Mała kuchnia – wnętrze o dużych możliwościach?
KuchniaWnętrza

Mała kuchnia – wnętrze o dużych możliwościach?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mała kuchnia w blokach albo wieżowcach to nie lada wyzwanie dla domowników. Trzeba ją urządzić w sposób funkcjonalny i jednocześnie estetyczny. Mimo wszystko to wnętrze o dużych możliwościach. Zobacz nasze pomysły na małą kuchnię.

Kilka słów o podstawach urządzania

Przede wszystkim, pomysły na małą kuchnię powinny być dopasowane do potrzeb tego pomieszczenia oraz domowników. Zupełnie inaczej wygląda ta przestrzeń dla studenta, a inne potrzeby ma cała rodzina z dziećmi. Nie można jednak zapomnieć o kilku najważniejszych strefach.

Pierwszą z nich jest strefa przechowywania oraz zapasów. Mała kuchnia powinna mieć miejsce na produkty spożywcze, a do tego oczywiście służą szafki kuchenne, ale nie tylko. W prostokątnym pomieszczeniu dobrze prezentuje się lodówka na krótszej ścianie, a tuż przy niej warto jest zamocować zlew. Oczywiście pomiędzy tymi miejscami powinien być krótki odstęp, aby swobodnie odłożyć zakupy po przyjściu do domu.  

Kolejną ważną strefą w każdej kuchni jest blat roboczy, czyli miejsce do przygotowywania jedzenia. Powinien on się znaleźć zarówno obok zlewu, aby móc swobodnie odkładać puste naczynia, jak i przy piekarniku i płycie grzewczej.

W małej kuchni powinno być także swobodne miejsce na gotowanie. Nawet w mikroskopijnym pomieszczeniu, można też zaaranżować miejsce do spożywania posiłków. Znacznie prostsze jest to, kiedy kuchnia jest zabudowana w kształcie litery L. Przy wolnej ścianie może znaleźć się wąski stolik albo model składany.

Pamiętaj o tym, że w małej kuchni powinny znaleźć się jasne barwy, które optycznie powiększają przestrzeń. 

Pomysły na małą kuchnię

Czasem wystarczy kilka trików aranżacyjnych, aby mała kuchnia prezentowała się estetycznie i jednocześnie była funkcjonalna.

Głębokie szafki, blat i zabudowa aż po sufit

Jednym z pomysłów jest poszerzenie głębokości szafek. Tym samym zyskujesz większy blat roboczy do przygotowywania potraw. Poza tym zwróć uwagę na zagospodarowanie całej wolnej przestrzeni, aż do sufitu. Tu sprawdzi się zabudowa, najlepiej w jasnych barwach, która pozwoli Ci schować akcesoria kuchenne i produkty spożywcze. W tego typu szafkach, które dostaniesz w sklepie wmrowisku.pl możesz także przechować… mikrofalę.

Narożniki również powinny być zagospodarowane. Dobrym sposobem jest wysuwana szafka narożna, w której zmieścisz większe garnki albo patelnie. Wykorzystaj każde możliwe wolne miejsce do przestrzeni na przechowywanie, np. nad lodówką albo w narożnikach ścian.

Mobilne barki

Nie masz wystarczająco dużo miejsca na blacie? Martwisz się o chaos spowodowany przechowywaniem słoików, talerzy czy kubków? Świetnym rozwiązaniem są mobilne meble na kółkach, czyli specjalne wózki, na których ustawisz produkty spożywcze, zastawę stołową, a nawet profesjonalne roboty kuchenne.

Sprytne sposoby na przechowywanie

Oprócz tradycyjnych szafek, pomyśl o zagospodarowaniu miejsca nad blatem. Tam doskonale sprawdzą się relingi oraz szyny. Na nich możesz umieścić noże, a także przyprawy. 

Co z koszami na śmieci?

Nie oszukujmy się, segregacja odpadów wymaga sporej ilości wolnego miejsca. Warto jednak postawić na produkty, które zmieszczą się w tradycyjnym miejscu pod zlewem, jednak będą jednocześnie podzielone na odpowiednie sekcje. Do odpadów doskonale sprawdzi się kosz na śmieci wbudowany w blat. Bez problemu wrzucisz tam pozostałości po warzywach i owocach. Warto też wziąć pod uwagę kosz na śmieci do zabudowy i np. umieścić go w głębokiej szufladzie.

Zamiast tradycyjnego stołu…

Postaw na funkcjonalne rozwiązania, np. wysuwany blat, który pełni jednocześnie rolę stolika. Możesz też wybrać modele mocowane do ściany, które można składać. Spożywanie posiłków, a nawet praca przy laptopie jest możliwa także przy blacie mocowanym do ściany za pomocą wsporników. Przy nich można umieścić wysokie stoliki. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lodówka retro – jaką wybrać i do czego dopasować?
Lodówka retro – jaką wybrać i do czego dopasować?
Chcesz zakupić lodówkę retro? Przeczytaj, czym się kierować podczas zakupu.
Ceny materiałów budowlanych rosną – UOKiK sprawdza, czy to zmowa firm?
Ceny materiałów budowlanych rosną – UOKiK sprawdza, czy to zmowa firm?
Planujesz w najbliższym czasie docieplić dom lub przeprowadzić gruntowny remont mieszkania? Musisz liczyć się z systematycznie rosnącymi cenami! Sprawą zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Ile kosztuje remont i wykończenie kuchni?
Ile kosztuje remont i wykończenie kuchni?
Czas odnowić kuchnię? Sprawdź, ile może wynieść koszt remontu kuchni.
Ostatnie wpisy