Działka rekreacyjna – formalności i porady
Budowa i remont

Działka rekreacyjna – formalności i porady

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest działka rekreacyjna i co może się na niej znajdować? Wreszcie: jakich formalności trzeba dochować przy jej zakupie? 

Warto zapoznać się z odpowiedziami na te pytania po to, by bez stresu cieszyć się weekendowymi wypadami na działkę rekreacyjną, które pozwolą nam odpocząć od zgiełku większego lub mniejszego miasta.

Działka rekreacyjna – charakterystyka prawna

Pierwszym problemem, z którym stykają się osoby myślące o zakupie działki rekreacyjnej. są zawiłości prawne. Okazuje się bowiem, że prawo budowlane w Polsce nie podaje precyzyjnej definicji tego, jaki grunt jest działką rekreacyjną. Należy więc przyjąć, że chodzi o działkę wykorzystywaną ściśle w celach wypoczynkowych i rekreacyjnych.

Dlaczego tak kochamy działki rekreacyjne?

Działka rekreacyjna z domkiem związana jest z tym, że dają możliwość odskoczni od codzienności, którą spędzamy w mieście. Możliwość ucieczki na działkę w czasie weekendu została teraz jeszcze poszerzona dzięki temu, że wiele osób pracuje zdalnie i może wykonywać swój zawód nie tylko z zakładu pracy czy domu, ale niekiedy także z obszaru działki rekreacyjnej. 

Warto zauważyć, że wielu Polaków doceniło posiadanie takich gruntów wtedy, gdy w kraju ogłoszono lockdown. Szczęśliwcy, którzy mogli wyjechać w takie miejsca, nie musieli cisnąć się w swoich mieszkaniach wtedy, gdy za oknem panowała piękna pogoda

Co może znajdować się na działce rekreacyjnej?

Możliwość zagospodarowania działki rekreacyjnej określa kilka dokumentów. Będą to zwłaszcza: Prawo budowlane (ust. z dnia 7 lipca 1994), Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych (z 13 grudnia 2013 r.), Regulamin ROD i Plan zagospodarowania ROD. 

Typowa działka rekreacyjna z domkiem jest traktowana jako forma pośrednia pomiędzy działką budowlaną a rolną. Istnieją jednak pewne możliwości zabudowania – zezwala się na budowę (Prawo budowlane, art. 29.1):

  • bez pozwolenia i zgłoszenia wybudujemy altany wolnostojące o powierzchni do 35 m²; zaznacza się jednak, że łączna ilość takich obiektów może wynosić najwyżej dwa na każde 500 m² działki;
  • za zgłoszeniem można wybudować wolnostojący indywidualny domek rekreacji indywidualnej o powierzchni do 35 m², gdzie na każde 500 m² takiej działki może przypadać tylko jeden taki budynek; warto dodać, że w ustawie wyraźnie wskazano, że obiekt służy do okresowego wypoczynku.

>> Zobacz też: Co musisz wziąć pod uwagę wybierając miejsce na budowę domu?

Działki rekreacyjne w ramach Rodzinnych Ogrodów Działkowych

Działki ROD nie są nabywane na zasadach prawa własności, ale umowy dzierżawy z ROD. Możliwe jest też przeniesienie takiej dzierżawy z innego użytkownika (umowa musi być poświadczona notarialnie i zatwierdzona). Właścicielem działki pozostaje samorząd terytorialny, Skarb Państwa lub stowarzyszenie ogrodowe.   

Kontrole NIK wykazały, że poza samowolami budowlanymi to właśnie stałe zamieszkanie na działkach rekreacyjnych jest jedną z podstawowych form łamania prawa. Tymczasem możliwe jest wznoszenie tutaj altan i parterowych budynków tylko do sezonowego wykorzystywania. 

Co wolno wybudować na działce ROD?

Zezwala się na wybudowanie bez pozwolenia budynku lub altany o powierzchni do 35 m². Inne ograniczenia są jednak znacznie bardziej dotkliwe. Zabronione jest m.in.:

  • przebywanie w budynkach na stałe,
  • prowadzenie działalności gospodarczej,
  • wznoszenie grilli murowanych,
  • wznoszenie ogrodzeń powyżej 1 m,
  • posiadanie uli,
  • uprawianie wyłącznie jednego gatunku roślin,
  • palenie ognisk,
  • inne.

O czym pamiętać przy zakupie działki rekreacyjnej?

Podstawowym zagrożeniem jest nieuczciwość sprzedających działki rekreacyjne. Podstawową kwestią, którą trzeba weryfikować, jest przedstawienie przez sprzedających wiarygodnego dokumentu potwierdzającego to, że faktycznie posiadają teren na własność, a nie na zasadzie dzierżawy. 

Pomocne będzie skonfrontowanie danych z ogłoszenia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Pamiętajmy przy tym, że działki ROD można jedynie użytkować w ramach umowy i nie ma tutaj mowy o prawie własności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*