Jak poprawnie zmierzyć okna?
Budowa i remont

Jak poprawnie zmierzyć okna?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Prawidłowy pomiar okien jest jedną z najważniejszych czynności, jakie musimy wykonać, planując zakup nowych okien. Wysokość i szerokość otworu okiennego nie wystarczą! W tym artykule dowiesz się, jak poprawnie dokonać pomiaru.

Wymieniasz okna na nowe? Planujesz ich zakup do swojego nowo wybudowanego domu? Właściwie dobrany wymiar okien będzie jednym z istotnych czynników decydujących o ich funkcjonalności. To bardzo ważne, aby przed zakupem dobrze zmierzyć otwór okienny. Dodatkowo znajomość dokładnego wymiaru pozwoli Ci przekalkulować koszt zakupu okien przy użyciu internetowych kalkulatorów do wyceny. Zobacz, jak poprawnie wykonać pomiar.

Jak prawidłowo zmierzyć okna?

Wykonanie pomiaru okien nie jest wcale oczywistym zadaniem. Jeżeli chcesz zrobić to samodzielnie i uniknąć błędów, będziesz potrzebować pewnej wiedzy. Niewłaściwy wymiar okien może spowodować problemy z ich montażem, trudności z zakotwiczeniem w ścianie oraz z wykonaniem fugi łączącej, a także negatywnie wpłynie na ich szczelność. 

Pomiar szerokości okna

Zacznij od pomiaru szerokości okien. W tym celu zmierz szerokość otworu okiennego w kilku miejscach (przynajmniej w trzech) – wymiary mogą się nieco różnić. Wybierz ten o najmniejszej wartości i odejmij od niego 3 cm – tyle będzie potrzebne jako luz montażowy; 1,5 cm z prawej oraz 1,5 cm z lewej strony na ustawienie i piankowanie okna. Otrzymany wynik będzie szerokością okna, jaką podasz w zamówieniu. 

Pomiar wysokości okna

Następnie przejdź do mierzenia wysokości okien. Zakładamy tutaj, że w projekcie Twojego domu znajdą się standardowe okna z parapetem – prawidłowe pomiary w przypadku innych rozwiązań opisane są poniżej. Zmierz wysokość otworu w kilku miejscach. Wybierz najmniejszy wymiar i odejmij od niego 5 cm – na listwę parapetową odejmuje się 3 cm oraz 2 cm na luz montażowy. Otrzymany wynik będzie wysokością okna, jaką podasz w zamówieniu.

Pomiar wysokości okna bez parapetu

Zmierz wysokość otworu okiennego w kilku miejscach. Wybierz najmniejszy pomiar i odejmij od niego 2 cm potrzebne na luz montażowy.

Pomiar wysokości okien sięgających podłogi

W przypadku wysokich okien sięgających podłogi, jak również drzwi balkonowych, pomiar wykonuje się następująco: mierzymy wysokość otworu okiennego w kilku miejscach i ponownie wybieramy najmniejszą wartość. Odejmujemy od niej 2 cm na luz montażowy. Dodatkowo jednak musimy uwzględnić budowę podłogi – zależnie od projektu jej wysokość może być różna. Wysokość podłogi musimy odjąć od całkowitej wysokości okna.

Przeczytaj też: https://dladomatora.pl/budowa-i-remont/pekniecia-na-scianie-jak-naprawic/

Zdjęcie główne: Carlos Caamal/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać właściwą instalację technologiczną?
Jak wybrać właściwą instalację technologiczną?
Współczesny przemysł w znacznej mierze opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii.
Lidlomix wycofany ze sprzedaży w Hiszpanii – czy w Polsce też?
Lidlomix wycofany ze sprzedaży w Hiszpanii – czy w Polsce też?
Sąd uznał, że Lidlomix narusza prawa patentowe Thermomixa. Robot Lidla ma zostać wycofany z hiszpańskich sklepów. Co z dostępnością Lidlomixa w Polsce?
Trawnik samonawożący – pielęgnacja i zalety
Trawnik samonawożący – pielęgnacja i zalety
Coraz więcej mówi się o trawnikach samonawożących. Dlaczego warto je mieć i jakie są zalety takiego rozwiązania?
Ostatnie wpisy