Wyspa kuchenna jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Zwłaszcza gdy na wyspie znajduje się płyta grzewcza. Czym się kierować podczas zakupu okapu wyspowego do kuchni?
W nowoczesnych kuchniach coraz popularniejsze stają się wyspy kuchenne, w których znajduje się dodatkowe miejsce do przechowywania (szafki) przykryte blatem. Wyspa kuchenna wygląda bardzo stylowo i nowocześnie, dlatego nie może jej zabraknąć w żadnej nowoczesnej kuchni. Bardzo często na kuchennej wyspie montowana jest płyta grzewcza, a nad nią okap.
Jeśli na wyspie umieszczona jest płyta grzewcza, to należy dopasować do niej odpowiedni okap. Dzięki temu wytwarzające się w czasie gotowania opary i zapach nie będą przemieszczały się po całym pomieszczeniu. Model okapu wyspowego warto dopasować do stylu kuchni.
Rodzaje okapów wyspowych do kuchni:
Montaż okapu wyspowego wymaga odpowiedniego przygotowania kuchni – szczególnie sufitu. Wyciąg jest skuteczniejszy niż pochłaniacz, lecz wymaga podłączenia do komina wentylacyjnego. W suficie najczęściej muszą zostać ukryte przewody wentylacyjne, dlatego musi być bardzo dobrze wykonany. Jeśli okap wyspowy jest z pochłaniaczem, to można go zamontować na suficie za pomocą zwykłych kołków budowlanych.
Okap wyspowy powinien być dopasowany do wymiarów kuchenki. Przyjmuje się, że aby okap spełniał swoje zadanie, to musi być minimum 10 cm szerszy od płyty grzewczej. Zalecenie to nie dotyczy okapów cylindrycznych. Wysokość okapu powinna być dostosowana do osób użytkujących kuchnię. Aby okap spełniał swoją funkcję, to musi być powieszony 65–70 cm nad płytą grzewczą.
Podczas zakupu okapu warto wziąć pod uwagę ilość powietrza przefiltrowanego podczas godziny pracy urządzenia. Wydajność jest liczona w m3/h, powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Okap na najniższym biegu powinien oczyścić kuchnie sześć razy w ciągu godziny, a na najwyższym biegu dwanaście razy w ciągu godziny. Jeśli np. kuchnia połączona z salonem ma powierzchnię 25 m2, to należy zakupić okap o wydajności od 150 m3/h do 300 m3/h.
Wybierając okap do kuchni, warto kierować się również głośnością urządzenia. Optymalne jest, aby okap nie generował większego hałasu niż 50 dB podczas pracy na średnim biegu.
Podczas wybierania okapu należy zwrócić również uwagę na rodzaj oświetlenia – najbardziej energooszczędne jest ledowe. Podświetlenie w okapie należy dopasować do pozostałych źródeł światła znajdujących się we wnętrzu.
Warto również zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe okapu. Bardzo przydatny jest czujnik czyszczenia filtrów, który informuje o konieczności wyczyszczenia lub wymiany filtra. Równie ważną opcją jest sensor zapachu, który automatycznie włącza okap po wykryciu pary wodnej lub zapachu podczas gotowania.