Czemu służy użyźnianie gleby?
Promuj swój ogród!

Czemu służy użyźnianie gleby?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Żyzna gleba daje roślinom wiele składników mineralnych i odżywczych, które pobudzają je do wzrostu i owocowania. Niestety z każdą kolejną posadzoną rośliną ziemia traci substancje mineralne i jałowieje, przez co staje się złym środowiskiem dla roślin, które przestają w niej rosnąć i się rozwijać. Przekonaj się, czemu służy użyźnianie gleby i dlaczego warto to robić.   

Dlaczego należy nawozić ziemię?  

Nawożenie gleby jest kluczowe, jeśli chcesz, aby ziemia dawała zdrowe i obfite plony. Na kiepskiej jakości, jałowej glebie nie wyrosną owoce, a jeśli coś urośnie, będą to niesmaczne i skarłowaciałe plony. Z uwagi na fakt, że wiele gleb w Polsce jest złej jakości, do użyźniania gleb stosuje się różnego rodzaju nawozy. Najlepiej sprawdzają się te naturalne. 

Nawozy naturalne są ekologiczne i neutralne dla Planety. Dbanie o korzystanie z nawozów przyjaznych dla środowiska jest bardzo istotne w czasach, kiedy obniżenie jakości gleby jest następstwem między innymi działalności człowieka i degradacji środowiska naturalnego. Gleba jest bardzo wrażliwa na suszę i czynniki zewnętrzne, które obniżają jej żyzność. Na przykład monokultura czy ugniatanie przez ciężkie maszyny sprawiają, że konieczne jest częstsze i bardziej intensywne użyźnianie gleby.  

Nawozy naturalne tworzone są na bazie składników ekologicznych. Dlatego są zupełnie bezpieczne do stosowania w glebie, która później daje owoce, które mają być wykorzystywane do produkcji żywności. Mając do wyboru nawozy sztuczne i naturalne, warto zawsze wybrać te drugie, które możesz kupić na stronie https://dlaroslin.pl/.   

Jak użyźniać glebę?  

Jest kilka sposobów na to, by użyźniać ziemię nawozami naturalnymi. Granulowane nawozy należy wymieszać z przekopaną, spulchnioną ziemią, a następnie obficie podlać glebę, by granulki mogły się rozpuścić i zadziałać. Jeśli chodzi o nawozy płynne, należy je rozcieńczać i nimi podlewać glebę raz na jakiś czas. Można robić to za pomocą konewki lub wiadra, a na dużych działkach, nawóz można dolać do zbiornika zasilającego system nawadniający. Dzięki temu płynny nawóz dotrze do wszystkich zakamarków ogrodu i zasili glebę w każdym miejscu.  

Nawozy własnej roboty, jak kompost czy obornik, należy po prostu rozrzucić po powierzchni uprawnej i przemieszać z ziemią, by produkt dotarł w głębsze warstwy gleby. Z nawozami własnymi należy jednak uważać, ponieważ łatwo je przedawkować, jeśli nie zna się ich koncentracji.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Binyamin Mellish

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zadbać o podłogę olejowaną?
Jak zadbać o podłogę olejowaną?
Podłoga olejowana jest wytrzymała i efektowna. Zobacz, jak o nią dbać, aby przez długi czas zachowała swoje właściwości.
Czym się różni grunt od farby podkładowej?
Czym się różni grunt od farby podkładowej?
Przygotowujesz się do remontu mieszkania? Zobacz, czym różni się farba podkładowa od gruntu oraz co lepiej zastosować w przypadku twojego mieszkania.
Sypialnia w hotelowym stylu – 4 ważne elementy
Sypialnia w hotelowym stylu – 4 ważne elementy
Chcesz urządzić sypialnię w stylu hotelowym? Zobacz główne elementy dekoracyjne!
Ostatnie wpisy