Plan prac w ogrodzie na cały rok – miesiąc po miesiącu
Na zewnątrzRośliny

Plan prac w ogrodzie na cały rok – miesiąc po miesiącu

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

W przydomowym ogrodzie o każdej porze roku jest coś do zrobienia. Zimą ogród nie śpi, a jedynie drzemie – także i w tym okresie wymaga doglądania. Przy rozpoczynającej się wiośnie rośliny powoli budzą się z zimowej drzemki i zaczynają potrzebować coraz więcej uwagi. Zobacz, jakie prace możesz wykonać w ogrodzie w poszczególnych miesiącach i jak odpowiednio zaplanować jego całoroczną pielęgnację.

Aby utrzymać ogród w dobrym stanie, konieczna jest regularna pielęgnacja i doglądanie roślin także w chłodnych miesiącach. Okresu zimowego nie należy traktować jako przerwy w pracach w ogrodzie. Już w lutym rozpoczynamy podcinanie drzew i krzewów, a w marcu powoli przygotowujemy się do nowych zasiewów i rozsadów. Poznaj cały kalendarz prac ogrodniczych, aby zaplanować wszystko we właściwym czasie.

Styczeń w ogrodzie: Usuwamy nadmiar śniegu

Mogłoby się wydawać, że w czasie zimy w ogrodzie nie ma nic do zrobienia – to jednak błąd. Rośliny uśpione pod pierzynką śniegu znajdują się w stanie spoczynku, jednak nie można ich zostawić samym sobie. Co jakiś czas powinniśmy sprawdzić, jak rośliny zimują, w razie potrzeby poprawić ich osłony i regularnie odśnieżać. Zalegający obfity śnieg może zamienić się w lód i spowodować łamanie gałęzi i deformację krzewów. 

Odśnieżając ścieżki w ogrodzie, nie powinniśmy zsypywać śniegu na trawnik – ubity śnieg wolno topnieje i może przyczynić się do gnicia trawy. Podczas zimy najlepiej unikać chodzenia po trawniku – osłabione źdźbła trawy mogą się łatwo łamać.

Luty w ogrodzie: przycinamy drzewa i krzewy

Luty to czas, kiedy rozpoczynamy przycinanie gałęzi drzew i krzewów. Pierwsze pielęgnacyjne cięcia najlepiej wykonać pod koniec miesiąca. Miejmy jednak na uwadze, że w tym czasie podcinać można tylko niektóre gatunki. Drzewa, które obficie wydzielają soki, takie jak brzoza, klon czy grab, przycina się w okresie od czerwca do września. 

Marzec w ogrodzie: strzyżemy żywopłot, porządkujemy trawnik

W marcu możemy rozpocząć przycinanie żywopłotów z bukszpanu i cisu – najlepiej zrobić to w połowie marca. Powoli możemy też zdejmować z roślin zimowe zabezpieczenia. W przypadku tych wrażliwszych okazów wciąż miejmy jednak na uwadze możliwe przymrozki. 

Rozpoczynamy porządkowanie trawnika. Jeżeli śnieg zdążył już stopnieć, wygrabiamy liście, patyki i suchą trawę. Zasypujemy też kretowiska i wyrównujemy powierzchnię. 

Kwiecień w ogrodzie: sadzimy pierwsze rośliny

Kwiecień to dobry czas na sadzenie nowych drzewek, krzewów zimozielonych oraz iglaków. To także moment na pierwsze koszenie trawy – w tym okresie rozpoczyna się jej intensywny wzrost. Pod koniec miesiąca możemy sadzić rośliny cebulowe i bulwiaste, które nie zimują w gruncie, takie jak: dalie, mieczyki, frezje ogrodowe, lilie, tygrysówki pawie czy galtonie. Najlepiej rozpocząć sadzenie, gdy temperatura gruntu sięgnie już 10 stopni Celsjusza.

Maj w ogrodzie: intensywnie kosimy, przycinamy, sadzimy…

W maju wzrasta intensywność prac ogrodowych. Wtedy należy już regularnie kosić trawę, mocno przycinać żywopłoty, aby zanadto się nie zagęściły. Ścinamy też przekwitłe kwiaty roślin cebulowych i wyłamujemy przekwitłe kwiaty różaneczników. 

Maj to czas na sadzenie drzew, krzewów, pnączy i bylin uprawianych w donicach. Do gruntu możemy też zacząć sadzić kwitnące rośliny jednoroczne, np. nasturcje, nagietki, maciejki czy słoneczniki. Po 15. maja do skrzynek i donic sadzimy rozsadę kwiatów sezonowych, takich jak: begonie, lobelie, pelargonie, aksamitki, niecierpki i petunie.

Czerwiec w ogrodzie: nawozimy, przycinamy i rozmnażamy!

