Jaki metraż domu wybrać?
Budowa i remont

Jaki metraż domu wybrać?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wygodny dla mieszkańców i łatwy w utrzymaniu – to najważniejsze cechy domu. Wielkość budynku znacząco wpłynie na komfort, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Podpowiadamy, jaki metraż domu wybrać.

Wybór metrażu – od czego zacząć?

Rozpocznij od przeanalizowania potrzeb wszystkich członków rodziny. Ważna jest aktualna sytuacja, ale warto wziąć też pod uwagę to, co może zmienić się w przyszłości. Trzeba też rozważyć pokój gościnny – wiele osób się na niego decyduje, ale nie zawsze okazuje się potrzebny. Jeśli mieszkasz w pobliżu rodziny i przyjaciół, dodatkowa sypialnia może być zbędna, a na awaryjne sytuacje wystarczy rozkładany narożnik w salonie lub dmuchany materac.

O wielkości domu decyduje też układ pomieszczeń. Duża liczba metrów nie zawsze oznacza przestronne wnętrza. Może się okazać, że niemałą część powierzchni zajmują korytarze. Podczas szukania projektu od razu zwróć uwagę na rozlokowanie pomieszczeń, które powinny dzielić budynek na strefy.

Określ wielkość przestrzeni potrzebnej rodzinie

Przed wybraniem projektu spróbuj oszacować, jakiej przestrzeni potrzebujesz, żeby wszystkim domownikom żyło się wygodnie. Rozpocznij od liczby sypialni i ich wielkości – każda z nich powinna mieć około 10 m2. Na pokój dla dziecka przeznacz nawet 12 m2, ponieważ będzie pełnił kilka funkcji.

Kiedy wiesz już, ile metrów będzie potrzebnych na strefy prywatne, czas na obliczenie pomieszczeń używanych przez wszystkich. Salon połączony z kuchnią powinien mieć około 40 m2, natomiast na główną łazienkę warto przeznaczyć mniej więcej 7 m2. Jeśli rodzina jest czteroosobowa, przyda się dodatkowa toaleta o wielkości 2 m2. Zaplanuj też miejsce na gabinet o wielkości 10 m2 – w razie potrzeby spełni funkcję pokoju dla gości, jeśli nie możesz pozwolić sobie na jeszcze jedną sypialnię.

Pamiętaj o kotłowni, w której może mieścić się też pralnia – zaplanuj na to pomieszczenie około 5 m2. Konieczna może być też spiżarnia o wielkości 2 m2 – w wielu projektach jest umieszczona przy kuchni, co okazuje się wygodnym rozwiązaniem. Jeśli sypialnie będą niewielkie, warto zdecydować się na dodatkową garderobę o wielkości 3 m2- może być umieszczona przy wiatrołapie. Do uzyskanego wyniku musisz też doliczyć miejsce na komunikację, które jest zależne od wybranego projektu.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Kiedy w kwietniu 2016 odbieraliśmy klucze od naszego pierwszego domu pamiętam ten entuzjazm, który nas zalał. Przez chwilę, bo przez kolejne dwa lata permanentnie zalewało i trafiało nas wszystko co zalewa i trafia kiedy remont przez ograniczenia budżetowe odbywa się etapami. Kiedy w 2018 podjęliśmy decyzję o powrocie – kolejny rok spędziliśmy na wykańczaniu. Pod sprzedaż. Płakałam z żalu i jednocześnie czułam ulgę, że mamy ten etap za sobą. Kiedy w 2019 oddawaliśmy klucze do naszego pierwszego domu jego nowym właścicielom nabrałam pewności, że nasz dom musi być nasz, bo nie uniemy w dopasowywanie się we wnętrza po kimś i jednocześnie byłam wdzięczna, że do mojego życiorysu mogłam dopisać przygodę ze starym domem, który mimo wszystko pokochaliśmy i będziemy za nim tęsknić zwłaszcza teraz kiedy w 2020 planujemy nasz nowy dom i tę tęsknotę próbujemy przelać na papier z nowym projektem. ___________________ #cottagelife #countrylife #countryside #newbeginnings #cottage #poland #polishcountryside #buildingahouse #ournewhome #mylifestyle #cottagelifestyle #childhoodmemories #clickingmoms #ecolifestyle #ourgreenstory #slowlife #momlife #momentslikethis #makingmemories #martynagpreset #budujemydom #budujemysię #budujemymarzenia #projektowaniewnetrz #projektowaniedomu

