Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – ile kosztuje?
Budowa i remont

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – ile kosztuje?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wynajęcie mieszkania to korzystny sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Niestety udostępnienie lokalu osobom trzecim to nie tylko zyski, ale także ryzyko powstania szkód zależnych od lokatorów, ale także wywołanych siłami natury. Jak się przed nimi chronić? Najlepiej wykupić ubezpieczenie. Sprawdź, ile kosztują jego poszczególne warianty.

Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Odpowiedź na to pytanie zdecydowanie jest twierdząca. Każde mieszkanie jest narażone na powstanie szkód, jednak lokal oddawany w użytkowanie osobom trzecim jest tym bardziej podatny na ich wystąpienie. Nie masz przecież pewności, czy lokatorzy w prawidłowy sposób dbają o wszystkie instalacje. Nie wiesz też, czy nie wyjechali i nie mają szans zareagować na wystąpienie zalania lub pożaru. 

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania pozwoli Ci uzyskać rekompensatę w przypadku powstania szkody. Co bardzo istotne, istnieje wiele wariantów polis, dlatego możesz dobrać rodzaj zabezpieczenia, który najlepiej ochroni Twój dobytek. Jakich ryzyk najczęściej dotyczą ubezpieczenia mieszkań oddawanych pod wynajem?

Można je podzielić na dwie grupy. Pierwsza jest związana ze zdarzeniami losowymi, takimi jak: 

  • zalanie,
  • pożar,
  • wybuch, 
  • uderzenie pioruna,
  • szkody wywołane przez silny wiatr lub ulewny deszcz.

O ile wyżej wymienione szkody mogą wydarzyć się w każdym mieszkaniu, nawet takim, w którym cały czas przebywa właściciel, o tyle druga grupa szkód dotyczy działań bezpośrednio podejmowanych przez lokatorów. Takie polisy są szczególnie polecane, jeśli wynajmujesz mieszkanie. Nigdy przecież do końca nie wiesz, czy lokatorzy są osobami godnymi zaufania. Nie trudno też o kosztowny w skutkach wypadek. Do takich ryzyk należą:

  • wandalizm,
  • dewastacja mienia,
  • stłuczenie przedmiotów szklanych.

Warto także rozważyć wykupienie polisy OC w życiu prywatnym. Zabezpiecza ona w przypadku, gdy Ty lub Twoi lokatorzy wyrządzicie szkodę osobie trzeciej, na przykład dojdzie do zalania mieszkania sąsiada. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zrekompensuje naprawę powstałych uszkodzeń.

Ile kosztuje ubezpieczenie wynajętego mieszkania?

Koszt polisy ubezpieczeniowej zależy od tego, jakie ryzyka zostaną w niej uwzględnione. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle przygotowują pakiety usług, aby ułatwić klientom wybór, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać dokładnie takie zabezpieczenie, jakie Cię interesuje.

Pakiety proponowane przez wiodących ubezpieczycieli zwykle obejmują:

  • OC w życiu prywatnym
  • OC wynajmującego
  • OC od zalania osób trzecich.

Jest to najkorzystniejsze połączenie, które pozwoli Ci uchronić się przed najczęściej występującymi szkodami.

Ceny poszczególnych polis różnią się między sobą. Wynika to zarówno ze zróżnicowanego zakresu ochrony, jak i z cennika towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli chcesz wiedzieć, ile zapłacisz, wybierając konkretną opcję, wejdź na stronę https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator.

Znajdziesz tam wygodny w obsłudze kalkulator ubezpieczeń, dzięki czemu już w kilka minut poznasz ceny poszczególnych usług. Możesz porównywać oferty różnych firm i wybrać taką polisę, która najlepiej wpisuje się w Twoje potrzeby. 

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie materiały wybrać do budowy ekologicznego domu?
Jakie materiały wybrać do budowy ekologicznego domu?
Dowiesz się, jakie eko-surowce wybrać do budowy swojego domu, aby zachować równowagę między komfortem, zdrowiem a środowiskiem.
Baterie wannowe wolnostojące – wszystko, co musisz wiedzieć
Baterie wannowe wolnostojące – wszystko, co musisz wiedzieć
Jeżeli zastanawiasz się nad montażem wanny wolnostojącej z baterią podłogową w swojej łazience, koniecznie przeczytaj ten artykuł, aby poznać wszystkie istotne aspekty takiego rozwiązania.
Przygotowanie domu na psa
Przygotowanie domu na psa
Chcesz przygarnąć psa? Zobacz, jak przygotować siebie i dom na przybycie nowego członka rodziny!
Ostatnie wpisy