Czerwiec to czas intensywnego wzrostu. Oczekujemy też pierwszych plonów. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu kwiatów sezonowych uprawianych w pojemnikach. W czerwcu wykopujemy rośliny cebulowe kwitnące wiosną, które zdążyły już uschnąć. Przycinamy i formujemy żywopłoty. Możemy też zacząć rozmnażanie bylin, które zakończyły kwitnienie. To również czas na rozmnażanie bluszczu. Nie zapominajmy o systematycznym odchwaszczaniu rabat z roślinami ozdobnymi.

Lipiec w ogrodzie: otaczamy rośliny szczególną troską

W tym gorącym miesiącu rośliny potrzebują wzmożonej pielęgnacji. Intensywne podlewanie, nawożenie, odchwaszczanie oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami to czynności, o których nie powinniśmy zapominać w tym czasie. Palikujemy wysokie rośliny na rabatach, przycinamy te, które już przekwitły, regularnie przeglądamy rośliny, aby sprawdzić, czy nie zalęgły się choroby. 

Sierpień w ogrodzie: ostatnie cięcia i zbiory nasion

W ciągu całego miesiąca usuwamy przekwitłe kwiatostany bylin i róż. Na początku sierpnia po raz ostatni przycinamy żywopłoty formowane. Początek miesiąca to także czas na przycinanie lawendy. Jeżeli nie ma upałów i suszy, możemy zasadzić drzewa, krzewy i byliny uprawiane w pojemnikach. Pod koniec sierpnia sadzimy niektóre gatunki wiosennych kwiatów cebulowych, takich jak: krokusy, przebiśniegi, kosaćce bródkowe czy pustynniki. Zbieramy też nasiona roślin jednorocznych, które będziemy wysiewać wiosną.

Wrzesień w ogrodzie: sadzimy gatunki cebulowe

We wrześniu sadzimy większość roślin cebulowych, które kwitną wiosną, są to np. tulipany, hiacynty, przebiśniegi, krokusy, czy szafirki. Jeżeli miesiąc jest suchy, nadal regularnie podlewamy rośliny. Na rabatach bylinowych i pod krzewami możemy uzupełnić warstwę ściółki. Usuwamy wszystkie obumarłe i chore pędy roślin. 

Październik w ogrodzie: sadzimy ostatnie rośliny, porządkujemy ogród

Październik to czas na ostatnie sadzenie roślin wieloletnich uprawianych w pojemnikach. Możemy również zasadzić drzewa i krzewy z tzw. gołym korzeniem. Jeżeli nie zrobiliśmy tego w poprzednim miesiącu, sadzimy rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Pod koniec miesiąca wykopujemy byliny, które nie zimują w gruncie. Regularnie grabimy trawnik i oczyszczamy rabaty z liści. Resztki roślin możemy wyrzucić na kompost. Czyścimy doniczki i skrzynki po uprawie roślin sezonowych. 

Listopad w ogrodzie: jesienne porządki i przygotowania do zimy

W listopadzie robimy porządki w rabatach bylinowych. Rośliny wrażliwe na mróz osłaniamy warstwą liści. Jeżeli temperatura spada poniżej zera, należy już okryć wrażliwe rośliny słomą albo agrowłókniną. Zabezpieczamy kolumnowe odmiany roślin iglastych, obwiązując je. Grabimy ostatnie opadłe liście.

Grudzień w ogrodzie: chronimy rośliny przed mrozem i śniegiem

Prace ogrodowe w miesiącach zimowych polegają głównie na kontrolowaniu, czy rośliny są dobrze zabezpieczone oraz usuwaniu nadmiaru śniegu. Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, uzupełniamy warstwę ściółki w rabatach roślin wrażliwych na przymrozki i osłaniamy rośliny przed mrozem. Pamiętajmy, aby regularnie strząsać nadmiar śniegu z gałęzi drzew i krzewów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kociołek myśliwski – biesiada w ogrodzie!
Kociołek myśliwski – biesiada w ogrodzie!
Kociołek myśliwski to doskonała alternatywa dla klasycznego grilla i ogniska. To urządzenie pozwoli Ci przygotować aromatyczne i sycące danie, o którego dokładkę poprosi każdy!
Jak podawać pieczywo do stołu?
Jak podawać pieczywo do stołu?
Jak podać pieczywo do stołu, aby każdy z gości czuł się komfortowo? A co zrobić z całym bochenkiem chleba? Sprawdź!
Minimalistyczny dom – jak zaprojektować piękny, funkcjonalny i prosty dom
Minimalistyczny dom – jak zaprojektować piękny, funkcjonalny i prosty dom
Minimalizm to coraz popularniejsza koncepcja projektowania domów, która skupia się na prostocie, funkcjonalności i wykorzystaniu naturalnych materiałów. W tym artykule omówimy, jak zaprojektować minimalistyczny dom i jakie korzyści przynosi taki styl projektowania.
Ostatnie wpisy