Warzywniak na balkonie – jak stworzyć własny ogródek w centrum miasta?
Na zewnątrzRośliny

Warzywniak na balkonie – jak stworzyć własny ogródek w centrum miasta?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób marzy o życiu bliżej natury, jednak jeżeli praca lub inne zobowiązania na to nie pozwalają, wówczas warto szukać alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest założenie ogrodu w mieście na balkonie. 

Niewielki ogródek albo warzywniak może założyć każdy, nawet na swoim balkonie lub na parapecie. Rośliny dają nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych i są bardzo efektowne. Balkon lub wnętrze mieszkania bujnie porośnięte roślinami ozdobnymi i jadalnymi zyskuje całkowicie innego charakteru. W artykule podamy kilka przykładów i wskazówek, które powinny pomóc założyć własny warzywniak w centrum miasta. 

Jakie rośliny wybrać na balkon?

Oczywiście warzywa na balkonie można połączyć z innymi roślinami. Kwiaty, ciekawe pnącza, a nawet niewielkie krzewy można stosunkowo łatwo zaaranżować na niewielkim balkonie. Nie ma jednej ustalonej reguły, a wszystko jak zwykle trzeba dostosować do swojego gustu i możliwości. Oprócz ozdobnego waloru roślin można także przyjrzeć się donicom.

Sklepy budowlane, ogrodnicze oraz rozmaite sklepy internetowe oferują bardzo szeroki wybór modeli. Miłośnicy stylu PRL mogą wybrać kolorowe osłonki do swoich paproci czy fuksji oraz podłużne donice na pomidory. Osoby, które doceniają minimalizm, z pewnością zwrócą uwagę na egzotyczne kłącza, monstery i uzupełnią je o bogatą kolekcję świeżych ziół, które można dodać do sałatki. Przede wszystkim na balkonie należy wziąć pod uwagę nasłonecznienie. Uprawa warzyw nie jest wcale taka skomplikowana, wystarczy tylko zapoznać się z podstawowymi informacjami, np. jakie warunki trzeba spełnić, aby prawidłowo rozwijał się system korzeniowy.

Rośliny mają różne preferencje – niektóre najlepiej się czują i rozwijają w pełnym, intensywnym świetle, a inne preferują półcień. W dużym nasłonecznieniu odnajdują się bratki, begonie czy surfinie, a więcej cienia wymagają pelargonie, ciemierniki i trawy ozdobne. Takie informacje warto sprawdzić na etykiecie lub skonsultować się z asystentem sprzedaży w sklepie. Tak samo istotny jest poziom wilgoci.

Warto też przewidzieć, czy mamy miejsce w mieszkaniu, żeby schować byliny lub rośliny wieloletnie na zimę. Jeżeli nie, to również będzie to istotny punkt, który zawęzi listę dostępnych roślin.

Ogród warzywny na balkonie – co wybrać?

Chcesz uprawiać warzywa na balkonie? Choć stworzenie własnego ogrodu warzywnego na balkonie początkowo może wydawać się trudne i skomplikowane, to w rzeczywistości wcale takie nie jest. Zakładając własny kącik z uprawami, warto wybierać takie rośliny, które przydadzą się w kuchni. Są to oczywiście popularne aromatyczne zioła, które wzbogacą smak każdej postawy.

Jeśli chodzi o uprawy warzyw, warto spróbować hodować własną bazylię, oregano, tymianek, cząber czy rozmaryn. Można wysiać je prosto z ziarenek lub kupić w sklepie gotowy krzaczek i przesadzić do doniczki. W balkonowym warzywniaku nie powinno też zabraknąć oczywiście pomidorków. Na początek najlepiej wybrać koktajlowe – szybciej rosną i mają znacznie mniejsze wymagania niż inne odmiany.

Co jeszcze możemy uprawiać? Dla bardziej zaawansowanych ogrodników polecamy także sałatę, rzodkiewkę i ogórki. Wiele osób zapomina także o rozmaitych natkach – natce pietruszki, koperku, szczypiorku czy liściach marchwi. Wszystkie są jadalne, pyszne i bardzo zdrowe. Wystarczy regularnie je podlewać, a następnie cieszyć się zbiorami. Cebula dymka także nadaje się do uprawy na balkonie.

Warzywniak w mieście – podsumowanie

Balkon wypełniony po brzegi kolorowymi roślinami staje się ciekawym, czarującym miejscem. Szczególnie latem, kiedy jest ciepło, wypicie porannej kawy wśród kwiatów lub zjedzenie domowych pomidorków na śniadanie daje ogromną przyjemność.

Kluczem do sukcesu jest wytrwałość i właściwe dobranie roślin do swoich możliwości oraz stopnia nasłonecznienia balkonu. Dzięki temu można dość łatwo określić, które kwiaty, owoce i warzywa możemy hodować na własnym balkonie, a które nie. Zdecydowanie warto spróbować samodzielnej uprawy, chociaż pomidorków koktajlowych, różnorodnych rodzajów kiełków czy zioła takie jak bazylia i rozmaryn. Własny ogród ma wiele zalet.

Kontakt z zielenią uspokaja, co może być bardzo istotne, żyjąc w dynamicznym mieście. Pielęgnacja roślin pomaga wyciszyć się i znaleźć w sobie równowagę. Szczególnie w przypadku rodzin może mieć to dodatkowy walor edukacyjny – dzieci będą uczyć się o tym, jak produkuje się jedzenie i jak zdrowo się odżywiać. 

Hodowla warzyw na balkonie może być nie tylko doskonałą frajdą, ale także źródłem dostarczenia niezbędnych witamin Tobie i Twojej rodzinie!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czemu służy użyźnianie gleby?
Czemu służy użyźnianie gleby?
Gleba musi być żyzna i bogata w substancje mineralne, by rodziła zdrowe i smaczne plony. Zobacz, jak i czym użyźniać glebę oraz dlaczego warto to robić
Stylowe dodatki łazienkowe, które podkreślą charakter Twojej przestrzeni
Stylowe dodatki łazienkowe, które podkreślą charakter Twojej przestrzeni
W artykule tym przedstawimy kilka inspirujących pomysłów na stylowe dodatki łazienkowe, które z pewnością ożywią naszą przestrzeń.
Białe szafy – odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania
Białe szafy – odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania
Nie bez powodu nazywana jest „królową wnętrz”. Szafa w bieli, bo o niej dzisiaj porozmawiamy, to nowoczesny i modny mebel.
Ostatnie wpisy