaną ogrzane za pomocą energii pochodzącej ze środowiska. Do funkcjonowania urządzenia wykorzystywany jest zasilanie elektryczne. Jednak działanie pompy nie obciąża nas wysokimi kosztami, pomimo wzrostu cen prądu, co może potwierdzić współczynnik COP (pomiar efektywności pompy ciepła). Z dokładniejszymi informacjami na temat tego innowacyjnego urządzenia warto zapoznać się na stronie https://pompyciepla.pl/. Dowiemy się tam więcej o działaniu pomp, a także możemy liczyć na fachowe doradztwo podczas wyboru właściwego sprzętu do naszego domu czy znalezienie sprawdzonej firmy zajmującej się montażem. Ponadto, istnieje możliwość uzyskania pomocy przy procesie otrzymywania dofinansowania. O dotację warto postarać się w ramach programów „Moje Ciepło”, „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd 4.0”. 

Zalety urządzenia

Gdy budujemy nowy dom, kluczową zaletą pompy ciepła może być to, że nie musimy planować specjalnego pomieszczenia, w którym umieścimy urządzenie. Jednak sprawdzi się ono także w starszym budownictwie, jeśli zależy nam na przeprowadzeniu modernizacji. Pompa zajmuje niewiele miejsca, a poza tym nie trzeba wydzielać dodatkowej przestrzeni na przechowywanie drewna czy węgla. Zaoszczędzimy także czas na szukaniu dobrej oferty z paliwem, które czasami może być trudno dostępne. Możemy liczyć na niższe koszty ogrzewania, na czym zyska nasz miesięczny budżet domowy. Natomiast zwrot z inwestycji dostrzeżemy już w pierwszych latach korzystania z pompy. Ponadto, jej żywotność wynosi ok. 30 lat (u niektórych urządzeń nawet 50), a jednocześnie jest praktycznie samowystarczalna. Nie musimy martwić się skomplikowaną obsługą sprzętu lub pamiętać o dokładaniu do niego jakichkolwiek surowców. Pompa ciepła ma także dobry wpływ na środowisko naturalne, ponieważ nie wytwarzając szkodliwych substancji typu popiół czy dym, nie przyczynia się do powstawania zbędnych zanieczyszczeń. Jest bezpieczna i nie stwarza żadnego zagrożenia, dlatego możemy zamontować ją w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym. Pompy ciepła tworzą także zgrany duet z instalacją fotowoltaiczną, co pomoże nam zaoszczędzić jeszcze więcej, a jednocześnie zmniejszymy emitowanie szkodliwego dwutlenku węgla w atmosferze.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kuchnia ergonomiczna: Jak zaplanować przestrzeń roboczą dla komfortowego gotowania?
Kuchnia ergonomiczna: Jak zaplanować przestrzeń roboczą dla komfortowego gotowania?
Planowanie kuchni ergonomicznej: Kluczowe czynniki dla wygodnego i efektywnego gotowania.
Jak samodzielnie zrobić makramę?
Jak samodzielnie zrobić makramę?
Moda na boho dekoracje we wnętrzach trwa już od kilku lat. Czy wiesz, że możesz z powodzeniem samodzielnie wykonać prostą dekorację w tym stylu? Zobacz, jak zrobić makramę DIY.
Klimatyzator –  inwestycja na cały rok
Klimatyzator – inwestycja na cały rok
Planujesz zakup klimatyzatora na lato, ale obawiasz się, że będzie użyteczny tylko przez 3 miesiące w roku? Nie musisz się o to martwić, w tym artykule postaramy się udowodnić, że klimatyzator może być inwestycją na cały rok.
Ostatnie wpisy