Czy salon warto łączyć z kuchnią?
KuchniaWnętrza

Czy salon warto łączyć z kuchnią?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Połączenie salonu z kuchnią jest dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy do zagospodarowania nie mamy zbyt wielkiej przestrzeni. Takie rozwiązanie coraz bardziej zyskuje na popularności również wśród właścicieli domów. Dlaczego? Jakie są zalety i wady łączenia kuchni z salonem? Sprawdźmy!

Zalety salonu z kuchnią

Zaprojektowanie salonu z kuchnią ma bez wątpienia wiele zalet. Przede wszystkim takie rozwiązanie pozwala stworzyć jasną oraz większą optycznie przestrzeń, na czym najbardziej zależy osobom posiadającym lokum o małym metrażu. Trend otwartych przestrzeni nie traci na swojej popularności już od kilku sezonów. Dlaczego? Istnieje wiele argumentów, które skłaniają do aranżacji salonu z kuchnią. Poznajmy kilka z nich.

 

Optyczne powiększenie przestrzeni

Połączenie salonu z kuchnią sprawia, że wnętrze jest bardziej otwarte i przestronne. Taki pomysł z pewnością sprawdzi się w zaciemnionych wnętrzach, gdzie postawienie ścianki działowej ograniczyłoby dostęp do światła słonecznego. Obecnie wiele właścicieli kawalerek, ale i nieco większych mieszkań decyduje się na wyburzenie ściany między kuchnią a salonem, dzięki czemu powstaje wspólna przestrzeń zarówno do gotowania, jak i relaksu.

Integracja całej rodziny

Dzięki otwartej przestrzeni między kuchnią a salonem dochodzi do częstszych interakcji wszystkich członków rodziny. W ten sposób domownicy spędzają ze sobą więcej czasu, co wpływa na polepszenie wzajemnych relacji. I tak oto w ten sposób kilka osób może w tym samym czasie wykonywać różne czynności, jak gotowanie, sprzątanie czy nakrywanie do stołu. Ponadto osoba przygotowująca pyszne posiłki będzie mogła równocześnie obserwować bawiące się dzieci lub oglądać program telewizyjny. 

Możliwość stworzenia przytulnej jadalni

Bardzo ważną kwestią w każdym domu jest utworzenie miejsca do wspólnego spożywania posiłków. Dzięki temu rodzina, a także zaproszeni goście mogą komfortowo poczuć się w trakcie obiadu czy kolacji. Połączenie kuchni z salonem daje taką możliwość, a mianowicie stworzenia przytulnego kącika jadalnego. Dobrym trikiem jest postawienie wyspy między kuchnią a salonem. Taki interesujący fragment zabudowy nie tylko pełni funkcję stołu jadalnego, ale także blatu, czy biurka. 

 

Projekt salonu z kuchnią — wady

Wbrew pozorom aranżacja kuchni z salonem wiąże się również z kilkoma wadami. Przede wszystkim niełatwo jest utrzymać porządek, a także zatrzymać unoszące się zapachy wyłącznie w strefie kuchennej. 

Trudność w utrzymaniu porządku

Jeżeli decydujesz się na połączenie salonu z kuchnią, powinieneś wziąć pod uwagę fakt, iż takie rozwiązanie może wymagać od Ciebie zmiany dotychczasowych nawyków podczas przygotowywania posiłków, zwłaszcza gdy przyjmujesz gości. Pamiętaj, że estetyka jest bardzo ważną kwestią. Niestety ciężko o jej zachowanie, w szczególności, gdy kuchnia przestaje być oddzielną strefą, która z reguły nie jest dostępna dla gości. W strefie roboczej zadbajmy zatem o nienaganny porządek, ponieważ przyjmując gości, wystawiamy na widok cały proces przygotowywania posiłków. 

Unoszące się zapachy

Wraz z otwarciem przestrzeni między kuchnią a salonem przechodzą też zapachy. Może to być aromat pieczonego ciasta, czy jabłek z cynamonem, które kojarzą się z przyjemnymi chwilami dzieciństwa. Niestety może to również być zapach smażonej ryby lub cebuli, co nie jest pożądane przez domowników, którzy najczęściej chcą jak najszybciej pozbyć się tej charakterystycznej woni z wnętrz. Brak ścian z pewnością spotęguje unoszenie się aromatów w salonie. 

Bezpieczeństwo dzieci

Połączenie salonu z kuchnią może okazać się niezbyt udaną opcją zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi. Dlaczego? Z jednej strony osoba przygotowująca posiłek ma oko na bawiące się maluchy, z drugiej zaś wiąże się to ze wzmożoną migracją pociech. Brak ścian sprawia, że dzieci mają otwartą drogę do kuchni, w której znajduje się gorący piekarnik lub naczynia z gotującymi się potrawami. Posiadając dzieci warto odpowiednio zabezpieczyć piekarnik i szuflady za pomocą specjalnych blokad, których nie otworzą maluchy, dzięki czemu uda się uniknąć przykrych incydentów.


Jeżeli zastanawiamy się nad aranżacją salonu z kuchnią, musimy przeanalizować, czy to rozwiązanie będzie odpowiednie dla naszego wnętrza, czy też ze względu np. na dzieci, lepiej porzucić ten pomysł. Weźmy pod uwagę wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania. Decydując się na salon z kuchnią, możemy wykorzystać do takiej aranżacji platformę Woodlove.to, na której znajdziemy niezbędne inspiracje oraz najlepszych fachowców, którzy pomogą nam w stworzenie idealnej przestrzeni.

 

Zdjęcia: materiał zewnętrzny Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Łazienka w stylu glamour – pomysły na wykończenie wnętrza
Łazienka w stylu glamour – pomysły na wykończenie wnętrza
Luksusowe pomieszczenie, eleganckie materiały i dekoracje - to właśnie łazienka w stylu glamour. Zobacz, jak ją urządzić.
Upał w domu? Zobacz, jak zredukować temperaturę
Upał w domu? Zobacz, jak zredukować temperaturę
Chcesz poznać najlepsze sposoby na zredukowanie upału w domu? Poznaj nasze propozycje, dzięki którym zapomnisz o wysokich temperaturach.
Jak magazyny energii mogą zrewolucjonizować twoje gospodarstwo rolne?
Jak magazyny energii mogą zrewolucjonizować twoje gospodarstwo rolne?
Poznaj sposób, w jaki magazyny energii mogą pomóc w efektywniejszym i bardziej zrównoważonym zarządzaniu twoim gospodarstwem rolnym.
Ostatnie wpisy