Jak przedłużyć świeżość warzyw i owoców?
KuchniaWnętrza

Jak przedłużyć świeżość warzyw i owoców?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sezon na warzywa i owoce w pełni, ale już wkrótce będziemy tęsknić za ich świeżym smakiem, którego nie zrekompensują dżemy i przetwory. Istnieją jednak triki, które przedłużają świeżość warzyw i owoców.

Dorodne warzywa i owoce do spożycia na dłużej

Koniec lata i początek jesieni to czas, który doceniają osoby uwielbiające świeże warzywa i owoce. Można wtedy nabyć wiele produktów zerwanych prosto z krzaka. W tym sezonie zdarza nam się kupić więcej warzyw i owoców, niż jesteśmy w stanie zjeść. Co z nimi zrobić? Dobrym wyjściem jest ich zamrożenie. Większość produktów wyjętych z zamrażalnika nie prezentuje się już jednak tak okazale i jest mniej smaczna. Na szczęście możemy się wspomagać prostymi sposobami, które przedłużają świeżość warzyw i owoców. 

Banany owinięte poleżą dłużej

Chęć dłuższego przetrzymania w domu smakowitych owoców, dotyczy również produktów pochodzących z krajów o cieplejszym klimacie. Przykładem mogą być banany. Te najsmaczniejsze o żółtej skórce i słodkim wnętrzu, są jednocześnie dość nietrwałe. Alternatywą może być kupowanie owoców jeszcze lekko zielonych i twardych, ale te z kolei nie stanowią takiej uczty dla podniebienia. Co wtedy zrobić? Dobrym rozwiązaniem jest owinięcie ich końcówek folią aluminiową. To właśnie od końcówek wydalających etylen owoce te zaczynają się psuć. Najlepiej osłaniać ich szypułki po rozdzieleniu, każdy z osobna.

Należy umiejętnie segregować warzywa i owoce

Niektóre warzywa i owoce są bardzo wrażliwe na etylen, które wydzielają inne owoce i warzywa. Stąd też konieczna jest odpowiednia segregacja produktów. Duże ilości tego gazu wydzielają z siebie: banany, gruszki, morele, melony, jabłka, mango, śliwki i papryka. Warto więc trzymać je z dala od arbuzów, dyni, ziemniaków, bakłażanów, arbuzów, sałaty, rzodkiewki, szparagów i brokułów.

Z kolei dobrym połączeniem będzie wspólne przechowywanie ziemniaków z jabłkami. Przy cebuli szybciej wypuszczą one jednak pędy i staną się niejadalne, właściwie zaś – trujące. 

Ważne jest miejsce i sposób przechowywania

Powszechnie wiadomo, że pomidory najlepiej przechowuje się zwrócone szypułką do góry.  Ziemniaki i cebula wykazują za to pewne podobieństwa w tym zakresie. Przede wszystkim doskonale znoszą przetrzymywanie w ciemnych pomieszczeniach – nadmiar światła przyspiesza ich rozkład. Idealne pomieszczenie powinno też być chłodne, jednak nie tak zimne, jak wnętrze lodówki. Musi być także doprowadzony do niego stały dopływ powietrza. Cebulę najlepiej jest zapleść w warkocz i powiesić. 

Jak przechowywać owoce miękkie?

Jagody, truskawki lub porzeczki są bezsprzecznie jednymi z ulubionych owoców sezonowych. Szkoda tylko, że czas ich zbiorów jest mocno ograniczony. Ich przydatność można wydłużyć dzięki kilku prostym trikom. Przede wszystkim trzeba je przechowywać wraz z szypułkami, ponieważ bez nich czas przydatności do spożycia się skraca.

Należy również wyjąć je z foliowych reklamówek. Optymalnym rozwiązaniem będzie równomierne rozłożenie ich na półmisku lub w pojemniku. Świeżość jagód można wydłużyć zanurzając je w roztworze wody (70 %) z octem (30%). Smak pozostanie ten sam, a okres przechowywania będzie nawet o tydzień dłuższy.

Jak zapewnić dłuższe przechowywanie zieleniny?

Bardzo nietrwała, chociaż smaczna jest również zielenina pod postacią szpinaku, rukoli lub sałaty. Ich świeżość można przedłużyć w prosty sposób – wystarczy owinąć ich  liście papierowym ręcznikiem. Jego zadaniem będzie wchłanianie nadmiaru wody, co opóźni gnicie i tym samym przedłuży ich świeżość. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety i wady salonu w pełnym słońcu
Zalety i wady salonu w pełnym słońcu
Słoneczny salon jest idealnym miejscem do odpoczynku całej rodziny. Przeczytaj o jego wadach i zaletach.
Zalety skorzystania z wypożyczalni narzędzi
Zalety skorzystania z wypożyczalni narzędzi
Możliwość skorzystania z wypożyczalni narzędzi jest genialnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które nie czują potrzeby ich kupowania. Nie ma problemu […]
Praktyczne rozwiązania, które sprawią, że Twoja kuchnia będzie bardziej funkcjonalna
Praktyczne rozwiązania, które sprawią, że Twoja kuchnia będzie bardziej funkcjonalna
W tym artykule przedstawimy Ci kilka praktycznych pomysłów, które sprawią, że Twoja kuchnia stanie się bardziej funkcjonalna i efektowna.
Ostatnie wpisy