Przydomowe oczyszczalnie ścieków – najważniejsze informacje
Budowa i remont

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – najważniejsze informacje

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Domy jednorodzinne w celu odprowadzania ścieków nie muszą być podłączone do miejskich sieci kanalizacyjnych. Alternatywnym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia. Jak ona działa i jakie są jej rodzaje? Odpowiadamy na te pytania poniżej.

Czym są przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Jest to system polegający gromadzeniu oraz jednoczesnym oczyszczaniu ścieków. Metod na oczyszczenie jest kilka i są one zależne od rodzaju samej instalacji. Na przykład biologiczne oczyszczalnie ścieków przydomowe działają na zasadzie wpuszczenia do zbiornika bakterii, których zadaniem jest rozkład zanieczyszczeń.

Jakie są rodzaje oczyszczalni? Roślinne, drenażowe oraz biologiczne. Pojemniki na ścieki mają różne pojemności oraz są zbudowane z różnych materiałów takich jak np. plastik czy beton. Różnią się one nie tylko sposobem działania, ale także budową. Ścieki po prawidłowym oczyszczeniu trafiają do gruntu i nie działają negatywnie na środowisko.

Zalety budowy przydomowej oczyszczalni

Pierwszą jest tania eksploatacja. W porównaniu np. do szamba, przydomowa oczyszczalnia jest rozwiązaniem znacznie bardziej opłacalnym. Mimo że jej budowa nie jest tańsza, poniesiony koszt zwraca się szybko i w ogólnym rozrachunku zapłacimy mniej. Co ważne ważne, można uzyskać odpowiednie dofinansowanie do jej budowy.

Po drugie, tak jak zostało wspomniane wcześniej, ścieki trafiające do gruntu są przyjazne środowisku, więc jeśli zależy nam na ekologii, warto zastanowić się nad tego rodzaju rozwiązaniem.

Kolejną zaletą jest to, że przydomowe oczyszczalnie nie wymagają dużego nakładu pracy. Musimy jedynie co pewien czas uzupełniać je o specjalne bakterie oraz dedykowane im płyny do czyszczenia.

Ważne jest także fakt, że ten system jest właściwie bezobsługowy. Prawidłowo zbudowana oczyszczalnia działa samodzielnie. Wystarczy raz na rok lub półtora oczyścić zbiornik. Przydomowe oczyszczalnie ścieków, w przeciwieństwie do szamba, nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów, a w przypadku zapchania rur,stosuje się specjalne odpychacze.

Należy pamiętać, że niezależnie od wyboru rodzaju przydomowej oczyszczalni, musi ona spełniać szereg wytycznych. Bez tego nie uzyskamy pozwolenia na budowę.

Fot.: Paweł Czerwiński/unplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak sadzić rośliny w ogrodzie?
Jak sadzić rośliny w ogrodzie?
Czy z niecierpliwością czekasz na cieplejsze dni i możliwość sadzenia nowych roślin w swoim ogrodzie? Doskonale to rozumiemy! Przedstawiamy Ci kilka przydatnych kwestii, o których warto pamiętać, pielęgnując wiosenny ogród.
Cyklinowanie parkietu – metody i efekty
Cyklinowanie parkietu – metody i efekty
Poznaj różne metody cyklinowania parkietu i sprawdź jakie efekty możesz uzyskać. Zrozum, jak prawidłowe cyklinowanie może odmienić wygląd Twojego podłogi.
Planujesz wybudować dom – przeczytaj poradnik budowlany MURATORA
Planujesz wybudować dom – przeczytaj poradnik budowlany MURATORA
Jeżeli dopiero planujemy lub właśnie rozpoczynamy budowę domu, koniecznie zapoznajmy się z profesjonalnym poradnikiem budowlanym. Zawarte w nim cenne wskazówki pozwolą nam uniknąć typowych błędów popełnianych przez wielu inwestorów oraz sprawią, że do minimum ograniczymy nieprzewidziane wydatki.
Ostatnie wpisy