Porządki jesienne w domu – przygotuj się na długie wieczory!
Wnętrza

Porządki jesienne w domu – przygotuj się na długie wieczory!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Świetnym sposobem na produktywne spędzenie długich, chłodnych i ponurych jesiennych wieczorów jest porządkowanie. Utrzymanie odpowiedniej czystości w domu nie tylko poprawi jego wygląd, ale również pozytywnie wpłynie na psychikę domowników. Naukowcy już dawno potwierdzili, że nieład bardzo negatywnie wpływa na nastrój i samopoczucie, dlatego warto wykorzystać ten czas w roku na dokładne czyszczenie domu. 

Od czego rozpocząć generalne porządki?

Najlepiej na początku ustalić plan działania i rozdzielić obowiązki. Bardzo ważne, by sprzątać poszczególne pomieszczenia krok po kroku, ponieważ stworzenie bałaganu, który jest jednym z elementów sprzątania, może zniechęcić do dalszej pracy. Na początku najlepiej wybrać najbardziej zanieczyszczone pomieszczenie, ponieważ mamy wtedy największą motywację do pracy. Warto dokładnie zaplanować sobie sprzątanie. Przykładowo jednego dnia można umyć okna, innego zetrzeć kurze, a kolejnego umyć podłogi. Takie etapowe sprzątanie jest dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.

Rozpoczynamy porządki jesienne w domu!

Sprzątanie pomieszczenia po pomieszczeniu 

Podczas porządków jesiennych w domu dobrze podzielić obowiązki na poszczególne pomieszczenia, ponieważ przyspieszy to pracę. Dodatkowo w ten sposób dużo łatwiej zaangażować do pracy innych domowników. 

Porządki jesienne w kuchni

Jest to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Kontakt żywności z zanieczyszczeniami może sprawić, że stanie się ona szkodliwa, dlatego ta strefa naszego domu powinna lśnić czystością. Obowiązkowo należy wytrzeć wszystkie kurze nad szafkami, ponieważ roztocza z tamtych regionów mogą spadać na niższe szafki. Przynajmniej trzy razy w roku należy odsunąć wszystkie meble oraz lodówkę i sprzątnąć nieczystości z tamtego regionu kuchni. Bardzo ważne, by dokładnie myć środek szafek, lodówkę oraz wszystkie blaty. Najlepszym sposobem na to jest dokładna dezynfekcja tych powierzchni, np. dezynfektantem wykonanym samodzielnie. Podczas sprzątania kuchni należy zwrócić uwagę na używane detergenty, aby nie miały kontaktu z żywnością. 

Salon – jesienne porządki

To pomieszczenie jest wizytówką całego domu, dlatego ważne jest, by zawsze było czyste i pachnące. Podczas sprzątania należy pamiętać o zmianie i wypraniu firanek, zasłonek oraz poszewek na poduszki ozdobne. Drewniane meble najlepiej czyścić za pomocą specjalnego mleczka lub sprayu, dzięki którym kurz będzie się mniej osadzał na tych powierzchniach. Należy pamiętać również o dokładnym wysprzątaniu miejsc pod i za wszystkimi meblami znajdującymi się w salonie.

Sypialnia – porządki jesienią

Czystość sypialni jest bardzo ważna, ponieważ w zanieczyszczonej sypialni wdychamy roztocza i bakterie. Dodatkowo czystość tego pomieszczenia ułatwia zasypianie, poprawia komfort snu oraz sprawia, że nasze samopoczucie jest lepsze. W sypialni należy pamiętać o regularnej zmianie pościeli, firanek oraz sprzątaniu szczególnie pod łóżkiem i nad szafkami, ponieważ to właśnie tam gromadzi się najwięcej kurzu.

Porządki jesienne w domu – łazienka

Do sprzątania łazienki najlepiej zaopatrzyć się w rękawiczki, ponieważ dokładne umycie tego pomieszczenia wymaga użycia detergentów, które szkodliwie działają w bezpośrednim kontakcie ze skórą. W łazience zawsze należy pamiętać o strefie za pralką oraz sedesem. To właśnie tam gromadzi się najwięcej kurzu. Pamiętaj o dokładnym umyciu sedesu włącznie z jego klapą np. za pomocą dezynfektantu. Łazienka jest  głównym źródłem bakterii, dlatego tak ważne jest jej regularne sprzątanie. 

Przepisy na domowe środki do sprzątania

  1. Dezynfektant

Do wykonania tego środka najlepiej użyć spirytusu 95% lub 96% dostępnego w większości sklepów. Spirytus można rozcieńczyć z wodą w stosunku 5:2. W ten sposób otrzymamy środek dezynfekujący o stężeniu około 70%. Jest on wystarczająco silny, aby zabić bakterie oraz wirusy i śmiało można korzystać z niego w kuchni. Jego kontakt z żywnością nie jest szkodliwy.

  1. Środek do czyszczenia kafelków

Aby samodzielnie przygotować środek do czyszczenia kafelków potrzebny nam będzie ocet lub soda. Należy zrobić mieszankę octu z wodą w proporcji 1:4 lub sody z wodą w proporcji 4 łyżeczki na 4 litry. Takie środki świetnie usuwają tłuszcz i wszelkie zabrudzenia.

Jesienne sprzątanie to świetny pomysł na produktywne wykorzystanie czasu wolnego szczególnie wieczorami. Mimo iż porządkowanie zazwyczaj kojarzy się z nudą, to może ono stać się całkiem przyjemne, jeśli umilimy sobie ten czas ulubioną muzyką. Czyste otoczenie  poprawia nastrój i zmniejsza skutki jesiennej chandry.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Kinga 12.09.2022

    Ja właśnie planuję w tym tygodniu zacząć jesienne porządki. Na pewno jesli chodzi o ubrania i okna. Szkoda tylko, że akurat mi się zepsuł robotdo ogarniania podłóg 🙁

Rekomendowane
Jak wybrać idealną sofę do ogrodu – praktyczne porady i inspiracje
Jak wybrać idealną sofę do ogrodu – praktyczne porady i inspiracje
Odkryj porady eksperta na temat wybierania idealnej sofy do ogrodu. Dowiedz się, jakie kryteria uwzględnić, aby potem cieszyć się stylowym i komfortowym wypoczynkiem na świeżym powietrzu!
Jaki preparat do gruntowania ścian wybrać?
Jaki preparat do gruntowania ścian wybrać?
Chcesz zagruntować ściany? Przeczytaj, jaki preparat będzie do tego najlepszy.
Jakich materiałów budowlanych będziesz potrzebował w trakcie remontu swojego domu?
Jakich materiałów budowlanych będziesz potrzebował w trakcie remontu swojego domu?
Przygotowanie się do remontu domu to nie tylko czasochłonny proces, ale także wymaga dokładnego zaplanowania i wyboru odpowiednich materiałów budowlanych. Bez wątpienia, wybór materiałów budowlanych ma ogromny wpływ na jakość wykonanej pracy oraz na długość użytkowania remontowanego domu.
Ostatnie wpisy