Ślimaki w ogrodzie? Zobacz, jak się ich pozbyć
Na zewnątrzRośliny

Ślimaki w ogrodzie? Zobacz, jak się ich pozbyć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ślimaki to zmora każdego ogrodnika i palący problem zarówno w ogródku warzywnym, jak i w przydomowych rabatach. By ułatwić Ci uporanie się ze ślimakami, przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu poznasz skuteczne sposoby na pozbycie się ich ze swojego ogrodu.

Wilgoć – sprzymierzeniec ślimaków

Naturalnym środowiskiem ślimaków są obszary wilgotne albo podmokłe, z dobrze nawodnioną glebą, która stanowi idealne miejsce na złożenie jaj. Dlatego właśnie problem tych szkodników szczególnie dotyka działek położonych w okolicy strumyków, jezior oraz terenów bagnistych. Jeżeli Twój ogród znajduje się w okolicy zbiornika wodnego, rozważ znaczne ograniczenie częstotliwości podlewania roślin.

Ślimaki zgodnie z naturalnym instynktem będą żerować na mokrych liściach. Rzadsze podlewanie ogródka zniechęci szkodniki do szukania pożywienia na terenie Twojej działki. Warto też regularnie spulchniać ziemię, szczególnie w dzień po intensywnych opadach – w ten sposób zniszczysz ślimacze gniazda i zapobiegniesz wylęgowi jaj, które zazwyczaj składane są tuż po deszczu.

Prawdziwe cuda potrafi także zdziałać posprzątanie ogródka i pozbycie się wilgotnych, zacienionych miejsc, w których najczęściej bytują ślimaki. Warto jest szczególnie usunąć kamienie czy stare, zmurszałe deski.

Naturalne sposoby na pozbycie się ślimaków

Zanim sięgniesz po chemiczne środki na ślimaki, zapoznaj się z naturalnymi metodami walki z tymi szkodnikami, które są przyjazne dla środowiska. Co prawda domowe sposoby na ślimaki nie zawsze się sprawdzają i nie pozwalają się ich w pełni pozbyć, ale w większości przypadków takie działania pozwalają znacząco ograniczyć straty w roślinach. Po jakie naturalne sposoby warto sięgnąć?

Rośliny odstraszające ślimaki

Niektóre rośliny ozdobne mają właściwości (przede wszystkim zapach) odstraszające ślimaki. Jeżeli projektujesz nową grządkę lub nie masz nic przeciwko przeprojektowaniu swojego ogródka, rozważ posadzenie roślin, takich jak macierzanka, bez czarny, krwawnik pospolity, wilczomlecz, szałwia lekarska, tymianek, majeranek czy gorczyca biała.

Przy odpowiednim rozplanowaniu rabaty oraz umieszczeniu wspomnianych gatunków roślin na jej bokach powinno Ci się udać odstraszyć większość ślimaków od żerowania na Twoich kwiatach czy warzywach.

szałwia lekarska
Image by Bruno /Germany from Pixabay

Bariery blokujące ślimaki

Ciekawym sposobem na pozbycie się ślimaków jest też stworzenie naturalnych barier wokół rabat. Najczęściej wykorzystywanym do tego materiałem jest ostry żwir, który rani mięczaki i zniechęca je do wejścia na obszar rabaty. Barierę warto wzmocnić odrobiną piasku zmieszanego z popiołem, którego zapach odstrasza większość gatunków mięczaków.

Pułapki na ślimaki

Niezwykle czasochłonną metodą jest tworzenie domowych pułapek na ślimaki, a następnie ich ręczna eksterminacja. Najczęściej stosowanym sposobem jest wykopanie niewielkich dołków, do których następnie należy wlać odrobinę piwa. Zwabione do środka szkodniki należy następnie przysypać ziemią. Alternatywą dla piwa są liście kapusty, które stanowią jeden z ulubionych ślimaczych przysmaków. Warto jednak pamiętać, że ręczne pozbywanie się ślimaków jest nie tylko niezwykle czasochłonne, ale też mało efektywne – w ten sposób walczymy nie z przyczyną problemu (rodzaj posadzonych roślin na rabatach, wilgotne tereny atrakcyjne dla ślimaków, brak barier chroniących rabaty), a z jego efektami.

Czy warto sięgnąć po chemiczne środki na ślimaki?

Po chemiczne środki na ślimaki należy sięgnąć po wyczerpaniu się naturalnych pomysłów na walkę ze szkodnikami. Na rynku znaleźć można kilka rodzajów produktów – od niebezpiecznych dla zwierząt, ślimakobójczych środków chemicznych, przez bardziej naturalne środki, aż po specjalne żele zapachowe będące chemicznym ekwiwalentem bariery ze żwiru, piasku i popiołu. Wyboru konkretnego środka chemicznego powinieneś dokonać samodzielnie, biorąc pod uwagę wielkość ogrodu oraz obecność innych zwierząt. Choć chemia z pozoru wydaje się idealnym i szybkim rozwiązaniem problemu ślimaków, zachęcamy Cię do zachowania umiaru i zdrowego rozsądku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ciepła ramka w oknie – co to jest i co daje?
Ciepła ramka w oknie – co to jest i co daje?
Jeżeli chcesz ograniczyć straty energii w swoim domu i nie płacić za ciepło, które i tak ucieknie przez nieszczelne okno, pomyśl o szybach z ciepłą ramką. Zobacz, co oferuje Ci takie rozwiązanie.
Kreatywny wystrój biura: Inspirujące pomysły na stworzenie przyjaznej atmosfery
Kreatywny wystrój biura: Inspirujące pomysły na stworzenie przyjaznej atmosfery
W tym artykule przedstawimy Ci unikalne pomysły na stworzenie przyjaznej atmosfery w biurze, które mogą inspirować i motywować pracowników.
6 faktów o aluminium
6 faktów o aluminium
Aluminium to materiał, który stał się w ostatnich czasach niezwykle popularny. Jest wykorzystywane do produkcji puszek w których przetrzymujemy żywność, samochodów, czy nawet przy konstrukcji nowoczesnych budynków.
Ostatnie wpisy