Darowizna nieruchomości obciążonej hipoteką
Budowa i remont

Darowizna nieruchomości obciążonej hipoteką

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przepisanie komuś bliskiemu cudownego domu lub mieszkania może być świetnym prezentem albo dość sporym rozczarowaniem. Wszystko zależy od kilku czynników, które wpływają na jedną lub drugą wersję wydarzeń. Warto się dowiedzieć, kiedy taki prezent przyjąć, a kiedy lepiej odrzucić.

Kredyt hipoteczny – pomoc, czy przekleństwo?

Często jest tak, że rodzice przepisują nowy dom swoim dzieciom. Wybudowany kilka lat temu, bardzo ładny i duży. Może to być świetny pomysł na podarunek, jednak należy poważnie zbadać temat samej hipoteki, o ile takowy istnieje. Jeśli to właśnie kredytobiorca jest wspomnianym rodzicem lub zwyczajnie osobą, która wie, że chce przepisać dom komuś innemu, warto jeszcze przede wszystkim dokładnie dobrać odpowiednią ofertę kredytu. W tym celu można użyć wielu opcji. Posłuchać rady znajomych, rodziny, albo poszukać na własną rękę. Ich liczba jednak może wprowadzić w niejeden zawrót głowy. Do tego bardzo często mogą być one na pierwszy rzut oka niejasne i niezrozumiałe. Warto w takim wypadku sięgnąć po dostępne narzędzia internetowe, jak chociażby porównywarka ofert kredytowych online. Ta podana niżej posiada oferty pochodzące jedynie z pewnych źródeł. 

Każda propozycja jest dokładnie rozpisana pod względem samej sumy, która zostaje pożyczona, na jaki okres obowiązuje spłata oraz wysokość samej raty. Na samej stronie można znaleźć również wiele cennych porad, które mogą w znacznym stopniu ułatwić postawienie pierwszych kroków na drodze do hipoteki. Można się dowiedzieć chociażby o programie rządowym, który umożliwia pomoc w zaciągnięciu kredytu hipotetycznego u ludzi młodych. Sprawia on, że wkład własny zostaje w pewnym stopniu sfinansowany przez państwo. Więcej na ten temat, jak i samą porównywarkę można znaleźć tutaj: kredyt-na-nieruchomosc.pl.

Należy jednak pamiętać, że przy doborze odpowiedniego kredytu wymagane jest posiadanie stosownego ubezpieczenia. Zwykle bank wymaga standardowej ochrony takiego domu, czyli takiej chroniącej przed pożarem, powodzią, obfitymi opadami deszczu, gradu, śniegu, oraz uderzeniem pojazdu lądowego. Elementami chronionymi natomiast powinny być stałe wyposażenie oraz mury. Możliwe jest nabycie dodatkowych rozszerzeń, jednak trzeba pamiętać o rosnących tym samym kosztach.

Kiedy darowizna może okazać się kłopotem?

Darowanie mieszkania lub domu jest pięknym i bardzo pomocnym gestem, jednak może przysporzyć również sporo problemów. Wszystko zależy tak naprawdę od samej instytucji bankowej. Jeśli jest wiadome, że poprzedni właściciel spłacał ratę regularnie oraz nie miał z samym bankiem żadnych problemów, na dodatek samego długu nie zostało już tak wiele, to istnieje duże prawdopodobieństwo zaistnienia pewnej korzyści z przyjęcia takiego mieszkania lub domu. W przypadku pewnych nieścisłości, taki prezent może się jednak okazać sporym problemem. Warto wspomnieć, że bank zwykle sprawdza osobę, na którą mieszkanie ma zostać przepisane. Jest to wymagane, ponieważ zgoda banku jest konieczna w celu przepisania kredytu na inną osobę. Zgodnie z najnowszymi przepisami bank nie musi wyrażać zgody na samo zbycie mieszkania. Oznacza to, że obdarowany nie musi przejmować wartości kredytu, ale odpowiadać będzie samą wartością mieszkania. W przypadku, gdy dana nieruchomość w postaci domu, lub mieszkania nie jest obciążona żadnym kredytem, niewymagana jest żadna zgoda banku. Warto dokładnie zbadać ten temat: http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/darowizna-mieszkania-z-hipoteka-co-musisz-wiedziec/.

Zdjęcie główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zasady wyboru kominka
Zasady wyboru kominka
Chcesz kupić kominek, a może już go posiadasz? Zapoznaj się z tymi informacjami, które są istotne przy paleniu w kominku!
Jak dokonać wyboru biura serwisowanego, mając na względzie rozwój swojej firmy?
Jak dokonać wyboru biura serwisowanego, mając na względzie rozwój swojej firmy?
Poznaj zalety biur serwisowanych i dowiedz się, jak wybrać najlepszą dla swojej firmy opcję, która przyczyni się do jej dynamicznego rozwoju.
Jak zaprojektować wejście do domu? Pomysły na aranżację
Jak zaprojektować wejście do domu? Pomysły na aranżację
Jak sprawić, żeby aranżacja wejścia była stylowa i efektowna? Oto kilka pomysłów.
Ostatnie wpisy