Gryzonie w ogrodzie – jak się ich pozbyć?
Promuj swój ogród!

Gryzonie w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W Twoim ogrodzie pojawili się nieproszeni goście? Myszy, szczury, nornice i inne gryzonie mogą naprawdę narozrabiać w naszym ogrodzie. Aby uniknąć szkód, należy odpowiednio zapobiegać pojawieniu się szkodników. Jednak, gdy rozgościły się one u nas na dobre, trzeba przystąpić do działania.

W swoim ogródku coraz częściej zauważasz wyjedzone cebulki, tajemnicze korytarze, podkopane korzenie oraz usychające rośliny? To znak, że zagościły w nim gryzonie. Chociaż ich obecność może mieć kilka zalet, jak np. zjadanie pędraków, larw i innych szkodzących insektów), to jednak przeważają wady. Nic więc dziwnego, że chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Nie trzeba od razu sięgać po drastyczne metody. Warto najpierw sprawdzić, czy łagodniejsze sposoby przyniosą oczekiwany rezultat.

Lepiej zapobiegać, niż…

Aby nie musieć walczyć ze szkodnikami, należy skutecznie zapobiegać ich pojawieniu się. Kluczową kwestią jest porządek. Pamiętaj o regularnym wycinaniu resztek roślin oraz o częstym przekopywaniu ziemi. Warto również pomyśleć o założeniu szerokiego żywopłotu, w którym będą mogły osiedlić się drapieżne ptaki, jeże oraz kuny. To naturalni odstraszacze wszystkich gryzoni. W tej roli równie dobrze sprawdzą się koty, jamniki i teriery.

Rolę odstraszaczy gryzoni mogą odgrywać niektóre rośliny, jak np. gorczyca, inkarwilla, korona cesarska. Aby szkodniki nie dostawały się do cebulek roślin ozdobnych, lepiej wsadzić je do ziemi w ażurowych koszyczkach ochronnych. Profilaktycznie warto również owinąć pnie drzewek owocowych siatką ochronną lub posmarować specjalną pastą.

Pułapki

Gdy gryzoń już na dobre rozgości się w naszym ogródku, musimy się go skutecznie pozbyć. Z pomocą przychodzą pułapki. Najlepsza pułapka na szczura to taka, która nie pozbawi go życia, np. zatrzaskowa.

Możemy pokusić się także o wykonanie pułapek samodzielnie. W tej roli idealnie sprawdzą się rury PCV wkopane w ziemię, do których będą wpadać gryzonie. Drugą opcją są naczynia o gładkich ścianach. Je również należy wkopać w ziemię, otworem do góry, a na dnie zostawić wabik na myszy i szczury.

Chemiczne metody na pozbycie się gryzoni z ogrodu

Aby skutecznie pozbyć się gryzoni z naszego ogrodu, można umieścić w norkach świece gazujące. Warto jednak mieć na uwadze to, że sprawdzają się one jedynie w glebach zwięzłych.

W ostateczności można pokusić się o użycie trutki na myszy. Na rynku możemy spotkać takie w formie płatków, ziaren, past lub kostek. Należy umieścić je w taki sposób, by nie miały do nich dostępu zwierzęta domowe oraz ptaki. Najbezpieczniej jest wkładać je do specjalnych dozowników z otworami dostosowanymi do rozmiarów gryzoni.

Odstraszanie

Skuteczne odstraszanie gryzoni zapewniają odstraszacze elektro-akustyczne. Wbite w ziemie, wytwarzają dźwięki, nieprzyjemne dla ucha szkodnika. Warto również zastosować preparaty odstraszające zapachem. Mogą być pochodzenia całkowicie naturalnego, jak np. liście czarnego bzu. Wystarczy wetknąć je w otwór norki, a z pewnością ich zapach nie spodoba się gryzoniowi.

Fot.: Skitterphoto/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie zalety ma agregat?
Jakie zalety ma agregat?
Brak prądu to jedna z najbardziej problematycznych sytuacji w domu. Większość urządzeń AGD zasilanych jest właśnie energią elektryczną. Sprawdź, dlaczego warto mieć agregat.
Jak stworzyć ogród wokół domu?
Jak stworzyć ogród wokół domu?
Marzysz o wyjątkowym ogrodzie wokół domu? Z tym poradnikiem dowiesz się, jak łatwo go zaaranżować.
Zalety ogrzewania podłogowego
Zalety ogrzewania podłogowego
Chcesz zamontować w swoim domu ogrzewanie podłogowe? Zobacz, jakie ma zalety.
Ostatnie wpisy