Ogrzewanie podłogowe – gdzie się sprawdzi takie rozwiązanie?
Budowa i remont

Ogrzewanie podłogowe – gdzie się sprawdzi takie rozwiązanie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo dobrą opcją dla domów jednorodzinnych, w których mamy dużą powierzchnię do ogrzania. Wariant taki okazuje się być znacznie bardziej oszczędny, niż grzejniki. Sprawdź, gdzie ogrzewanie podłogowe będzie najlepsze.

Gdzie można użyć ogrzewania podłogowego?

Istnieje wiele mitów na temat ogrzewania podłogowego. Niektórzy obawiają się, że tego typu ogrzewanie może być stosowane wyłącznie w domach parterowych. Nie jest to prawda. Tą metodę można również zastosować na piętrze czy poddaszu, jednak należy ją zaplanować przed budową piętra. Instalacja jest dość ciężka, dlatego do tego typu ogrzewania potrzebne są znacznie mocniejsze stropy.

Wielu fachowców doradza również wykonywanie ogrzewania podłogowego przy płytkach ceramicznych, dlatego tego typu rozwiązania są instalowane w łazienkach czy przedpokoju. Płytki mają dobre przewodnictwo cieplne i są dość tanie. Należy jednak wiedzieć, że ogrzewanie podłogowe można zamontować również w salonie czy kuchni, gdzie planujesz wykonać podłogę drewnianą. 

Tego typu ogrzewanie działa również dobrze przy panelach lub podłogach drewnianych. Jeśli w salonie ma być umieszczona drewniana podłoga, wtedy należy poinformować o tym fakcie projektanta od instalacji ogrzewania. Przy drewnianych podłogach trzeba równomiernie rozłożyć elementy grzewcze, bez tzw. stref brzegowych, które są używane w przypadku płytek ceramicznych. Dzięki takiemu rozłożeniu instalacji mamy pewność, że drewniany materiał nie odczuje różnic w temperaturze, co źle na niego wpływa. W innym wypadku może on kurczyć się i szybciej zużywać.

Należy również wybrać drewno o niskim współczynniku skurczu, ale z kolei wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. Nad ogrzewanie podłogowe można więc użyć gotowe deski warstwowe z litego drewna. Bardzo ważne jest również wykończenie desek – powinny być pokryte lakierem i klejem przeznaczonym do ogrzewania podłogowego. Przy litym drewnie parkiet powinien być cienki, co znacznie zwiększy przewodnictwo cieplne.

>> Zobacz też: Ile kosztuje remont i wykończenie kuchni?

Ogrzewanie podłogowe w całym domu, czy układ mieszany?

Wiele osób nie może zdecydować się na ogrzewanie podłogowe ułożone w całym domu, dlatego wybiera układ mieszany. Składa się on na grzejniki w wybranych pomieszczeniach oraz ogrzewanie podłogowe w łazienkach lub kuchni.

Niestety układ mieszany jest rozwiązaniem najdroższym pod względem inwestycji, ale również sprawia wiele problemów, jeśli chodzi o instalację. Zarówno w domu parterowym, jak i piętrowym najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie się jednego planu i wykonanie ogrzewania podłogowego w całym domu.

Pamiętaj też, że przy układzie mieszanym woda musi być dostarczana do grzejników w znacznie wyższej temperaturze w porównaniu z pętlami grzewczymi, umieszczonymi w betonowej wylewce podłogowej. Przy grzejnikach musi być zamontowane osobne urządzenie grzewcze, które będzie dostarczało gorącą wodę.

Ogrzewanie podłogowe na piętrze

Domy piętrowe również mogą mieć zamontowane ogrzewanie podłogowe. Pamiętać należy o tym, by strop był wzmocniony. Pomiędzy piętrami musi być ułożona instalacja, składająca się z przewodów doprowadzających ciepłą wodę do pętli grzewczych. Przewody grzejne zatapiane są w wylewce betonowej, jak dzieje się to w przypadku parteru. Wylewka w przypadku ogrzewania podłogowego jest niewiele większa niż przy ogrzewaniu „tradycyjnym”, w którym z kolei w podłodze umieszczane są rury do doprowadzania gorącej wody do grzejników.

Znajdujące się na piętrze obiegi grzewcze są zaprojektowane dla pomieszczeń umiejscowionym na poddaszu i zasila się je z jednego rozdzielacza ciepła. Przy piętrowym domu potrzebne są dwa regulatory pokojowe – jeden umiejscowiony na parterze, a drugi na piętrze. To pozwoli ustawić temperatury dla każdej kondygnacji, niezależnie od ustawień drugiego regulatora.

Zalety ogrzewania podłogowego:

  • brak potrzeby kupowania grzejnika do każdego pomieszczenia
  • lepsze samopoczucie i komfort cieplny
  • mniejsze zużycie energii
  • brak widocznych elementów grzejnych, co pozwala na lepsze ustawienie mebli
  • korzystny dla ludzkiej fizjologii pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Murale w Warszawie – te naprawdę przyciągają wzrok!
Murale w Warszawie – te naprawdę przyciągają wzrok!
Mieszkasz w Warszawie lub planujesz ją odwiedzić? Zobacz, jakie dzieła sztuki możesz podziwiać, przechadzając się ulicami stolicy!
Trendy oświetleniowe na 2023 rok – jakie lampy wybierzemy do poszczególnych pomieszczeń?
Trendy oświetleniowe na 2023 rok – jakie lampy wybierzemy do poszczególnych pomieszczeń?
Nadchodzi sezon 2023, a to oznacza, że ponownie zaczynamy szukać nowych, ciekawych lamp do domowych pomieszczeń. Jakie propozycje będą modne w nadchodzącym roku? Na co warto postawić, by wpisać się we wnętrzarskie trendy oraz zachować urok i funkcjonalność wymarzonych aranżacji? Sprawdzamy!
5 sposobów na optyczne powiększenie kuchni
5 sposobów na optyczne powiększenie kuchni
5 praktycznych sposobów na jaśniejszą kuchnię. Postaw na sprawdzone rozwiązania, które nadadzą transparentnego charakteru kuchennej przestrzeni.
Ostatnie wpisy