Post udostępniony przez Budowa w rytmie slow 🌿 (@rooted_family)

Powierzchnia domu nie może być zbyt mała, ponieważ będzie niekomfortowa dla mieszkańców, ale nie powinna być też za duża. Ogromną przestrzeń może być Ci trudno w pełni wykorzystać. Niezagospodarowany pokój szybko stanie się składzikiem niepotrzebnych przedmiotów, a za duży salon może sprawiać wrażenie pustego.

Wybierz system budowy

Metraż domu może być ograniczony przez wielkość działki, ale także budżet, który wciąż jest jednym z najważniejszych kryteriów podczas wybierania projektu. Jeśli zależy Ci na większej powierzchni bez jednoczesnego zwiększania wydatków, zastanów się nad budową systemem gospodarczym. Pozwala on zaoszczędzić około 10% kosztów, co przy ogromnych sumach okazuje się znaczącą różnicą.

Oszacowanie kosztów jest trudne, ponieważ zależy od wielu czynników. Budowę możesz w całości zlecić firmie, ale też zdecydować się na pracę w systemie gospodarczym. Ta oszczędna metoda polega na zatrudnianiu fachowców do poszczególnych robót oraz aktywnym uczestniczeniu w pracach budowlanych. Warto skorzystać też z pomocy przyjaciół i rodziny, co dodatkowo obniży koszty robocizny.

Budowa systemem gospodarczym wiąże się z samodzielnym kupowaniem materiałów budowlanych, na których także możesz zaoszczędzić bez obniżania ich jakości. Wymaga to jednak rozważnego dobierania ofert, poszukiwania korzystnych rozwiązań, a często również umiejętności negocjowania.

Budowa domu systemem gospodarczym może trwać tyle, ile potrzebujesz. Wolniejsze tempo prac nie pozostanie jednak bez znaczenia dla kosztów, ponieważ opłat wciąż będzie wymagało lokum, które zajmujesz. Jeśli nie dysponujesz dużą ilością czasu, zdecyduj się na budowę domu systemem zleconym. Generalny wykonawca dopilnuje za Ciebie wszystkiego, jednak musisz liczyć się z wyższymi kosztami.

Zajawka: Odpowiednia wielkość domu zapewni wszystkim mieszkańcom wygodę i poczucie prywatności. Sprawdź, jaki metraż budynku wybrać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domowe sposoby na suche powietrze
Domowe sposoby na suche powietrze
Masz suchy kaszel, a może ciężko oddycha Ci się w Twoim domu? To znak, że masz w nim za suche powietrze! Zadbaj o jego nawilżenie za pomocą naszych sposobów.
Ogrzewanie podłogowe – gdzie się sprawdzi takie rozwiązanie?
Ogrzewanie podłogowe – gdzie się sprawdzi takie rozwiązanie?
Ogrzewanie podłogowe może bardzo pomóc zmniejszyć rachunki, ale również znacznie polepsza nasze samopoczucie. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju ogrzewania w domu.
Z czego powinien być wykonany blat stołu jadalnianego – najlepsze materiały
Z czego powinien być wykonany blat stołu jadalnianego – najlepsze materiały
Wybierając stół do jadalni, warto zastanowić się, na jaki blat postawić. Do wyboru jest kilka opcji – która z nich będzie najlepsza do Twojej jadalni? Przeczytaj artykuł i podejmij dobrą decyzję.
Ostatnie wpisy