Ciekawe pomysły na doniczki do ogrodu
Na zewnątrzRośliny

Ciekawe pomysły na doniczki do ogrodu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny zdobią ogród, ale jeszcze piękniej wyglądają w połączeniu z donicą. Atrakcyjną przestrzeń stworzysz przy pomocy własnoręcznie wykonanych pojemników, w których umieścisz zioła i kwiaty. Sprawdź, jak zrobić oryginalne donice.

Efektowna donica z betonu

Betonowe donice wpisują się w nowoczesną przestrzeń. Małe postawisz na zewnętrznym parapecie, a duże posłużą Ci do uprawy roślin na tarasie. Niezależnie od tego, jaki rozmiar donicy wybierzesz, samodzielne wykonanie ozdoby będzie łatwe.

Rozpocznij od przygotowania przedmiotów. Potrzebujesz:

 • formy,
 • wylewki betonowej,
 • wiaderka,
 • akcesorium do mieszania betonu,
 • papieru ściernego,
 • rękawic ochronnych,
 • nożyka,
 • oleju, na przykład słonecznikowego.

Pracę rozpocznij od przygotowania masy. W tym celu wsyp do wiaderka mieszankę i dodaj do niej wodę w ilości podanej na opakowaniu wylewki. Przygotowany beton przelej do formy – może być nią opakowanie po soku w kartonie. Wnętrze wysmaruj olejem – dzięki temu bez trudu wyciągniesz donicę. Po napełnieniu kartonu czas na włożenie w niego mniejszej formy z obciążeniem – w tym celu możesz wykorzystać kubek wypełniony kamieniami.

Po odczekaniu 24 godzin wyjmij kubek, a następnie zdejmij zewnętrzną formę. Natnij ją nożykiem. Dzięki zastosowaniu oleju nie będziesz mieć problemu ze zdjęciem kartonowego opakowania. Wykorzystaj papier ścierny do wyrównania powierzchni betonowej donicy. Gotowy element dekoracyjny wypełnij ziemią i rośliną i ustaw na stole tarasowym.

Ogrodowy recykling: doniczka ze skrzynek po owocach

Doniczkę pasującą do ogrodu w stylu naturalnym wykonasz ze skrzynek po owocach, której darujesz drugie życie. Dzięki temu zadbasz nie tylko o wygląd posesji, lecz także recykling przedmiotów, co jest obecnie szczególnie ważne. Z pracą poradzisz sobie samodzielnie, nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia z DIY.

Do przygotowania donicy potrzebujesz:

 • skrzynki po owocach,
 • folii,
 • impregnatu,
 • papieru ściernego,
 • zszywacza, czyli tak zwanego takera.

Przygotowanie donicy rozpocznij od dokładnego wyczyszczenia skrzyni, a następnie przetrzyj ją drobnoziarnistym papierem ściernym. Usuń pył i przystąp do zabezpieczenia drewna przy pomocy lakierobejcy. Dzięki preparatowi stworzysz warstwę chroniącą przed różnymi warunkami atmosferycznymi, a także nadasz surowcowi wybrany kolor.

Kolejny krok to wyłożenie skrzyni folią, która zapobiegnie wylewaniu się wody. Wytnij taki kawałek materiału, żeby nie wystawał za skrzynię, co nie wyglądałoby estetycznie. Przymocuj folię przy użyciu zszywacza. Na dnie skrzyni umieść warstwę drenażu, a następnie wsyp ziemię i zasadź aromatyczne rośliny, które uatrakcyjnią Twój ogród.

Odmień starą doniczkę w kilku krokach

Jeśli masz doniczki, które nie pasują do pomysłu na aranżację ogrodu, odmień je w kilka chwil. Możesz to zrobić przy pomocy sizalowego sznurka. Taką dekorację wykorzystaj w zadaszonych miejscach w ogrodzie, na przykład na tarasie lub w altanie.

Do pracy potrzebujesz:

 • sznurka sizalowego,
 • kleju na gorąco,
 • niepotrzebnej doniczki.

Pracę rozpocznij od wyczyszczenia i dokładnego osuszenia donicy, a następnie rozpocznij przyklejanie sznurka. Zrobisz to przy pomocy kleju na gorąco, który wysycha w krótkim czasie, dlatego musisz pracować szybko i precyzyjnie. Sznurek nie może być zbyt cienki, ponieważ klej pozostanie widoczny. Owijaj doniczkę od dołu w taki sposób, żeby nie zostawały żadne szczeliny. Wypełnij donicę drenażem, ziemią i rośliną. Gotowe!

Jeśli zależy Ci na ozdobie w naturalnym stylu, ale masz nieco mniej czasu, wykorzystaj jutowy worek. Wystarczy, że włożysz w niego donicę, a następnie wywiniesz krawędzie. Całość przewiąż dekoracyjną wstążką w kolorze dopasowanym do aranżacji tarasu.

Chcesz urozmaicić wygląd małej doniczki, którą planujesz umieścić na stole w altanie? W tym celu wykorzystaj zebrane na spacerze patyki. Dotnij je w taki sposób, żeby były nieco wyższe od doniczki. Każdy z nich – w dolnej oraz górnej części – przymocuj na klej na gorąco. Następnie na środku doniczki zawiąż jutową wstążkę z koronką.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki metraż domu wybrać?
Jaki metraż domu wybrać?
Odpowiednia wielkość domu zapewni wszystkim mieszkańcom wygodę i poczucie prywatności. Sprawdź, jaki metraż budynku wybrać.
Jakie są systemy przeciwpożarowe?
Jakie są systemy przeciwpożarowe?
W artykule przyjrzymy się bliżej temu, jakie są dostępne rozwiązania tego typu i jak dobrać odpowiedni system do indywidualnych potrzeb i wymagań.
Jak fotele relaksacyjne wpływają na twoje zdrowie i samopoczucie?
Jak fotele relaksacyjne wpływają na twoje zdrowie i samopoczucie?
Odprężając się na fotelu relaksacyjnym, możesz nie tylko poprawić komfort, ale także zdrowie i samopoczucie. Dowiedz się, jak fotele odegrały ważną rolę w poprawie jakości życia.
Ostatnie wpisy