Szkodniki roślin – co robić?
Na zewnątrz

Szkodniki roślin – co robić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wielkimi krokami zbliża się wiosna i sezon wegetacyjny roślin. Działkowcy i rolnicy muszą zadbać, aby na roślinach nie pojawiły się szkodniki, niszczące plony. Problem są m.in. mszyce, przędziorki, pędraki, chrząszcze czy szkodniki, żerujące na drzewach owocowych. Rozwiązaniem są odpowiednie środki ochrony roślin, które pozwolą znacząco ograniczyć liczbę szkodników. Jaki preparaty warto wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Główne szkodniki roślin

Szkodniki mogą zaatakować wszystkie rośliny tzn. kwiaty, warzywa, krzewy i drzewa owocowe, rośliny ozdobne. Szkodniki roślin mogą pojawić się w domu, w ogrodzie, a także na polach i dużych plantacjach. Ciężko się przed nimi ustrzec, ale dzięki nowoczesnym środkom, można zredukować ich ilość do dopuszczalnego poziomu. Do najczęściej spotykanych szkodników roślin należą:

  • Przędziorki (czerwone pajączki) – występują najczęściej na liściach kwiatów oraz drzewach owocowych. To m.in. szkodniki roślin doniczkowych, które tworzą drobną pajęczyną, powodując żółknięcie liści. Do ich zwalczania polecane są preparaty z grupy akarycydów. W czasie zwalczania szkodników warto pamiętać o oddzieleniu roślin zainfekowanych od roślin zdrowych.
  • Mszyce – to kolejne, często występujące szkodniki, które atakują niemal wszystkie rośliny, bez względu na gatunek. Mszyce wysysają sok z roślin, co powoduje wysychanie pędów i poskręcanie liści. Wydzielają miód spadziowy, który stanowi pożywkę dla pleśni i grzybów. Do walki z nimi można zastosować płyn do mycia naczyń, szare mydło, a także naturalne wywary i wyciągi roślinne, a także chemiczne preparaty na szkodniki roślin.
  • Ślimaki – atakują najczęściej liście i kwiaty wielu roślin. Pozostawiają po sobie ślady śluzu na częściach zielonych roślin oraz ponadgryzane liście i kwiaty. W krótkim czasie doprowadzają roślinę do osłabienia. Oprócz mechanicznego usunięcia owadów szkodniki można zwalczać chemicznymi środkami ochrony roślin lub metodami naturalnymi.
  • Tarczniki – są szkodnikami wyjątkowo niebezpiecznymi, ponieważ mogą roznosić inne patogeny. Występują zarówno na roślinach domowych, jak i w sadach i warzywniakach. Są trudne do zwalczania, dlatego warto zastosować metody łączone np. usuwać tarczniki patyczkami do uszu nasączonymi w rozcieńczonym wodą occie, stosować opryski z preparatów na bazie olejów  oraz chemiczne środki ochrony roślin.
  • Wełnowce – to groźne szkodniki roślin, które mogą szybko zniszczyć całą roślinę. Żywią się na częściach nadziemnych roślin, a rozmnażają w podłożu. Można je usuwać patyczkiem nasączonym octem, spirytusem lub wybrać dostępne w sklepach środki.
  • Skoczonogi – to szkodniki, które żerują w stadach, biegają po podłożu i dolnych partiach roślin. Aby się ich pozbyć, wystarczy przesuszyć glebę w doniczce, ponieważ robaki lubią wilgoć.

Insektycydy – co to?

Insektycydy to środki ochrony roślin, które wykorzystywane są do zwalczania szkodników. Ich cechą jest bardzo mała selektywność w stosunku do organizmów pożytecznych. Podstawowym zadaniem insektycydów jest zmniejszenie ilości szkodników, żerujących na roślinach, poniżej progu ekonomicznej szkodliwości, który jest określony przez Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Metodykach Integrowanej Ochrony.

Jak działają środki na szkodniki?

Dostępne na rynku środki mogą mieć działanie na szkodniki roślin kontaktowe, żołądkowe lub gazowe. Na rośliny insektycydy mogą działać:

  • Powierzchniowo – substancja aktywna nie wnika we wnętrze rośliny, działa krótki okres na jej powierzchni.
  • Systemicznie – to środki, które wnikają do środka rośliny i są przenoszone przez soki roślinne. Są stabilne, działają przez długi czas, dobrze zabezpieczają rośliny.
  • Wgłębnie – to środki, których substancje aktywne łączą się ze strukturami roślinnymi, ale ni są przenoszone przez soki roślinne.

Stosowanie środków ochrony roślin

Stosowanie insektycydów powinno odbywać się ściśle według zaleceń producentów. Ważne, aby osoby, które w ten sposób chronią rośliny, miały podstawową wiedzę na temat działania określonych środków. Ważne jest stosowanie odzieży ochronnej, rękawiczek i okularów. Planując opryski, należy uwzględnić obloty owadów zapylających, a także zwrócić uwagę na okresy karencji. Nieprzestrzeganie zaleceń, stosowanie zbyt wysokich dawek lub praca bez zabezpieczenia mogą skutkować poważnymi konsekwencjami m.in. zatruciem organizmu.

Szkodniki są dużym zagrożeniem dla roślin, ale dzięki nowoczesnym metodom można z nimi skutecznie walczyć. Warto wiedzieć, co robić, gdy na roślinach pojawią się robaczki i jakie środki zastosować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać projektanta do stworzenia wnętrza swoich marzeń
Jak wybrać projektanta do stworzenia wnętrza swoich marzeń
Projektant będzie pracował nad Twoim projektem dłużej niż jeden dzień. Często będziesz musiał spędzić z nim dużo czasu. Jak wybrać projektanta wnętrz, z którym współpraca będzie przyjemnością, który naprawdę okaże się profesjonalistą i zrealizuje wszystkie Twoje pomysły?
Jak Wybrać Lampę Kryształową do Salonu?
Jak Wybrać Lampę Kryształową do Salonu?
Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych aspektów, które warto rozważyć podczas zakupu.
Kuchnia w stylu glamour – zainspiruj się!
Kuchnia w stylu glamour – zainspiruj się!
Marzysz o niecodziennej aranżacji kuchni? Lubisz błyszczące powierzchnie i kryształowe żyrandole? Poznaj styl glamour!
Ostatnie wpisy