Jakie rośliny wybrać do domowego biura?
RoślinyWewnątrz

Jakie rośliny wybrać do domowego biura?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzanie domowego biura to spore wyzwanie, szczególnie jeśli nie możemy przeznaczyć na nie zbyt wiele miejsca. Jednak nawet wtedy warto postawić w okolicy biurka rośliny.

Czy warto ustawiać rośliny w biurze?

Rośliny to nie tylko doskonała dekoracja każdego pomieszczenia. Często podkreśla się, że pozytywnie wpływają na naszą psychikę, zdrowie i samopoczucie. Rośliny doskonale filtrują i nawilżają powietrze. Pomagają również odprężyć wzrok zmęczony pracą przed komputerem – wystarczy na chwilę oderwać spojrzenie od ekranu i przenieść je na roślinę, która stoi w pewnym oddaleniu od biurka. Zielony kolor doskonale relaksuje oczy.

Gdzie ustawić rośliny w domowym biurze?

Rośliny w domowym biurze warto ustawić tak, by nie przeszkadzały w pracy. Jeśli Twoje biurko stoi przy oknie, to oczywiście doskonałym pomysłem będzie zazielenienie parapetu. Gdy nie masz takiej możliwości, to jeszcze nic straconego – możesz ustawić niewielką doniczkę z kwiatem na biurku lub umieścić roślinę w wiszącym kwietniku czy też ustawić na półce ściennej.

Pracując z domowego biura, masz tę przewagę, że urządzasz je zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i potrzebami, nie musisz dostosowywać się do polityki firmy. Pamiętaj jednak, by wybrać gatunek, który będzie dobrze rosnąć w warunkach, jakie panują w Twoim biurze. Zwróć szczególną uwagę na warunki świetlne (np. czy jest to stanowisko na północnym, czy południowym parapecie), poziom wilgotności i temperaturę, którą będziesz utrzymywać w biurze. 

Jakie rośliny do biura?

W domowym biurze możesz nieco poszaleć w kwestii roślin. Jako że nie ograniczają Cię zasady firmy, możesz wybrać rośliny, które Ci się podobają i będą dobrane do warunków Twojego biura. Zdaj się zatem na swój gust! Masz ochotę mieć w biurze kolekcję kaktusów? Jeśli masz na to odpowiednio dużo miejsca i Twoje biuro jest bardzo słoneczne, to będzie to doskonały wybór! Dzięki ustawianiu w biurze roślin, które lubimy, poprawiamy sobie samopoczucie – wystarczy rzut oka na ulubionego kwiatka, by poprawić nastrój i się odprężyć.

Rośliny do biura, które oczyszczają powietrze

Wiele osób podczas poszukiwań roślin do biura stawia na te gatunki, które zdaniem ekspertów najlepiej oczyszczają powietrze. Jest to bardzo rozsądne podejście, gdyż rośliny są w stanie przetworzyć w tlen trichloroetan (pojawia się w tuszach do drukarek, farbach, klejach i lakierach), benzen (znajduje się w benzynie, farbach, gumie i w olejach), formaldehyd (występuje na przykład w klejach, środkach odstraszających owady i w dywanach) i dwutlenek węgla.

Rośliny, które skutecznie oczyszczają powietrze to:

  • bluszcz (lubi chłodne i zacienione stanowiska),
  • diffenbachie (zapewnij jej jasne lub półcieniste stanowisko),
  • Howea forsteriana (najlepiej czuje się w półcieniu),
  • skrzydłokwiat (ustaw go w półcieniu lub cieniu),
  • zielistka Sternberga (lubi jasne stanowiska, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione),
  • dracena (najlepiej czuje się w pomieszczeniach od strony wschodniej lub zachodniej, nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia),
  • epipremnum złociste (lubi stanowiska jasne, z rozproszonym światłem słonecznym),
  • sansewieria (będzie rosnąć na niemal każdym stanowisku, ale do odpowiedniego wybarwienia liści potrzebuje dostępu do jasnego światła),
  • fikus (lubi rozproszone światło).

zdj. główne: donterase/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*