Eko sposoby na oszczędzanie wody
Zrób to sam

Eko sposoby na oszczędzanie wody

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ekologia to w dzisiejszych czasach nie tylko popularny trend, ale konieczność. Co możesz zrobić, aby również dołożyć swoją cegiełkę do ratowania naszej planety? Podpowiadamy, jakie kroki możesz podjąć, aby już dzisiaj zacząć oszczędzać wodę!

Woda to najcenniejsze, co daje nam planeta. Dlatego też tak ważne jest, aby podchodzić do niej z rozwagą oraz szacunkiem. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby być bardziej eko oraz oszczędzać wodę.

Oszczędzanie wody w domu – jak to zrobić?

W naszych domach zużywamy ogromne ilości wody. Jest to nie tylko nieekologiczne, ale również nieekonomiczne. Możesz jednak wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka zachowań, które pozwolą Ci na rozważniejsze podejście do zużycia wody.

Sprawdź hydraulikę

Pierwszym krokiem do oszczędzania wody jest sprawdzenie sprawności hydrauliki. Koniecznie wezwij fachowca, aby sprawdził, czy wszystkie rury w Twoim domu są szczelne. Pamiętaj, że cieknąca woda, o której możesz nie mieć pojęcia, jest nie tylko mało ekologiczna, ale również mało opłacalna dla Twojego portfela. Jeśli więc chcesz zadbać zarówno o środowisko, jak i o swoje finanse, to sprawdzanie rur raz na jakiś czas jest obowiązkowym krokiem. 

Codzienne zachowania

Również zmiana codziennych zachowań pomoże Ci ograniczyć zużycie wody. Co dokładnie warto wprowadzić do swojej codziennej ruty?

Warto zacząć od swoich nawyków dotyczących kąpieli. Nie od dziś wiadomo, że znacznie lepszym dla planety rozwiązaniem jest prysznic. Pamiętaj jednak, że nie może trwać on zbyt długo, ponieważ wtedy skutek będzie odwrotny od zamierzonego. 

Nawyki oszczędzające wodę warto wprowadzić także w kuchni. Jak? Nastawiaj zmywarkę tylko wtedy, kiedy będzie pełna, płucz owoce i warzywa w zlewie lub garnku napełnionym wodą, a nie pod bieżącym strumieniem, gotując produkty w garnku, wlej tylko tyle wody, aby je zakryć. Takie drobne zmiany będą dla Ciebie praktycznie niezauważalne, ale jednocześnie będą w stanie wiele zmienić.

Zbieraj deszczówkę

Jeśli mieszkasz w domu lub posiadasz działkę, to możesz zdecydować się również na zbieranie deszczówki. Największą zaletą tego rozwiązania jest oczywiście fakt, że woda pozyskana w ten sposób jest nie tylko ekologiczna, ale również darmowa. Możesz z powodzeniem wykorzystać ją na przykład do podlewania ogrodu – deszczówka jest znacznie lepsza dla roślin, ponieważ nie zawiera chloru. Świetnie sprawdzi się również do sprzątania. Pamiętaj jednak, że aby zbierać deszczówkę, potrzebne będą zbiorniki na wodę deszczową

Fot.: Burst/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Planujesz wybudować dom – przeczytaj poradnik budowlany MURATORA
Planujesz wybudować dom – przeczytaj poradnik budowlany MURATORA
Jeżeli dopiero planujemy lub właśnie rozpoczynamy budowę domu, koniecznie zapoznajmy się z profesjonalnym poradnikiem budowlanym. Zawarte w nim cenne wskazówki pozwolą nam uniknąć typowych błędów popełnianych przez wielu inwestorów oraz sprawią, że do minimum ograniczymy nieprzewidziane wydatki.
Bramy rolowane – wady i zalety
Bramy rolowane – wady i zalety
Zastanawiasz się nad montażem bramy roletowej w swoim garażu? Zanim zdecydujesz, poznaj zalety i wady takiego rozwiązania.
Jak wybrać półkę na książki?
Jak wybrać półkę na książki?
Przechowuj książki w widocznym miejscu, żeby mieć je zawsze pod ręką. Sprawdź, jaką półkę wybrać.
Ostatnie wpisy