Jak działa rekuperacja?
Budowa i remont

Jak działa rekuperacja?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Energooszczędność to hasło, które przyświeca wielu budynkom mieszkalnym. Szukając ekologicznych rozwiązań, można zdecydować się na zakup fotowoltaiki i pomp ciepła. Innym także przyjaznym środowisku urządzeniem jest rekuperator. Dlaczego warto postawić na system mechanicznej wentylacji w swoim domu i w jaki sposób ona działa? Sprawdź odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule!

Rekuperacja – na czym polega? 

W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej rekuperator nie zasysa powietrza z komina, a zaciąga je z zewnątrz i odzyskuje przy tym ciepło. Dodatkowo dzięki rekuperacji wymieniamy zanieczyszczone powietrze na świeże i czyste. Montaż rekuperatora nie wyklucza możliwości zainwestowania w dobrej jakości klimatyzator. Oba te systemy wzajemnie uzupełniają swoje funkcje i są źródłem dodatkowych oszczędności. Dlaczego? Działanie rekuperatora pozwala obniżyć koszty wyprodukowania energii przez klimatyzator. Dzięki temu mechaniczna wentylacja nie tylko zwraca ciepło lub chłód do pomieszczenia, ale również powoduje skrócenie czasu pracy domowej klimatyzacji. O mechanicznej wentylacji i ofercie producentów przeczytasz na stronie: https://heatergo.pl/rekuperacja/.

Działanie rekuperatora 

Punktem wyjścia do prawidłowej i efektywnej pracy rekuperatora jest wybór dopasowanego urządzenia i sposób jego montażu. Zanim jednak uda nam się zainstalować mechaniczną wentylację w domu, warto poznać mechanizm i konstrukcję jej działania. 

Budowa urządzenia

Właściwie wyposażony rekuperator składa się z:

 • wymiennika ciepła – to centralny punkt rekuperatora, w którym zachodzi wymiana nawiewanego i wywiewanego powietrza; mogą być krzyżowe, przeciwprądowe lub obrotowe, a sposób ich działania jest podobny; są odpowiedzialne za przepływ powietrza,
 • wentylatora – wyróżniamy dwa rodzaje: nawiewny i wywiewny, z czego oba sterowane są automatycznie,
 • sterownika – jest odpowiedzialny za sekwencje pracy rekuperatora oraz reguluje temperaturę i obroty wentylatorów,
 • czujnika – to opcjonalny element wyposażenia; zalicza się do nich czujniki wilgotności i dwutlenku węgla,
 • filtrów  – dzięki nim do rekuperatora nie przedostają się żadne zanieczyszczenia.

Na czym polega korzystanie z rekuperatora? 

Rekuperator zasysa powietrze z dwóch stron w tym samym momencie. Pierwszy strumień zaciąganego powietrza jest zimny i pochodzi z zewnątrz budynku. Drugi napływ pochodzi z wnętrza pomieszczeń, a jest to zużyte i brudne powietrze. Oba źródła łączą się w wymienniku ciepła. Jako że strumienie przemieszczają się kanalikami wymiennika – nie mieszają się ze sobą. W efekcie brudne powietrze oddaje ciepło temu, które pochodzi z zewnątrz. Ostatnim etapem jest przenikanie do pomieszczeń ogrzanego i czystego powietrza. Mechanizm działania rekuperatora nie tylko umożliwia ogrzanie świeżego powietrza, ale również oczyszcza je z wszelkich zanieczyszczeń i pozbawia alergenów. 

Rekuperacja dla domu

Korzyści z rekuperacji

Przed zainwestowaniem w dobrej jakości rekuperator dobrze jest poznać zalety tego urządzenia i przekonać się o jego opłacalności. Dlaczego mechaniczna wentylacja to warte uwagi rozwiązanie dla Twojego domu? Oto niektóre z powodów

 1. Rekuperacja zwiększa oszczędność energii potrzebnej do ogrzania i chłodzenia budynku.
 2. Dzięki rekuperacji jesteśmy w stanie uniknąć niepotrzebnych strat ciepła, co przeważa nad metodą grawitacyjną.
 3. Działanie mechanicznej wentylacji jest zautomatyzowane, przez co samo  urządzenie nie należy do trudnych w obsłudze. 
 4. Użycie rekuperatora skutkuje pozbyciem się nadmiernej wilgoci z mieszkania i utrzymania jej na właściwym poziomie.
 5. Mechanizm działania zapewnia szybsze schnięcie mokrych powierzchni.
 6. Dom wyposażony w system  mechanicznej wentylacji podnosi jego wartość i standard mieszkania. 
 7. Rekuperator umożliwia jonizowanie i filtrowanie powietrza, co jest rozwiązaniem szczególnie cenionym np. wśród alergików.
 8. Sprawowanie kontroli nad urządzeniem nie jest konieczne – rekuperator niezależnie od pory roku dostarcza czyste i świeże powietrze w optymalnych ilościach. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Klimatyzator – inwestycja na cały rok
Klimatyzator – inwestycja na cały rok
Planujesz zakup klimatyzatora na lato, ale obawiasz się, że będzie użyteczny tylko przez 3 miesiące w roku? Nie musisz się o to martwić, w tym artykule postaramy się udowodnić, że klimatyzator może być inwestycją na cały rok.
Kiedy przydatne mogą być domy z kontenerów?
Kiedy przydatne mogą być domy z kontenerów?
Domy mieszkalne oraz pomieszczenia biurowe i socjalne z kontenerów to coraz szybciej rozwijający się trend. Dowiedz się, jak wyglądają takie nowoczesne i mobilne budynki oraz dlaczego warto zdecydować się na to innowacyjne rozwiązanie.
Niezbędne materiały budowlane
Niezbędne materiały budowlane
Wybór odpowiednich materiałów oraz sprzętów budowlanych pozwala na wybudowanie najlepszej jakości i najbardziej trwałej konstrukcji. Przekonaj się, jakie produkty i materiały są na budowie niezbędne.
Ostatnie wpisy