Kamienie w ogrodzie – jak je wykorzystać?
InspiracjeRośliny

Kamienie w ogrodzie – jak je wykorzystać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kamienie w ogrodzie pozwalają stworzyć niesamowitą atmosferę, idealnie komponują się z roślinnością, stając się tym samym ozdobą posesji. Istnieje wiele różnorodnych sposobów na ich wykorzystanie, które zależą niemal wyłącznie od wyobraźni. Przedstawiamy pomysły na zastosowanie kamienia w ogrodzie. 

Kamień kamieniowi nierówny 

Chcąc zastosować w aranżacji krajobrazu kamienie, warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różnorodne rodzaje, różniące się między sobą między innymi kształtami, kolorystyką, a także tym, do czego są przeznaczone. Wśród najpopularniejszych rodzajów kamieni stosowanych w ogrodach można wyróżnić: 

  • otoczaki – klasyczne kamienie, które pochodzą z pól lub żwirowni. Cechują się one obłym kształtem, który zawdzięczają wielu tysiącom lat naturalnego rzeźbienia poprzez grunt, i wodę, 
  • grys – to nic innego jak łamane kruszywo, w związku z czym cechuje się on nieregularnymi kształtami i dostępny jest w wielu różnorodnych kolorach, od śnieżnej bieli, po wszelkiego rodzaju odcienie szarości oraz beżu, 
  • łupki kamienne i kora kamienna – drobne elementy kamienne, o niestandardowych wymiarach, przypominające swoim wyglądem korę drzewną.

To, jakie kamienie zostaną wybrane do ogrodu, zależy głównie od tego, na jakim efekcie nam zależy i do czego będą one wykorzystywane. 

4 pomysły na wykorzystanie kamieni w ogrodzie 

Kamień ze względu na swoją niezwykle wdzięczną formę i wygląd, idealnie odnajduje się w ogrodach i daje nieskończone możliwości aranżacyjne. Poniżej przedstawiamy kilka z licznych propozycji na to, jak wykorzystać go w ogrodzie. 

Ogrodzenie gabionowe 

W ostatnich latach niezwykłą popularność zyskały ogrodzenia gabionowe, które wykorzystują w swojej konstrukcji między innymi kamienie. Ten rodzaj ogrodzeń wywodzi się z wojskowości, jednak z powodzeniem został on zaadaptowany na posesje prywatne. Z wykorzystaniem kamiennych gabionów można stworzyć zarówno ogrodzenie posesji, jak i efektowne płotki okalające dane strefy, jak przykład warzywniak. 

Do wykonania ogrodzenia gabionowego niezbędne będą same gabiony, czyli klatka wykonywana z metalowych przęseł o prostokątnej formie. Ich wnętrze należy wypełnić natomiast dowolnie dobranymi kamieniami, przy czym warto wiedzieć, że najlepiej prezentują się one w połączeniu z otoczakami. 

Kamienne ławki 

Kolejnym sposobem na ulokowanie kamieni w przestrzeniach ogrodowych jest wykonanie z ich wykorzystaniem niezwykle stylowej i efektownej, kamiennej ławki. Potrzebne w tym celu będą kamienie o średnich rozmiarach, które należy układać jeden na drugim, przekładając je zaprawą cementową i tworząc najpierw postawę ławki, a następnie jej oparcie. 

Klasyczny skalniak 

Jedną z najpopularniejszych metod wykorzystywania kamienia w ogrodzie jest użycie ich do wykonania skalniaka. W tym celu najlepiej wybierać kamienie, takie jak łupki, otoczaki, czy bryły skalne. Jednak najlepiej będzie się on prezentował, kiedy użyte do jego wykonania kamienie będą jednolite. Warto także pamiętać, aby przy wykonywaniu skalniaka nie używać wapieni czy dolomitów, ze względu na fakt, że wypłukujący się z nich wapń może mieć niekorzystny wpływ na roślinność. 

Palenisko 

Kamienie z powodzeniem mogą posłużyć także do wykonania paleniska, przy którym można urządzać ogniska wraz z rodziną i znajomymi. Wystarczy wykopać okrąg o odpowiednich dla siebie wymiarach, a następnie wyłożyć go kamieniami i posypać mieszanką cementu z piaskiem, a następnie delikatnie spryskać wodą, aby całość prezentowała się nie tylko efektownie, ale także gwarantowała bezpieczeństwo użytkowania i trwałość. 

Jak widać, możliwości na wykorzystanie kamienia w ogrodach jest bardzo wiele. Dlatego też warto wziąć ten materiał pod uwagę w trakcie aranżowania terenu. Jego zaletą jest bowiem oprócz łatwości wykorzystania i efektownego wyglądu także stosunkowo niska cena w porównaniu do innych, alternatywnych surowców i tworzyw.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wentylator kolumnowy — wady i zalety
Wentylator kolumnowy — wady i zalety
Dowiedz się więcej o wentylatorach kolumnowych i zdecyduj czy warto kupić właśnie ten produkt na walkę z wysokimi temperaturami!
Architekt wnętrz z Krakowa radzi: jak urządzić mieszkanie w stylu boho?
Architekt wnętrz z Krakowa radzi: jak urządzić mieszkanie w stylu boho?
Wnętrza boho wydają się niedbałe, a jednocześnie przyciągają spojrzenia i fascynują.
Wybierz odpowiednie rośliny do Twojego wnętrza
Wybierz odpowiednie rośliny do Twojego wnętrza
W tym artykule omówimy, jak wybrać odpowiednie rośliny do Twojego wnętrza, aby stworzyć przyjemną atmosferę i cieszyć się korzyściami, jakie niosą ze sobą.
Ostatnie wpisy