Ciepła ramka w oknie – co to jest i co daje?
Budowa i remont

Ciepła ramka w oknie – co to jest i co daje?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy wiesz, że przez okna w Twoim domu ucieka nawet 20 procent ciepła? Można powiedzieć, że przez ponad pół roku płacisz, aby ogrzewać swój dom, a część tych pieniędzy „ulatuje” przez okno… Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem jest ciepła ramka. 

Rosnąca potrzeba ograniczania strat energii, między innymi w budynkach mieszkalnych, sprawiła, że konieczne stało się opracowanie technologii w konstrukcjach okiennych, które zredukują problem „uciekającego” ciepła. Jednym z najnowszych rozwiązań, spełniających powyższe wymagania, są tzw. ciepłe ramki. Czym jest taka ramka?

Czym jest ciepła ramka w oknie?

Każde produkowane obecnie okno posiada tak zwaną ramkę dystansową, która oddziela szyby w pakietach dwu- lub trzyszybowych. To bardzo istotny element konstrukcji okiennej – odpowiada za szczelność krawędzi szyb zespolonych oraz wpływa na przenikalność ciepła. W konstrukcjach okiennych stosuje się różne rodzaje ramek dystansowych. Aby poznać różnicę pomiędzy używanymi powszechnie ramkami a tzw. ciepłą ramką, zobaczmy najpierw, czym charakteryzują się dotychczas stosowane ramki.

Standardowe ramki dystansowe

Standardowo w oknach montuje się ramki aluminiowe – ich zaletą jest niska cena, niestety jednak charakteryzują się wysoką przenikalnością ciepła. W rezultacie taka ramka okazuje się być słabym punktem okna, wpływa na pogorszenie jego właściwości izolacyjnych. Przez okno z naszego domu może uciekać nawet 20 procent ciepła, co oczywiście wpływa na wyższe koszty ogrzewania. Na szczęście nowa technologia ciepłych ramek może rozwiązać ten problem.

Ciepła ramka w oknie – jakie ma właściwości?

Ramka dystansowa stworzona z materiałów o niższej przewodności ciepła niż aluminium wypłynęłaby na lepszą izolacyjność – tym samym pozwoliłaby ograniczyć straty energii. Tak zrodziła się idea ciepłych ramek. Ciepłą ramką nazywa się więc ramkę dystansową wykonaną z materiałów o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, np. stali szlachetnej lub tworzyw sztucznych. 

Co daje nam ciepła ramka?

Obniżenie kosztów ogrzewania

Podwyższenie izolacyjności okna znacznie wpływa na ograniczenie strat energii – przez szybę z ciepłą ramką ciepło nie będzie uciekać tak jak w przypadku standardowego okna. Pozwoli nam to znacznie obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń. Szyby z technologią ciepłej ramki mogą zredukować użycie energii potrzebnej do ogrzania domu nawet o 20 procent

Wyeliminowanie problemu kondensacji pary wodnej na szybach

Pewnie sam zauważyłeś, że w okresie zimowym na szybach gromadzi się para wodna – dzieje się tak w wyniku różnicy temperatur pomiędzy szybą zewnętrzną i wewnętrzną. Ciepła ramka pozwoli rozwiązać ten problem, podwyższając temperaturę wewnętrznej krawędzi szkła, co zapobiegnie gromadzeniu się pary wodnej.

Większa trwałość okien

Zadaniem ramek dystansowych, poza izolacją, jest także ochrona wnętrza okna przed kondensacją wilgoci i zanieczyszczeniami. W tym celu przestrzeń pomiędzy szybami wypełnia się specjalnym gazem – argonem lub kryptonem – który ma właściwości osuszające. Niestety przy nieszczelnych szybach gaz ten się ulatnia i poza obniżeniem właściwości izolacyjnych okna narażone są również na przedostawanie się wilgoci i zanieczyszczeń. W konsekwencji nagromadzona wilgoć może prowadzić do powstawania pleśni, a takie okno nadaje się już jedynie to wymiany. Zastosowanie ciepłej ramki eliminuje takie problemy.

Zdjęcie główne: Andrew Neel/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kreatywne pomysły na wykorzystanie kostiumów bajkowych w zabawie i nauce
Kreatywne pomysły na wykorzystanie kostiumów bajkowych w zabawie i nauce
Uwielbiasz bajki i chciałbyś dzielić tę pasję ze swoimi dziećmi na niekonwencjonalne sposoby? Ten artykuł pokaże Ci, jak wykorzystać kostiumy bajkowe do zabawy i nauki, sprawiając ferię niezapomnianą.
Na ścianie czy na szafce – gdzie najlepiej zamontować telewizor?
Na ścianie czy na szafce – gdzie najlepiej zamontować telewizor?
Masz dość wyciągania głowy w stronę telewizora? Pozbądź się bólu szyi i zdecyduj się na wygodniejsze rozwiązanie.
Gotowe schody wewnętrzne – rozwiązanie dla oszczędnych
Gotowe schody wewnętrzne – rozwiązanie dla oszczędnych
Nie sposób zamieszkać w domu piętrowym bez schodów, jednak ich zamówienie i montaż może sprawić, że moment wprowadzenia się do domu ulegnie opóźnieniu. Dlatego właśnie warto postawić na gotowe schody wewnętrzne, które pozwolą zaoszczędzić nie tylko sporo pieniędzy, ale również mnóstwo cennego czasu.
Ostatnie wpisy