Jak czyścić skórzane krzesła w jadalni?
JadalniaWnętrza

Jak czyścić skórzane krzesła w jadalni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Meble skórzane nigdy nie wyjdą z mody, ponieważ stanowią bardzo elegancki i stylowy dodatek do wnętrza. W jaki sposób czyścić skórzane krzesła, aby długo cieszyć się ich wyglądem?

Skórzane krzesła są synonimem luksusu. Wykonywane są najczęściej ze skóry bydlęcej lub cielęcej.

Skórzane krzesła – inwestycja na lata

Skórzane krzesła są inwestycją na lata – są drogie, ale jeśli odpowiednio się o nie dba, posłużą nam przez wiele lat. Skóra naturalna jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów obiciowych. Aby krzesła skórzane służyły bezawaryjnie przez długie lata użytkowania, należy stosować właściwą konserwację i prawidłowe czyszczenie.

W jaki sposób należy dbać o skórzane krzesła?

Stare powiedzenie mówi, że o krzesła skórzane należy dbać jak o własną skórę. A więc używajmy kosmetyków najwyższej jakości, bez dodatku alkoholu i sztucznych konserwantów.

Najlepiej sprawdzą się delikatne, naturalne środki. Te, które w swoim składzie posiadają alkohol i konserwanty, mogą źle wpływać na delikatną skórę krzesła, odbarwiać ją czy powodować jej pękanie.

Czym czyścić meble skórzane?

Preparat, który ma zostać użyty do krzeseł skórzanych, warto najpierw przetestować w niewidocznym miejscu. Dzięki temu można upewnić się, czy skóra dobrze reaguje na detergent.

6 rad dotyczących czyszczenia skórzanych krzeseł

 1. Wszelkie plamy i zabrudzenia należy czyścić „na świeżo”, zanim wnikną zbyt mocno w skórę.
 2. Jeśli krzesło zostało zabrudzone tłuszczem, należy przetrzeć je suchym ręcznikiem papierowym, a następnie poczekać, aż skóra wchłonie nadmiar tłuszczu.
 3. Jeśli krzesło zostało zabrudzone innym produktem niż tłuszcz, to należy natychmiast przemyć poplamione miejsce roztworem wody z płynem do mycia naczyń.
 4. Idealnym preparatem do czyszczenia krzeseł skórzanych jest „kamień uniwersalny”, czyli w pełni ekologiczny środek do bezpiecznego czyszczenia skór. Środek ten bez uszczerbku dla skóry usuwa nawet najtrudniejsze plamy, takie jak te:
  1. z flamastrów,
  2. od długopisu,
  3. z farb plakatowych.

Niestety, wadą tego środka jest jego wysoka cena – około 100 zł.

 1. Świetnym sposobem na oczyszczenie i odświeżenie skórzanych krzeseł jest wymieszanie octu z oliwą (1:1), a następnie przelanie roztworu do butelki z rozpylaczem. Jeśli zapach octu jest zbyt drażniący, można dodać do roztworu kilka kropli olejku eterycznego. Następnie emulsją należy spryskać krzesła i przetrzeć delikatnie ręcznikiem papierowym.
 2. Krzesła skórzane należy również regularnie odkurzać. Powinno być ono przeprowadzane bardzo delikatnie, na możliwie najmniejszych obrotach odkurzacza.

>> Jadalnia w stylu glamour – czego w niej nie może zabraknąć?

Czym nawilżać meble skórzane?

Po każdym czyszczeniu krzeseł skórzanych należy je odpowiednio konserwować. Najlepiej do tego nadaje się:

 • oliwa z oliwek,
 • oliwka dziecięca.

Każdy z powyższych preparatów należy wetrzeć w tapicerkę za pomocą szmatki i pozostawić na kilka godzin. Zabieg najlepiej przeprowadzać wieczorem, dzięki temu rano można używać krzesła bez strachu o pobrudzenie ubrania.

Dwa razy w roku warto wetrzeć w skórę na meblach wosk pszczeli i odczekać około 2 godzin. Po tym czasie najlepiej przetrzeć je wełnianą szmatką.

Czego nie lubią krzesła skórzane?

Aby krzesła skórzane były jak najdłużej w dobrym stanie:

 • w pomieszczeniu, w którym się znajdują, musi być odpowiednia wilgotność powietrza;
 • nie należy do czyszczenia używać mocnych środków chemicznych;
 • nie wolno moczyć mebli skórzanych;
 • należy używać tylko past przeznaczonych do skóry naturalnej;
 • należy uważać na zwierzęta, które lubią drapać skórzane powierzchnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wyspa kuchenna – funkcjonalność i wygoda
Wyspa kuchenna – funkcjonalność i wygoda
Wyspa kuchenna to element wyposażenia kuchni, który cieszy się coraz większą popularnością w projektach wnętrz. W jakim wnętrzu się sprawdzi?
Ograniczniki przepięć – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Ograniczniki przepięć – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Czym są ograniczniki przepięć, do czego służą i jak wybrać odpowiednie urządzenie, które na pewno Cię nie zawiedzie
Najbardziej imponujące rośliny zwisające
Najbardziej imponujące rośliny zwisające
Jeśli lubisz rośliny zwisające, to mamy dla Ciebie nie lada gratkę – zestawienie najbardziej imponujących roślin zwisających. Sprawdź, jakie kwiaty trafiły na naszą listę.
Ostatnie wpisy