Jak zabezpieczyć mieszkanie przed pożarem?
Budowa i remont

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed pożarem?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W trwającym sezonie grzewczym nasze mieszkania i domy są znacznie bardziej zagrożone pożarem. Dlatego też warto dodatkowo zadbać o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz odpowiednie zabezpieczenie lokum. Dowiedz się, jak  dokładnie możesz zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie przed wybuchem pożaru.

Bezpieczeństwo pożarowe jest niezwykle istotne, szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy zagrożenie pożarem w domu lub mieszkaniu jest znacznie większe. Dowiedz się, jak możesz się zabezpieczyć przed taką ewentualnością. 

Czujniki dymu – proste urządzenie chroniące przed pożarem

Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań chroniących Twój dom lub mieszkanie przed pożarem są czujki dymu. Dzięki nim system alarmowy będzie w stanie wyczuć dym oraz ostrzec Cię przed nim. Takie czujniki bezwzględnie powinny zaleźć się w domach, które wyposażone są w instalację gazową czy kominek.

Jest to rozwiązanie, które pozwoli na szybą ewakuację oraz powiadomienie straży pożarnej odpowiednio wcześnie. Zazwyczaj czujki dymu lub czadu alarmują o zagrożeniu za pomocą sygnałów akustycznych oraz optycznych. Ogromną zaletą, która może dodatkowo zachęcić za zdecydowania się na czujnik dymu w domu, jest łatwy montaż i stosunkowo niska cena tego typu urządzeń.

Gaśnica jako konieczne wyposażenie domu

Bardzo ważne jest także, aby w każdym domu znalazła się choć jedna gaśnica. Jednak jaką wybrać? Do zabezpieczenia swojego lokum najlepsza będzie gaśnica typu ABC, która przeznaczona jest do gaszenia pożarów ciał stałych, cieczy i gazów. Warto także zainwestować w gaśnicę typu F, która przeznaczona jest do gaszenia pożarów tłuszczów i olejów – będzie to świetne rozwiązanie do kuchni. Warto także pamiętać, aby umieścić gaśnicę w łatwo dostępnym miejscu, znanym każdemu domownikowi. 

Zadbaj o sprawną instalację grzewczą, elektryczną i gazową

Ogromna część pożarów w domach i mieszkaniach spowodowana jest niesprawną instalacją grzewczą, gazową lub elektryczną. Możesz tego uniknąć, jeśli będziesz regularnie sprawdzać stan swoich instalacji. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na prawidłowy montaż każdej z instalacji. W tym celu zatrudnij fachowca, który zapewni odpowiedni i bezpieczny montaż. Znacząco zwiększy to także bezpieczeństwo późniejszej eksploatacji.

Nieocenione są również cykliczne kontrole. Pamiętaj, że instalacje gazowe i przewody kominowe powinny być sprawdzane co najmniej raz w roku. Bardzo ważna jest również kontrola urządzeń grzewczych takich jak piece i kominki – szczególnie przed sezonem grzewczym, kiedy urządzenia te pracują na pełnych obrotach. Nie zapominaj także, że decydując się na taki przegląd, zawsze należy  korzystać z pomocy specjalisty. 

Niepalne materiały budowlane

Sposobem na zabezpieczenie domu przed pożarem może być także zastosowanie niepalnych materiałów budowlanych. Dzięki temu będziesz w stanie zminimalizować ryzyko pożaru oraz jego skutków. Jakie więc materiały wybierać? Idealnym przykładem jest z pewnością wełna skalna, która nawet w przypadku zaprószenia ognia nie będzie go rozprzestrzeniać, co daje znacznie więcej czasu na ewakuację i powiadomienie straży pożarnej o zaistniałym zagrożeniu.

Zdj. główne: Ricardo Gomez Angel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety i zastosowanie moskitiery
Zalety i zastosowanie moskitiery
Moskitiery – montować czy nie? Odpowiedź może być tylko jedna. Dowiedz się więcej na temat zalet tego rozwiązania!
Jak znaleźć dom lub mieszkanie w Lublinie?
Jak znaleźć dom lub mieszkanie w Lublinie?
Sprawdźmy więc w jaki sposób najlepiej znaleźć dom lub mieszkanie na sprzedaż w Lublinie.
Trendy we wnętrzach 2021 – jakie są prognozy?
Trendy we wnętrzach 2021 – jakie są prognozy?
Jakie trendy we wnętrzach będą górować w 2021? Sprawdź, jakie aranżacje będą dominować!
Ostatnie wpisy