Jak zaprojektować wejście do domu? Pomysły na aranżację
Budowa i remont

Jak zaprojektować wejście do domu? Pomysły na aranżację

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trudno wyobrazić sobie nowy i piękny dom bez okazałego, stylowego wejścia. Dlaczego to takie ważne?

Przecież to właśnie w kierunku wejścia zawsze kierują się oczy naszych gości, sami także codziennie wielokrotnie właśnie przez strefę wejściową przechodzimy. Jak ją zaaranżować? Oto kilka ważnych kwestii.

Wejście jako wizytówka domu

Strefa wejściowa to nie tylko miejsce w elewacji, gdzie znajdują się drzwi zewnętrzne, ale cała trasa od furtki właśnie do drzwi. Ten fragment naszej posesji musi być ciekawie i estetycznie urządzony tak, żeby zachęcał nas i naszych gości do wejścia. Potrzeba jednak też, żeby był funkcjonalny, a więc łatwy w czyszczeniu i utrzymaniu w czystości. Oczywiście musi również tworzyć harmonijną całość z całą resztą domu. Warto więc odpowiednio wcześniej przemyśleć jego aranżację.

>> Zobacz też: Ceny materiałów budowlanych rosną – UOKiK sprawdza, czy to zmowa firm?

Na co warto zwrócić uwagę?

Na wygląd wejścia do domu składa się szereg czynników, które wizualnie kształtują przestrzeń. Chodzi między innymi o:

Kształt schodów i stopni

Liczy się ich układ, kształt i usytuowanie względem ściany frontowej. Nawet kolor ma dość duże znaczenie. Jest też nacisk na to, żeby stopnie były zaprojektowane jako bezpieczne, wygodne i pozwalające na ergonomiczne pokonywanie przewyższeń. Zaleca się, żeby przy domu jednorodzinnym stosować stopnie o 18 cm wysokości i 27 cm szerokości. 

Ganek lub weranda

Ganek lub weranda nie tylko może mieć bardzo ciekawy wygląd dopasowany do stylu, w jakim powstał cały dom, ale posiada też ważną rolę praktyczną. Osłoni drzwi od deszczu, ale też wiatru i chłodu, które mogą być bardzo nieprzyjemne dla domowników. Można też tutaj pomieścić szafkę na budy lub wygospodarować nieco miejsca na przybory do sprzątania lub potrzebne narzędzia ogrodowe. Warto więc, żeby ten element architektury był nieco bardziej obszerny, niż mogłoby tego wymagać absolutne minimum.

Wygląd ścieżki do domu

Z reguły doradza się, aby wejście do domu nie było usytuowane zbyt blisko bramki. Dzięki temu można je podziwiać z odpowiedniej perspektywy. Sama ścieżka powinna być wyraźnie wydzielona i widoczna. Na rynku znajdziemy całą gamę produktów, które mogą posłużyć do jej oświetlenia. Można wykorzystać oświetlenie zasilane z sieci elektrycznej, ale coraz bardziej popularne są lampy solarne. Obecnie można je kupić w rozmaitych rozmiarach, kształtach i o zróżnicowanej mocy.

Trzeba też zadbać nie tylko o to, aby była utwardzona, ale także zabezpieczyć przed przerastaniem chwastów. Musi być też odpowiednio doświetlona po to, żeby o każdej porze można było bezpiecznie przejść drogę od domu do furtki. Można do tego użyć także świateł solarnych z czujnikiem ruchu, co pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze.

Modne typy wejść do domu. Które wybrać?

Jakie konkretnie typy wejść do domu mamy do wyboru? Które będą pasować do naszego?

Wejście rustykalne

Może dobrze się prezentować nie tylko w przypadku typowo wiejskich domów. Bardzo często na dachu rustykalnego ganku znajduje się czerwona dachówka, na ścianach zaś cegła lub kamień ozdobny. Ważne, żeby materiały nawiązywały do naturalnych. Ważne też, żeby drzwi były odpowiednio dobrane i najlepiej zrobione z drewna. 

Podwieszany sufit i przeszklony ganek

Nowoczesne budynki także powinny mieć efektowne wejścia. Szkło i podwieszany sufit nad wejściem mogą dać ciekawy industrialny efekt.

Wejście po niskich schodach z bujną roślinnością

Przestrzenie po obu stronach drzwi są cennym miejscem, które da się zagospodarować dla stworzenia wejścia z bujną roślinnością. Niewysokie tarasy lub skalniaki nadadzą temu projektowi żywiołowości i zdecydowanie będą przykuwać wzrok. 

Wejście z niewielkim drewnianym daszkiem

Tego rodzaju niewielkie konstrukcje i typy zadaszenia są bardzo skuteczne w ożywianiu nieco zbyt topornych brył dawniejszych budynków – choćby tych z lat 80 i 90. Dodatkowo uzyskujemy ochronę przed wiatrem, deszczem i chłodem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Grzejnik żeliwny – obudować czy nie?
Grzejnik żeliwny – obudować czy nie?
Masz w domu grzejnik żeliwny i zastanawiasz się co z nim zrobić? Oto sposoby na wpasowanie go w różne aranżacje!
Jakie krzesła do kuchni wybrać?
Jakie krzesła do kuchni wybrać?
Krzesła kuchenne to ważny element wyposażenia. Odpowiednio dobrane krzesła będą nie tylko funkcjonalne, ale także będą stanowić element dekoracyjny, który wpłynie na styl i wygląd całej kuchni. Jakie krzesła wybrać?
Jak utrzymać tkaninę obiciową w dobrym stanie?
Jak utrzymać tkaninę obiciową w dobrym stanie?
Tkanina obiciowa jest sercem wielu domów, nadając wnętrzom ciepło i styl. Od sof przez krzesła po zasłony, materiały te są narażone na codzienne zużycie. Dowiedz się, jak dbać o nie, by służyły przez lata.
Ostatnie wpisy