Kara za brak skrzynki pocztowej – rząd podniósł ceny
Budowa i remont

Kara za brak skrzynki pocztowej – rząd podniósł ceny

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mimo że obecnie wiele informacji, w tym rachunków, otrzymujemy poprzez pocztę elektroniczną, należy pamiętać, że nadal obowiązuje nakaz posiadania własnej skrzynki na listy. Sprawdź koniecznie, jakie rozporządzenie w tej sprawie wydał rząd.

Kara za brak skrzynki pocztowej

Obecnie obowiązuje nakaz posiadania skrzynki pocztowej, niezależnie od tego, czy mamy dom jednorodzinny, czy też mieszkamy w bloku. Kara za jej brak została podniesiona do 10 tysięcy złotych, więc wydatek związany z jej montażem jest niczym w porównaniu do tak wysokiej kwoty kary.

Samorządy przypominają, że nowe przepisy dotyczące skrzynek pocztowych są bardzo restrykcyjne. Rząd nakłada taki wymóg na mieszkańców domów jednorodzinnych również ze względu na możliwość wprowadzenia wyborów korespondencyjnych.

W dniu 23 listopada 2012 roku weszła w życie ustawa dotycząca skrzynek pocztowych. Jest zawarta w tzw. Prawie pocztowym – chodzi szczególnie o artykuł 127. dotyczący kar dla osób, które na swojej posesji nie posiadają wymaganej skrzynki oddawczej.

Kary wahają się od 50 złotych do nawet 10 tys. złotych. Niższe kary przewidziane są za skrzynki umieszczone w złym miejscu, np. za bramą posesji, a nie przed wejściem. Za brak skrzynki otrzymamy karę nawet 10 tys. złotych. Prezes UKE twierdzi, że może odstąpić od wymierzenia kary, jeśli stopień jej szkodliwości jest nieznaczny. Umorzenie kary może nastąpić, kiedy skrzynka zostanie umieszczona w prawidłowym miejscu lub gdy skrzynka faktycznie stoi przy posesji, jednak jest umiejscowiona zbyt nisko lub zbyt wysoko. Wymiar kary za takie uchybienie jest także znacznie mniejszy.

Wymogi dotyczące skrzynki pocztowej:

  • powinna mieć specjalne zabezpieczenie przed kradzieżą, a także złymi warunkami atmosferycznymi; musi też chronić naszą poufność, by dane zawarte na listach nie były widoczne;
  • minimalny wymiar skrzynki to 229 × 324 mm – to standardowy wymiar listów, które przychodzą do nas np. z urzędów; jeśli zamawiamy przesyłki z Internetu, warto mieć skrzynkę o nieco większych wymiarach;
  • pojemność skrzynki powinna zmieścić listy i przesyłki o łącznej grubości 60 mm;
  • wszystkie elementy konstrukcyjne powinny być bezpieczne, by przy wyjmowaniu i wkładaniu listów nie było obaw o pokaleczenie sobie rąk;
  • konstrukcja otworu wrzutowego w skrzynce musi zabezpieczać przesyłki listowne przed wyjęciem ich przez tenże otwór.

Wymogi przedstawione wyżej są zamieszczone w rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych.

Oprócz faktu posiadania skrzynki przy budynku mieszkalnym ważne jest jej oznaczenie cyframi arabskimi, zgodnie z numeracją danej nieruchomości. Należy zainstalować ją w sposób trwały nie niżej niż 700 mm od podłoża do dolnej krawędzi skrzynki. Ze względu na wygodę użytkujących nie można jej stawiać wyżej niż 1600 mm, mierząc od podłoża do jej górnej krawędzi.

Gdzie obowiązkowo należy umieszczać skrzynki pocztowe?

Są one wymagane w budynkach jednorodzinnych, koniecznie przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w miejscu, gdzie znajduje się ogólnodostępna część nieruchomości. Najczęściej są to klatki schodowe w przypadku bloków albo ogrodzenie, jeśli skrzynkę montujemy przy domu jednorodzinnym. W przepisie dotyczącym skrzynek pocztowych jest mowa również o budynkach wielorodzinnych, w tym blokach. W nich znajdują się zestawy skrzynek oddawczych, które są umiejscowione na ogólnodostępnym korytarzu. Jest ich tyle, ile jest samodzielnych lokali.

>> Zobacz też: Podłączenie hydrauliki na budowie – co się przyda?

Gdzie kupić skrzynkę pocztową?

Skrzynki oddawcze, które mają odpowiednie wymiary oraz są dostosowane do panujących przepisów, można nabyć w praktycznie każdej placówce Poczty Polskiej. Również niektóre sklepy budowlane prowadzą ich sprzedaż detaliczną. Co ważne, firmy mogą wliczyć zakup skrzynki pocztowej w koszty, jeśli będzie ona konieczna do prowadzenia działalności gospodarczej. Cena skrzynki pocztowej waha się od 200 złotych do około 1000 złotych, w zależności od jej wymiaru oraz jakości wykonania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym wyróżnia się plafon sufitowy?
Czym wyróżnia się plafon sufitowy?
Dobranie lamp do domu często spędza nam sen z powiek. Zastanawiamy się, jakie rozwiązanie doskonale spełni oczekiwania domowników. Na uznanie zasługują plafony sufitowe, dostępne w wielu wariantach. Szeroka oferta sprawia, że każdy może dobrać coś dla siebie.
Czym kierować się podczas wyboru worków na śmieci?
Czym kierować się podczas wyboru worków na śmieci?
Najwyższej jakości folia, może być wykorzystywana na wiele różnorodnych sposobów. Najczęściej jest materiałem umożliwiającym szybkie i proste zapakowanie produktów o różnej wielkości oraz kształcie.
Zlew kuchenny: Funkcjonalność i styl w sercu kuchni
Zlew kuchenny: Funkcjonalność i styl w sercu kuchni
Zlew kuchenny: funkcjonalność i styl - serce kuchni, gdzie spotykają się praktyczność i estetyka.
Ostatnie wpisy