TOP 5 roślin pnących dla Twojego salonu
RoślinySalonWewnątrz

TOP 5 roślin pnących dla Twojego salonu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny pnące pięknie się prezentują oraz nie są wymagające w uprawie. Dodatkowo bardzo szybko rosną, sprawiając, że salon, w którym się znajdują, staje się przytulny.

Pnącza jako idealne rośliny

Pnącza należą do niezwykłej grupy roślin – mają zdolność „wspinania się” po różnych podporach. Wiele z domowych pnączy to rośliny dekoracyjne. Dlatego są najczęściej wybieranymi roślinami doniczkowymi do domu.

Zalety pnączy doniczkowych

  • rosną bardzo szybko – w krótkim czasie tworząc masę zieleni,
  • nie są wymagające ani trudne w uprawie,
  • zajmują niewiele miejsca – rosną w każdym miejscu i świetnie sprawdzą się w małych mieszkaniach,
  • bardzo łatwo się rozmnażają.

TOP 5 roślin pnących do mieszkania

Istnieje wiele rodzajów roślin pnących doniczkowych. Do najpopularniejszych roślin z tego gatunku zalicza się:

1. Bluszcz

Jest jednym z najpopularniejszych pnączy doniczkowych. Obecnie można znaleźć wiele odmian tej popularnej rośliny:

  • bluszcz pospolity,
  • bluszcz kanadyjski,
  • bluszcz kolchidzki.

Bluszcz preferuje stanowisko półcieniste lub cieniste oraz stale wilgotne podłoże. Odmiany o zielonych liściach lepiej znoszą stanowiska zacienione, z kolei rośliny o pstrych liściach  preferują miejsca półcieniste.

2. Hoja

Jest bardzo popularnym oraz efektownym pnączem. Największą ozdobą tego pnącza są piękne, długie liście. Ten rodzaj pnącza kwitnie na różowo, a kwiaty mają słodki zapach. Jeśli chcesz, aby roślina regularnie i obficie kwitła, to po przekwitnięciu nie wolno usuwać z niej kwiatów – ten gatunek kwitnie wielokrotnie na tym samym pędzie.

Hoja jest bardzo łatwa w uprawie, ale potrzebuje jasnego stanowiska, wilgotnej ziemi i ciasnej doniczki. Na tę roślinę źle wpływa częste przesadzanie i intensywne nawożenie. Jest to idealna roślina dla zapominalskich, ponieważ nie wymaga dużej uwagi. 

Bardziej wymagająca jest hoja piękna, która bardzo rzadko gości w mieszkaniach.

3. Monstera

Monstera wonna (monstera dziurawa) stała się w ostatnim czasie bardzo modnym pnączem. Roślina ta jest bardzo efektowna i okazała (liście dorosłych egzemplarzy mogą osiągnąć 1m długości i 0-5 do 0-7 m szerokości). Tym samym świetnie sprawdzi się w dużych wnętrzach jak hol czy salon. Nie jest trudna w uprawie –  potrzebuje tylko jasnego stanowiska z rozproszonym światłem. W sezonie zimowym wymaga systematycznego nawożenia.

4. Cissus

Cissus rombolistny jest bardzo ciekawym pnączem doniczkowym. Największą zaletą tej rośliny są liście, które składają się z trzech złożonych romboidalnych zielonych listków. Cissus jest efektownym i łatwym w uprawie kwiatem doniczkowym. Wymaga jednak jasnego stanowiska z rozproszonym światłem oraz lekko wilgotnej ziemi.

5. Męczennica błękitna

Roślina ta posiada piękne, dekoracyjne kwiaty. Niestety roślina ta ma duże wymagania –  potrzebuje, m.in. żyznej ziemi, jasnego stanowiska oraz nawożenia w okresie zimowego spoczynku.

Jak wyeksponować rośliny pnące w domu?

Rośliny pnące pasują do każdego stylu mieszkania. Mieszkanie tonące w kwiatach wydaje się przytulniejsze i atrakcyjniejsze dla oka. Ciekawą formą prezentowania pnączy są ściany, na których umieszczone są drabinki, po których roślina się pnie. 

W klasycznym wnętrzu rośliny pnące świetnie wyglądają, gdy są posadzone w ozdobnej misie ustawionej na komodzie lub w kwietniku usytuowanym przy suficie. Ciekawie wygląda pnącze, które okala ramę drzwi, okna lub obrazu.

W nowoczesnych wnętrzach rośliny pnące powinny być umieszczone w donicach o geometrycznym, prostym kształcie usytuowanym na komodzie lub ozdobnym kwietniku.

Pnące rośliny są idealnym dodatkiem do każdego mieszkania ze względu na walory estetyczne oraz zdrowotne (oczyszczają powietrze).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Płytki Pamesa – ponadczasowy minimalizm
Płytki Pamesa – ponadczasowy minimalizm
Czy wiesz, co wyróżnia płytki Pamesa? Przede wszystkim doskonała jakość wykonania, rewelacyjny materiał i uczciwa cena.
Akcesoria do mebli kuchennych – jakie wybrać i gdzie kupić?
Akcesoria do mebli kuchennych – jakie wybrać i gdzie kupić?
Wybór mebli to tylko początek do tego, aby stworzyć funkcjonalną i estetyczną kuchnię. Aby stworzyć praktyczną, estetyczna kuchnię niezbędne są także odpowiednie akcesoria. Jakie akcesoria do mebli kuchennych warto wybrać i gdzie je kupić?
Jak stworzyć przestrzeń marzeń we własnym biurze?
Jak stworzyć przestrzeń marzeń we własnym biurze?
Marzenie o idealnym biurze staje się rzeczywistością. Odkryj, jak stworzyć przestrzeń marzeń, która odzwierciedla Twój styl życia i spełni Twoje oczekiwania.
Ostatnie wpisy