TOP 5 roślin pnących dla Twojego salonu
RoślinySalonWewnątrz

TOP 5 roślin pnących dla Twojego salonu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny pnące pięknie się prezentują oraz nie są wymagające w uprawie. Dodatkowo bardzo szybko rosną, sprawiając, że salon, w którym się znajdują, staje się przytulny.

Pnącza jako idealne rośliny

Pnącza należą do niezwykłej grupy roślin – mają zdolność „wspinania się” po różnych podporach. Wiele z domowych pnączy to rośliny dekoracyjne. Dlatego są najczęściej wybieranymi roślinami doniczkowymi do domu.

Zalety pnączy doniczkowych

  • rosną bardzo szybko – w krótkim czasie tworząc masę zieleni,
  • nie są wymagające ani trudne w uprawie,
  • zajmują niewiele miejsca – rosną w każdym miejscu i świetnie sprawdzą się w małych mieszkaniach,
  • bardzo łatwo się rozmnażają.

TOP 5 roślin pnących do mieszkania

Istnieje wiele rodzajów roślin pnących doniczkowych. Do najpopularniejszych roślin z tego gatunku zalicza się:

1. Bluszcz

Jest jednym z najpopularniejszych pnączy doniczkowych. Obecnie można znaleźć wiele odmian tej popularnej rośliny:

  • bluszcz pospolity,
  • bluszcz kanadyjski,
  • bluszcz kolchidzki.

Bluszcz preferuje stanowisko półcieniste lub cieniste oraz stale wilgotne podłoże. Odmiany o zielonych liściach lepiej znoszą stanowiska zacienione, z kolei rośliny o pstrych liściach  preferują miejsca półcieniste.

2. Hoja

Jest bardzo popularnym oraz efektownym pnączem. Największą ozdobą tego pnącza są piękne, długie liście. Ten rodzaj pnącza kwitnie na różowo, a kwiaty mają słodki zapach. Jeśli chcesz, aby roślina regularnie i obficie kwitła, to po przekwitnięciu nie wolno usuwać z niej kwiatów – ten gatunek kwitnie wielokrotnie na tym samym pędzie.

Hoja jest bardzo łatwa w uprawie, ale potrzebuje jasnego stanowiska, wilgotnej ziemi i ciasnej doniczki. Na tę roślinę źle wpływa częste przesadzanie i intensywne nawożenie. Jest to idealna roślina dla zapominalskich, ponieważ nie wymaga dużej uwagi. 

Bardziej wymagająca jest hoja piękna, która bardzo rzadko gości w mieszkaniach.

3. Monstera

Monstera wonna (monstera dziurawa) stała się w ostatnim czasie bardzo modnym pnączem. Roślina ta jest bardzo efektowna i okazała (liście dorosłych egzemplarzy mogą osiągnąć 1m długości i 0-5 do 0-7 m szerokości). Tym samym świetnie sprawdzi się w dużych wnętrzach jak hol czy salon. Nie jest trudna w uprawie –  potrzebuje tylko jasnego stanowiska z rozproszonym światłem. W sezonie zimowym wymaga systematycznego nawożenia.

4. Cissus

Cissus rombolistny jest bardzo ciekawym pnączem doniczkowym. Największą zaletą tej rośliny są liście, które składają się z trzech złożonych romboidalnych zielonych listków. Cissus jest efektownym i łatwym w uprawie kwiatem doniczkowym. Wymaga jednak jasnego stanowiska z rozproszonym światłem oraz lekko wilgotnej ziemi.

5. Męczennica błękitna

Roślina ta posiada piękne, dekoracyjne kwiaty. Niestety roślina ta ma duże wymagania –  potrzebuje, m.in. żyznej ziemi, jasnego stanowiska oraz nawożenia w okresie zimowego spoczynku.

Jak wyeksponować rośliny pnące w domu?

Rośliny pnące pasują do każdego stylu mieszkania. Mieszkanie tonące w kwiatach wydaje się przytulniejsze i atrakcyjniejsze dla oka. Ciekawą formą prezentowania pnączy są ściany, na których umieszczone są drabinki, po których roślina się pnie. 

W klasycznym wnętrzu rośliny pnące świetnie wyglądają, gdy są posadzone w ozdobnej misie ustawionej na komodzie lub w kwietniku usytuowanym przy suficie. Ciekawie wygląda pnącze, które okala ramę drzwi, okna lub obrazu.

W nowoczesnych wnętrzach rośliny pnące powinny być umieszczone w donicach o geometrycznym, prostym kształcie usytuowanym na komodzie lub ozdobnym kwietniku.

Pnące rośliny są idealnym dodatkiem do każdego mieszkania ze względu na walory estetyczne oraz zdrowotne (oczyszczają powietrze).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mieszkanie w górach na stałe – dlaczego warto?
Mieszkanie w górach na stałe – dlaczego warto?
Czy mieszkanie w górach wciąż jest modne? Oto zalety takiego rozwiązania.
Trawnik samonawożący – pielęgnacja i zalety
Trawnik samonawożący – pielęgnacja i zalety
Coraz więcej mówi się o trawnikach samonawożących. Dlaczego warto je mieć i jakie są zalety takiego rozwiązania?
Panele, płytki czy podłoga winylowa? Jaką podłogę wybrać do otwartej kuchni?
Panele, płytki czy podłoga winylowa? Jaką podłogę wybrać do otwartej kuchni?
Podpowiadamy, jaką podłogę najlepiej wybrać do kuchni - panele, płytki czy podłogę winylową? Zobacz!
Ostatnie wpisy